Archive

HONORARY AWARDS

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

Bela Tarr

Hungary

Special Prize Master

Special Prize Master

Alexey Uchitel

Russia

Special Prize Master

Special Prize Master

Wojciech Marczewski

Poland

Special Prize Master

Special Prize Master

Nuri Bilge Ceylan

Turkey

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

Roman Balayan

Ukraine

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

Fanny Ardant

France

FEATURE COMPETITION

Silver Apricot

Silver Apricot

The Journals of Musan

Park Jungbum

South Korea

Golden Apricot

Golden Apricot

Nader and Simin, a Separation

Asghar Farhadi

Iran

Jury Special Prize

Jury Special Prize

The Prize

Paula Markovitch

Mexico/France/Poland/Germany

DOCUMENTARY COMPETITION

Jury Special Mention

Jury Special Mention

Magnificent Nothing

Ahmad Seyedkeshmiri

Iran

Silver Apricot

Silver Apricot

Summer Pasture

Lynn True, Nelson Walker, Tsering Perlo

USA/China

Golden Apricot

Golden Apricot

The World According To Ion B.

Alexander Nanau

Romania

ARMENIAN PANORAMA

Jury Special Mention

Jury Special Mention

The Last Hippie of the Pink City

Anastasia Popova

Russia

Silver Apricot

Silver Apricot

The Spaceship

Emil Mkrttchian

Sweden

Golden Apricot

Golden Apricot

Loading My Life

Haroutyun Shatyan

Armenia

Apricot Stone

Jury Special Mention

Jury Special Mention

Bicycle

Serhat Karaaslan

Turkey

Golden Apricot

Golden Apricot

Glasgow

Piotr Subbotko

Poland

FIPRESCI AWARD

FIPRESCI Jury Award

FIPRESCI Jury Award

Mandoo

Ebrahim Saeedi

Iraq

Ecumenical Jury Award

Jury Commendation

Jury Commendation

Steel Gates

Armen Khachatryan

Armenia

Ecumenical Jury Award

Ecumenical Jury Award

Europolis

Cornel Gheorghita

Romania/France

Non-official Awards

HRANT MATEVOSYAN AWARD FOR THE BEST SCRIPT IN THE ARMENIAN PANORAMA COMPETITION

HRANT MATEVOSYAN AWARD FOR THE BEST SCRIPT IN THE ARMENIAN PANORAMA COMPETITION

The Spaceship

Emil Mkrttchian

Sweden

Armenian Filmmakers Union Award

Armenian Filmmakers Union Award

Loading My Life

Haroutyun Shatyan

Armenia

British Council Award

British Council Award

Loading My Life

Haroutyun Shatyan

Armenia

Armenian National Film Academy Award

Armenian National Film Academy Award

The Prize

Paula Markovitch

Mexico/France/Poland/Germany