Հոլիվուդի միջազգային մամուլի ասոցիացիայի մրցանակը “Ոսկե Ծիրան”-ին
Հոլիվուդի միջազգային մամուլի ասոցիացիան (Hollywood Foreign Press Association) “Ոսկե ծիրան”-ին շնորհել է մրցանակ, որը կինոլրագրողների և կինոքննադատների այս հեղինակավոր կազմակերպության արժանի գնահատականն է հայաստանյան միջազգային կինոփառատոնին: Ասոցիացիան առաջին անգամ էր ներկայանում “Ոսկե Ծիրան”-ին և այս մրցանակով ճանաչում է փառատոնի միջազգային հեղինակությունը և բարձր վարկանիշը:
Մրցանակը “Ոսկե Ծիրան”-ի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանին հանձնեց Հոլիվուդի միջազգային մամուլի հոլիվուդյան ասոցիացիայի անդամ Յորան Կոհանան: “Մեր ներկայացուցիչները ամեն տարի այցելում են խոշորագույն եվրոպական փառատոներ` Վենետիկ, Կանն, Բեռլին, բայց մենք նաև փորձում ենք ընդլայնել զարգացող և խոստումնալից փառատոների շրջանակը: Շատ էինք լսել “Ոսկե Ծիարն”-ի մասին, այսօր այստեղ ենք և հիացած ենք, ուզում ենք այս մրցանակով շեշտել հայկական փառատոնի հաջողություններն ու կարևությունը”, - ասաց նա:
Hollywood Foreign Press Association-ը հիմնադրվել է 50-ականների սկզբին և այսօր հայտնի է կինոյի ասպարեզում շնորհվող հեղինակավոր Golden Globe մրցանակով, որն ամեն տարի առանձնացնում է տարվա լավագույն ֆիլմերն ու դերասաններին:

Hollywood Foreign Press Association awarded GAIFF with an award which is the worthy estimation of the Armenian International Film Festival by this prestigious organization of cinema journalists and film critics. This association was present at Golden Apricot for the first time. It acknowledges the international prestige and high rating of the festival.
Joran Kohanan, member of Hollywood Foreign Press Association, handed the award to Harutyun Khachatryan, GAIFF Director. “Our representatives visit the largest European festivals annually: Venice, Cannes and Berlin, however we are also trying to expand the framework of developing and promising festivals. We had heard about GAIFF a lot: today we are here and delighted. By this award we wish to emphasize the success and importance of the Armenian festival”, he said.
Hollywood Foreign Press Association was founded in the early 50s and is known today for the prestigious Golden Globe Award for cinema, which annually marks the best films and actors of the year.