7-րդ ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ-ը նույնպես հարուստ ծրագիր կունենա
7-րդ ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 11-18-ը Երևանում` շնորհիվ փառատոնի հավատարիմ գործընկերների` ի դեմս մշակույթի նախարարության` որպես պետական աջակից, և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության` որպես գլխավոր հովանավոր:
Փառատոնն այս տարի ստացել է մոտ 500 հայտ աշխարհի 75 երկրներից` այդ թվում առաջին անգամ Հորդանանից, Նիկարագուայից, Վենեսուելայից, Կոստա Ռիկայից և այլն։ Մրցութային ծրագիրը կպահպանի արդեն հայտնի ձևաչափը. 3 մրցութային ծրագրերում` Միջազգային խաղարկային, Միջազգային վավերագրական ֆիլմերի և Հայկական համայնապատկեր, կմրցեն ստացված հայտերից ընտրված լավագույն աշխատանքները։
7-րդ ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆը կանցնի հայկական կինոյի հատուկ շեշտադրությամբ։ Այս տարի փառատոնի ընթացքում հարգանքի տուրք կմատուցվի հայ կինոյի մի քանի նվիրյալների` տոնելով կինոռեժիսոր Հենրիկ Մալյանի 85, դերասաններ Մհեր Մկրտչյանի և Խորեն Աբրահամյանի 80-ամյա հոբելյանները, օպերատոր Ալբերտ Յավուրյանի 75-ամյակը, ինչպես նաև կյանքի 75-րդ տարում դեռ ակտիվ նկարահանվող դերասան Արմեն Ջիգարխանյանի հոբելյանը։ Հայկական կինոյի այս վառ անունները հանրությանը արժանի կերպով ներկայացնելու համար նրանցից յուրաքանչյուրի մասին հոլովակներ կնկարահանվեն, կտպագրվեն առանձին ազդագրեր, նրանց ստեղծած ու նրանց մասնակցությամբ ֆիլմերը կցուցադրվեն անգլերեն ենթագրերով։ Հոբելյանի առթիվ լույս կտեսնի նաև Ալբերտ Յավուրյանի մասին պատմող մի գիրք, որը կներառի նաև նրա հուշերը։
Հայկական կինոյի արժևորմանն են ուղղված նաև 2 սփյուռքահայ ռեժիսորների հոբելյաններին նվիրված հատուկ ծրագրերը` Անրի Վեռնոյ – 90 և Ատոմ Էգոյան – 50։ ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆի պատվավոր նախագահ, կանդահայ անվանի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի տարեդարձը կնշվի իր իսկ մասնակցությամբ։
Հարուստ ֆիլմացանկով կներկայանա Երևանյան պրեմիերաներ ծրագիրը, որը կմատուցի Սերգեյ Սոլովյովի “Համադասարանցիները”, Բեռլինի փառատոնի գլխավոր մրցանակակիր Սեմիհ Կապլանողլուի “Մեղրը”, հայազգի ռեժիսոր Կարեն Շահնազարովի “Հիվանդասենյակ համար 6”-ը, լեհ հայտնի ռեժիսոր Քշիշտոֆ Զանուսիի նոր ֆիլմը` “Փոխայց”-ը, թուրքական ծագումով գերմանացի անվանի ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինի “Հոգու խոհանոց”-ը, ամերիկացի Ռոբ Նիլսոնի “Ոգեշնչված”-ը և այլ ժապավեններ։
Այս տարի նույնպես ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆի շրջանակներում կկայանան համաշխարհային կինոյի մի քանի անվանի ռեժիսորների հետահայաց ցուցադրություններ, ինչպես նաև կանցկացվի առանձին ռուսական ծրագիր` նվիրված Հաղթանակի 65-ամյակին։

7th GOLDEN APRICOT will again have a rich program
GOLDEN APRICOT 7th International Film Festival will be held on 11-18 July in Yerevan, again with the help of the true partners: the Ministry of Culture as a state support and VivaCell MTS as the general sponsor.
This year the festival has received about 500 applications from 75 countries, among them, the first time in the history of the festival, from Jordan, Nicaragua, Venezuela, Costa Rica and others. The competition will be held in the same format: the best films chosen from the applications will compete in 3 programs - International feature films, International Documentaries and Armenian Panorama.
7th GOLDEN APRICOT will be emphasized with Armenian cinema. A special tribute will be paid to several filmmakers consecrated to Armenian cinema: the festival will celebrate 85th anniversary of director Henrik Malyan, the 80 year of beloved actors Mher Mkrtchyan and Khoren Abrahamyan, the cameraman Albert Yavuryan’s 75th anniversary, as well as the actor Armen Djigarkhanyan’s, who is still active in his career at the age of 75. These well known names of Armenian cinema will be presented with special posters, short videos; their films will be screened with English subtitles. On the occession of his anniversary, a book will be published about Albert Yavuryan, which will include also his memories.
For the appreciation of Armenian cinema 2 other special programs will be held to represent 2 world-known Armenian directors from Diaspora and celebrate their anniversaries: Henri Verneuil – 90 and Atom Egoyan – 50. The birthday of Canadian-Armenian famous director and festival’s honorary president Atom Egoyan will be celebrated with his presence.
“Yerevan premiers” will also present a rich program of different films, among them “The classmates” by Sergei Solovyov, “Honey” by Semih Kaplanoglu, one of the winners in Berlinale, “Ward No 6” by the Armenian-Russian director Karen Shahnazarov, “Revisited” by the famous Polish director Kshishtof Zanussi, “Sole Kitchen” by the German director with Turikish discent, Fatih Akin, also Amrican Rob Nilson’s “Imbued” and others.
GOLDEN APRICOT will again hold retrospective screenings of several world-known directors; also will present a special Russian program on the occasion of the 65th Anniversary of Victory.