«Ոսկե ծիրան»-ը անիվների վրա Ջավախքում
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը արտափառատոնային ծրագրում արդեն 2-րդ անգամ հյուրընկալվեց Ջավախքում: «Ոսկե ծիրան»-ը անիվների վրա ծրագրի շրջանակներում 2009թ-ի օգոստոսի 13-15-ը Ախալքալաքում ցուցադրվեց 6-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ֆիլմերի ընտրանին` այդ թվում միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցույթում գլխավոր մրցանակին արժանացած վրաց ռեժիսոր Գեորգի Օվաշվիլիի «Մյուս ափը» ֆիլմը, ինչպես նաև Հարություն Խաչատրյանի «Սահման»-ը:
Ծրագիրը բացվեց օգոստոսի 13-ին Սերգեյ Փարաջանովի գլուխգործոց «Նռան գույն»-ի ցուցադրությամբ` նվիրված ֆիլմի ստեղծման 40-ամյակին:
Նշված ֆիլմերից բացի, Ախալքալաքում ցուցադրվեցին նաև հայկական և վրացական վավերագրական ֆիլմեր: Բոլոր ցուցադրությունները կայացել են քաղաքի մշակութային կենտրոնում:
«Ոսկե ծիրան»-ը անիվների վրա Ջավախքում ծրագիրը իրականացվում է փառատոնի պաշտոնական գործընկեր Թբիլիսիի միջազգային կինոփառատոնի, ինչպես նաև Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ համագործակցությամբ:
«Ոսկե ծիրան»-ը անիվների վրա Ջավախքում ծրագրի գործընկերներն են «Արցախ Ալկո» ընկերությունը` տնօրեն Գեորգի Օհանյան, Sovrano ըներությունը` հիմնադիր տնօրեն Սոս Սահակյան և ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը` տնօրեն Աշոտ Մելքոնյան:

"Golden Apricot on the Wheels" in Javakhq
This is the second year Golden Apricot Yerevan IFF presents selection of prize winner films from its recent edition in Akhalkalaki. This year the program consists of three feature films, including the Main Prize Winner of the 6th GAIFF – George Ovashvili's “The Other Bank” as well as Harutyun Khachatryan’s “Border”.
“Golden Apricot on the Wheels” will open with a special screening dedicated to the 40th anniversary of Sergey Parajanov's masterpiece “The Color of Pomegranate” on August 13. Along with features, Armenian and Georgian documentaries will be presented as well. All the films were shown in the Cultural Center of the city of Akhalkalaki.
The program is realized in collaboration with Tbilisi International Film Festival – official partner of Golden Apricot IFF and Georgian National Film Center.
Partners of the Golden Apricot on wheels in Javakhq program are: “Artsakh Alco” company, director Georgi Ohanyan, Sovrano company, founder Sos Sahakyan and NAS Instutute of History, director Ashot Melkonyan.