Դերասանուհի և ռեժիսոր Ֆանի Արդանը ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆի հյուրն է
"Վերջին նվերը, որ մինչ փառատոնի սկիզբն ուզում ենք ձեզ մատուցել, իմ շատ սիրելի և կարծում եմ` ձեր կողմից նույնպես սիրված, տաղանդավոր դերասանուհի Ֆանի Արդանի այցն է փառատոն: Եվ մինչ փառատոնի բացումը` հուլիսի 10-ին ժամը 13-ին, հրավիրում ենք նրա հետ հանդիպման "Մոսկվա" կինոթատրոնի կարմիր դահլիճում",- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց "Ոսկե ծիրան" կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:
Նա նաև նշեց, որ հուլիսի 11-ի երեկոյան "Մոսկվա" կինոթատրոնում կցուցադրվեն Ֆանի Արդանի արդեն որպես ռեժիսոր նկարահանած երկու ֆիլմերը` "Մոխիր և արյուն" և կարճամետրաժ "Բացակա երազներ":
Փառատոնի տնօրենն առանձնակի շեշտեց "ԱՊՀ երկրների կինոն. անկախության 20 տարի" ծրագրի կարևորությունը: ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ ու հովանավորությամբ իրականացվող այս ծրագրի շրջանակներում կցուցադրվեն ֆիլմեր ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրներից` Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղստան, Մոլդովա, Ռուսաստան, Տաջիկստան, Ուզբեկստան, Ուկրաինա:
"Շնորհիվ ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության հիմնադրամի կցուցադրենք 11 ֆիլմ, նաև հրավիրել ենք ռեժիսորներին: Նույն հիմնադրամի աջակցությամբ փառատոնի լուսաբանման համար Ռուսաստանից կգան կինոգետներ և կինոլրագրողներ",- մանրամասնեց Հարություն Խաչատրյանը:
"ԱՊՀ երկրների կինոն. անկախության 20 տարի" ծրագրին անդրադառնալով` փառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը նշեց, որ մինչ այս տարի ֆինանսական խնիրները թույլ չէին տալիս ծրագրերում ներառել ֆիլմեր ԱՊՀ տարածքներից:
"Տոմսերը շատ թանկ են, և միայն ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության հիմնադրամի ցուցաբերած ֆինանսական աջակցության շնորհիվ հնարավոր դարձավ հրավիրել ռեժիսորներին ու ներկայացնել ֆիլմերը",- ասաց Սուսաննա Հարությունյանը` հավելելով, որ փառատոնի օրերին տեղի կունենա կլոր սեղա-քննարկում ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

Fanny Ardant is Guest at Golden Apricot
During the last press-conference before the opening of the Golden Apricot Film Festival, the Director of the Festival Harutyun Khachatryan announced the surprising news: “The last gift, that we would like to present you before the start of the Festival, is the visit of my beloved and, I am sure, your beloved, outstanding actress Fanny Ardant. We are inviting you to meet with her before the opening ceremony of the festival on July 10 at 1 p.m. in the Red Hall of Moscow Cinema”.
It was also mentioned, that the two films directed by Fanny Ardant, “Cendres et sang” and “Chimères absentes”, will be shown on July 11 in Moscow Cinema.
Harutyun Khachatryan emphasized particularly the importance of the program “Cinema of CIS countries – 20 years independent”. Due to the support of the CIS Humanitarian Foundation films of almost all the countries of the Commonwealth, including Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kirgizstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Uzbekistan and Ukraine will be shown in the frames of this program.
“Thanks to the support of the CIS Humanitarian Cooperation Foundation a number of directors were invited and there will be shown 11 films. The cooperation of the Festival with CIS Humanitarian Foundation has created the opportunity to invite Russian cinema critics and journalists, who are covering the work of the festival” – Harutyun Khachatryan added.
Speaking about the same program, the artistic director of the festival Susanna Harutyunyan mentioned, that films from CIS countries could not have been included into the program of the festival before because of financial problems.
“The flight tickets are very expensive and only due to the support of the CIS Humanitarian Cooperation Foundation it became possible to invite the directors and to show these films in Yerevan,” – said Susanna Harutyunyan. She added as well, that in the frames of the festival the representatives of CIS countries will participate in a round-table meeting.
The 8th Golden Apricot Yerevan International Film Festival will be held from 10-17th July due to its loyal partners: the general sponsor VivaCell – MTS and the support of the Ministry of Culture of Republic of Armenia.