Կիտրոնի ծառ Իսրայել / Գերմանիա / Ֆրանսիա 2008, 106min.
Պրոդ./սց./ռեժ.` Էրան Ռիքլիս, օպեր.` Ռայներ Քլոսման, կոմպոզ.` Հաբիբ Շադահ, նկ.` Միգել Մարկին, հնչ.` Աս Միլո, մոնտ.` Տովա Աշեր:
Դերերում. Հիամ Աբաս, Ռոնա Լիպազ, Դորոն Տավորի:
Սալման` պաղեստինցի մի կին, ապրում է կանաչ գծին (մինչ 1967-ը Իսրայելի և Արևմտյան ափի սահմանը) հարող տարածքում: Նրա նոր հարևանը Իսրայելի պաշտպանության նախարարն է: Անվտանգության ծառայությունները, Սալմայի կիտրոնի այգին վտանգավոր համարելով նախարարի և նրա ընտանիքի համար, կարգադրում են արմատախիլ անել ծառերը: Ի զարմանս նրանց` Սալման մի երիտասարդ պաղեստինցի փաստաբան է վարձում և իրավաբանական պայքարի մեջ մտնում, որը հասնում է մինչև Իսրայելի գերագույն դատարան:
Հանդիսատեսների մրցանակ (Բեռլինի ՄԿՓ, Համայնապատկեր, 2008):
| Ռիքլիս, Էրան Էրան Ռիքլիս (ծն. 1954, Երուսաղեմ)
1975-ից մուտք է գործել կինոաշխարհ: 1982-ին Բիքոնսֆիլդի (Անգլիա) կինոյի և հեռուստատեսության ազգային դպրոցն ավարտելուց առաջ կինո է ուսանել Թել Ավիվի համալսարանում: Առաջին ֆիլմը` իրական դեպքերի վրա հիմնված «Պարզ օրերին կարելի է տեսնել Դամասկոսը» քաղաքական թրիլերը, նկարահանել է 1984-ին: Յոթ տարի անց ասպարեզ է հանել «Գավաթի եզրափակիչ խաղը», որը մեծ գնահատականի է արժանացել կինոքննադատների կողմից և ցուցադրվել մի շարք կինոփառատոներում (այդ թվում` Բեռլինում և Վենետիկում): 1993-ին «Զոհարը» մեծ հիթ է դարձել Իսրայելում: «Սիրիացի հարսնացուն» դրվատանքի է արժանացել միջազգային ասպարեզում և ոչ միայն փառատոնային շրջանակներում: Ռիքլիսը նկարահանել է նաև կարճամետրաժ ֆիլմեր և հեռուստասերիալներ:
Պարզ օրերին կարելի է տեսնել Դամասկոսը (1984), Գավաթի եզրափակիչ խաղ (1991), Զոհար (1993), Սահմաններ (1999), Հրաբխային համակցություն (1999), Գայթակղություն (2002), Սիրիացի հարսնացուն (2004), Կիտրոնի ծառ (2008):

Israel / Germany / France
Salma, a Palestinian woman lives on a territory adjacent to the green line [the pre-1967 border between Israel and the West Bank] whose new neighbor is the defense minister of Israel. This leads the security authorities to immediately regard the lemon grove of Salma as a threat to the security of the minister and his family and to order the uprooting of the trees. To their surprise, she retains a young Palestinian attorney and engages in a legal battle that goes all the way to the Israeli High Court of Justice.
Audience Award (Berlin IFF, Panorama 2008)
Eran Riklis Productions
MACT Productions
Riva Film
Heimatfilm
Riklis, Eran
Eran Riklis (born 1954, Jerusalem)
Riklis has been in cinematography since 1975. He studied cinema at Tel Aviv University before graduating from the National Film and Television School in Beaconsfield, England in 1982. He made his first film On a Clear Day You Can See Damascus, a political thriller based on a true story, in 1984. Seven years later, he shot Cup Final, later praised by international critics and shown in several film festivals (including the Berlin and the Venice festivals). In 1993 Zohar was a big hit in Israel. The Syrian Bride was acclaimed both in festivals and on a worldwide scale. Riklis has also directed shorts and TV series.