Բարի գալուստ Էնուրմինո
Պրոդ./օպեր.` Նիկիտա Խոխլով, սց.` Ալեքսեյ Վախրուշև, Բորիս Քարաջև, ռեժ.` Ալեքսեյ Վախրուշև, կոմպոզ.` Անդրեյ Զելենսկի, Լյուբով Տերսկայա, հնչ.` Դենիս Մալի, մոնտ.` Յուլյա Տրոֆիմենկո:
Ռուսաստանի մայրաքաղաքից ավելի քան 6.000 կմ հեռու, Չուկոտկա թերակղզի, Էնուրմինո գյուղ: Կարելի է հասնել այստեղ, բայց հեռանալ` միայն հրաշքով… Ֆիլմը պատմում է Ռուսաստանի Դաշնության հյուսիս-արևելյան ափի բնիկների ներկայիս կյանքի մասին: Բանաստեղծական դրամա է Էնուրմինո գյուղի բնակիչների` իրենց տոհմն ու մշակույթը ապագայի համար պահպանելու ամենօրյա ջանքերի մասին:
Լավագույն լիամետրաժ կինոնկար (Ազգային աշխարհագրական ընկերության «Բոլոր ճանապարհները» ԿՓ, Լոս Անջելես):
Վախրուշև, Ալեքսեյ
Ալեքսեյ Վախրուշև (ծն. 1969, Անադիր, Չուկոտկա )
Ռեժիսոր և սցենարիստ: 1996-ին ավարտել է Մոսկվայի կինոինստիտուտի (ՎԳԻԿ) ռեժիսորական բաժինը:
«Ճայի թռիչքն ընդդեմ քամու» եռապատում. 1. Երազների հալվելու ժամանակը (1996), 2. Նաուկանի թռչունները (1996), 3. Կղզին (2001), Չուկոտկայի կազակները (2003), Ծովափղի Ժանիքի քրոնիկները (2004), Ցուրտ ափերի որսորդները (2005), Բարի գալուստ Էնուրմինո (2008):

Welcome to Enurmino!
More than 6 000 km from the Russian capital. Chukotka peninsula. Enurmino village. One can get to this place but get out of it only by miracle... The film tells about the modern life of this indigenous people of northeastern coast of Russian Federation. This is a poetical drama devoted to the daily attempts of Enurmino villagers to save their race and their culture for the future.
Best feature-length film (All Roads FF of National Geographic Society, Los Angeles, Washington DC).
ETHNO-ONLINE Production Company
Address:Rublevskoye shosse 15-10, 121108, Moscow, Russia
Tel./fax: +1 495 7190490
E-mail: ethno@yandex.ru
www.ethno-online.ru
Vakhrushev, Aleksei
Aleksei Vakhrushev (born 1969, Anadyr, Chukotka)
Director and Scriptwriter. He graduated from All Russian State Cinematography Institute (VGIK, Moscow) where he studied Direction in 1996.
Film Trilogy The Seagull's Flight against the Wind: 1.The Time when Dreams Melt (1996), 2. Birds of Naukan (1996), 3. The Island (2001), Chukotka's Cossacks (2003), The Walrus Tusk Chronicles (2004), Hunters of Cold Shores (2005), Welcome to Enurmino! (2008).