Լևան Կոգուաշվիլին ներկայացրեց իր «Փողոցային օրերը»
Լինելով գովազդային, հեռուստատեսային և վավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր` Լևան Կոգուաշվիլին «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի Միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում ներկայացրեց իր առաջին գեղարվեստական ֆիլմը, որը կոչվում է «Փողոցային օրեր»: «Վրացիներն ու հայերը շատ ընդհանուր կողմեր ունեն և ես շատ ուրախ եմ, որ մասնակցում եմ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին,- ասում է Լևան Կոգուաշվիլին,- Վրաստանում եղել են տարիներ, երբ ընդհանրապես ֆիլմեր չէին նկարում, հիմա կարելի է ասել ծաղկուն շրջան է սկսվում, և տարվա մեջ 3-4 ֆիլմ է նկարահանվում` կոմերցիոն կամ դրամատիկ բնույթի, իրենց մեջ պարունակող սեքսուալ տարրեր»:
«Փողոցային օրեր» ֆիլմը վեր է հանում թմրամոլության խնդիրը: «Վրաստանում սա իրոք շատ մեծ խնդիր է: Հատկապես 90-ականներից սկսած` շատերը սկսեցին օգտագործել թմրանյութ, և դա կարծես նորաձև դարձավ,- ասում է ռեժիսորը,- Ֆիլմում գլխավոր դերը կատարում է Վրաստանի շատ հայտնի դիզայներ: Շատերն են ասում, որ դերակատարը թմրամոլի համար շատ ազնվաբարո է, բայց իրականում մեզ մոտ հենց նման մարդիկ կախվածություն ունեն և տառապում են թմրամոլությամբ»:
Լևան Կոգուաշվիլին, կրթություն ստանալով Մոսկվայի համառուսական կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտում (ՎԳԻԿ), որտեղ նրան դասավանդել է հայտնի կինոռեժիսոր Մառլեն Խուցիևը, սովորել է նաև Նյու Յորքի կինոյի դպրոցում: Որոշ ժամանակ նա զբաղվել է գովազդային ռեժիսուրայով, բայց, ինչպես ինքն է խոստովանում, դա իրեն այնքան էլ հարազատ չէ, ինչքան որ կինոռեժիսուրան: «Լավ կինոռեժիսորները կարող են նկարել գովազդ, բայց ոչ բոլոր գովազդ նկարահանողները կարող են ստեղծել ֆիլմ»,- ասում է Լևան Կոգուաշվիլին:
Ռեժիսորը պատմեց, որ այսօր Վրաստանի երիտասարդության մեջ շատ են կինոսերները և նրանք իրենց կինոթատրոններում հաճախ են պահանջում հոլիվուդյան ֆիլմերից բացի, ցուցադրել նաև վրացի ռեժիսորների աշխատանքները: «Իսկ վրացի հանդիսատեսը հիմնականում նախընտրում է կատակերգական և դրամատիկական գործեր, քանի որ առօրյա խնդիրներն այնքան շատ են, որ մարդիկ կինոյի միջոցով ուզում են հանգստանալ և հաճույք ստանալ»:

Being a director of commercial, TV and documentary films Levan Koguashvili presents his first feature film Street Days at the International Feature Competition of the 7th GOLDEN APRICOT. “The Georgians and Armenians are quite similar, and I am happy to participate in the GOLDEN APRICOT Festival”, said Levan Koguashvili. “There were times, when no films were made in Georgia, and at present the filmmaking is thriving. Three or four commercial or drama films with sexual elements are being made in a year.”
Street Days touches upon the issue of the addicted in Georgia. “It is a big problem for Georgia, particularly starting from the 90th, when many were addicted to drugs and it became popular”, said the director. “The main character of the film is a Georgian famous designer. Many think that the protagonist is too noble for the role, yet, the truth is that such people are addicted to drugs in the Georgian reality”.
Levan Koguashvili graduated from the All-Russian State Institute of Cinematography (VGIK) in Moscow, where his teacher was the famous film director Marlen Khutsiev. He also studied at the New York Film School. For a short period of time he was engaged in a work of a commercial director, but the director confessed that he is more attracted to the filmmaking. “A good director can make a commercial, but not all commercial directors can make a film”, said Levan Koguashvili.
The director also told that there are many film lovers among the Georgian youth, and they are willing to watch not only Hollywood films, but also the films made by the Georgian directors. “The Georgian audience is fond of comedies and dramas, because there are so many problems in everyday life that people want to relax and enjoy”.