Պրոդ.` Դարեն Դին, սց.` Շոն Բեյքեր, Դարեն Դին, ռեժ./օպեր./մոնտ.` Շոն Բեյքեր, նկ.` Սթիվոնիք Յութ Բեյքեր, հնչ.` Դեյվիդ Գրոհման:
Դերերում. Փրինս Ադու, Կարեն Կարա•ուլյան, Էյդան Նոեզի, Քևալի Մայա•ա, Կատ Սանչես, Վիկտորյա Թեյթ:
Լաքիի և Լևոնի` այս երկու տղամարդկանց կյանքը ի մի է գալիս Նյու Յորքի հագուստի մեծածախ վաճառքի շրջանի  ՙորովայնում՚: Գանայից ապօրինի ներգաղթած Լաքին ծայրը ծայրին է հասցնում` փողոցում •նորդներին համոզելով, որ գինն իջեցրած ֆիրմային ապրանք գնեն: Լիբանանահայ տարագիր Լևոնն անօրինական խանութ է պահում ծածուկ հետնասենյակով, որտեղ շահագրգռված գնորդներին կեղծված ապրանքներ են ցուցադրվում: Լաքիի աշխարհը հանկարծ տակնուվրա է լինում, երբ նրա կյանքում հայտնվում է մի երեխա, որի մայրը պնդում է, թե փոքրիկի հայրը հենց Լաքին է: Մինչ նա գլուխ կհանի ընտանեկան երկընտրանքից, Լևոնը ճգնում է իր փլուզվող ամուսնությունը փրկել: Առևտրական շրջանի անառողջ կողմը երևան է գալիս կեղծի և իրականի փոխադարձ կապը շարունակ ի ցույց դնելով: Ֆլաթիրոն բիլդինգի հովանու տակ նկարահանված և Բրոդվեյի գունագեղ թոհուբոհով համակված ֆիլմը որքան դաժան դրամա է, այնքան էլ` քնքուշ կատակեր•ություն: Եռանդուն կենսակերպին սազական սրընթաց ոճով ստեղծված  ՙԲրոդվեյի արքայազնը՚  պատկերում է Ամերիկա ներգաղթած մարդկանց կյանքը, որոնք հետամուտ են ընտանիքի և սիրո իդեալներին, բայց բավարարվում են Ամերիկյան երազանքի էժանա•ին տարբերակով:
Ժյուրիի մրցանակ` լավագույն խաղարկային ֆիլմի համար (Վուդսթոքի ԿՓ, 2008), Ժյուրիի հատուկ մրցանակ (Թուրինի երիտասարդական ՄԿՓ, 2008), լավագույն դրամա ( Լոս Անջելես, 2008), Հատուկ հիշատակում. Այսօրվա կինեմատոգրաֆիստ (Լոկառնոյի ՄԿՓ, 2008), Հանդիսատեսի մրցանակ (Բելֆորի ՙՀանդիպումներ՚ ՄԿՓ, 2008), ՙՈսկե լեդի Հարիմագուադա՚ (Լաս Պալմասի ՄԿՓ, 2009), լավագույն խաղարկային կինոնկար (Լոս Անջելեսի համաամերիկյան ԿՓ, 2009), BIFF-ի մրցանակ` լավագույն սկսնակ կինեմատոգրաֆիստին (Բոուլդերի ՄԿՓ, 2009), լավագույն ամերիկյան անկախ կինոնկար (Քլիվլենդի ԿՓ, 2009), Ժյուրիի մեծ մրցանակ (Սակրամենտոյի ԿՓ, 2009), Ժյուրիի մեծ մրցանակ (Ֆլորիդայի ԿՓ, 2009):
Բեյքեր, Շոն
Շոն Բեյքեր (ծն. 1971, Սամիթ, Նյու Ջերսի, ԱՄՆ)
Հասակ է առել Նյու Ջերսիում, 90-ականներին` ուսանել Նյու Յորքի համալսարանի կինոդպրոցում: Գավազդային հոլովակները ռեժիսուրայի առաջին փորձն են տվել նրան, այնուհետև գրել է իր անդրանիկ խաղարկային ֆիլմի` ՙՉորստառանի բառերի՚  սցենարն ու նկարահանել (2000), որտեղ մի խումբ համադասարանցիներ վերստին հանդիպում են` հիշելով անցյալն ու փորձելով կանխատեսել ապագան: Նրա հաջորդ, համատեղ աշխատանքը ՙՃագար Գրեգը՚ գհեռուստասերիալն էր (2002 և 2005), որին հետևեց  ՙՀատուցումը՚  (2004)` սոցիալական դրաման Նյու Յորքի չին տարագիրների մասին:
Չորստառանի բառեր (2000), Ճագար Գրեգը (2002, 2005, հ/ս), Հատուցում (2004), Բրոդվեյի արքայազնը (2008):

Prince of Broadway is the story of Lucky and Levon, two men whose lives converge in the underbelly of New York's wholesale fashion district. Lucky, an illegal immigrant from Ghana, makes ends meet by soliciting shoppers on the street with knock-off brand merchandise. Levon, an Armenian-Lebanese immigrant, operates an illegal storefront with a concealed back room where counterfeit goods are showcased to interested shoppers. Lucky's world is suddenly turned upside down when a child is thrust into his life by a woman who insists the toddler is his son. While Lucky copes with his new domestic dilemma, Levon struggles to save a marriage that is falling apart. The seedy side of the wholesale district is revealed through a journey that continually confronts the interplay between what is fake and what is real. Set in the shadow of the Flatiron building and soaked in the colorful bustle of Broadway, the film is as much a brutal drama as it is a tender comedy. Shot in a fast-paced guerilla style that is akin to the hustler lifestyle, the film reveals the lives of immigrants in America seeking ideals of family and love, while creating their own knock-off of the American Dream.
Jury Prize – Best Feature Film (Sean Baker, Woodstock FF, 2008); Jury Special Prize (Sean Baker, Torino IF of Young Festival, 2008); Best Dramatic Feature – Best Film (Sean Baker) (Los Angeles, 2008);Special Mention - Filmmakers of the Present (Sean Baker, Locarno IFF, 2008);Audience Award (Belfort Entrevues FF, 2008); Golden Lady Harimaguada (Las Palmas FF, 2009); Best Feature – Narrative Competition (Los Angeles Pan African FF, 2009); BIFF Award - Best New Filmmaker - Narrative Competition (Sean Baker, Boulder IFF, 2009); Best American Indie Feature (Cleveland FF, 2009); Grand Jury Prize (Sacramento FF, 2009); Grand Jury Prize (Florida FF, 2009).
Cre Film
www.princeofbroadway.com
Baker, Sean
Sean Baker (born 1971, Summit, New Jersey, USA)
Raised in New Jersey, studied at New York University Film School in the 1990s. Commercials gave him his first experience of directing, after which he wrote and made his first feature film, Four Letter Words (2000), about a group of high-school friends' reunion to recall the past and try and envisage their future. He next co-created the television series, Greg the Bunny (2002 and 2005) before making Take Out (2004), a social drama about Chinese immigrants in New York.