Սց./ռեժ./օպեր.` Ֆարամարզ Քեյ-Ռահբեր, կոմպոզ.` Քոլին Ուեբեր, հնչ.` Ֆարամարզ Քեյ-Ռահբեր, Ալեքս Ուոլեր, մոնտ.` Աքսել Գրիգոր:
1990-ականների վերջին ավստրալիացի մի տիկնիկավար գործընկերոջ հետ ուղևորվում է Պակիստան` Լահորում կայանալիք փառատոն: Այդ տասն օրվա ընթացքում երիտասարդ Բրայանը, որ ազատամիտ ծնողների դաստիարակություն է ստացել, սիրահարվում է 17-ամյա Ամբերին` մուսուլմանուհու: «Պոեզիան այն է, երբ նայում ենք մեկմեկու»,- բացատրում է նա մեծ հուզմունքով: Բրիսբեյն վերադառնալուն պես` Բրայանն սկսում է իսլամ ուսումնասիրել և նույնիսկ դավանափոխ է լինում: Աամիրը, ինչպես նա անվանակոչվում է այդուհետ, ուզում է ամեն գնով ամուսնանալ սիրած աղջկա հետ: Իրենց հանդիպումից երկու տարի անց Բրայանը վերջապես կարողանում է բավականաչափ փող տնտեսել Ամբերի մոտ` Լահոր մեկնելու և աղջկա ծնողներից նրա ձեռքը խնդրելու համար: Պարզվում է` տարբեր մշակույթների շփումն ավելի դժվար է, քան Բրայանն սպասում էր: Թյուրըմբռնումը, ինչպես և սոցիալական ու մշակութային տարբերությունները, բարդացնում են հարցը, թեև բոլոր կողմերը ջանք չեն խնայում ամուսնությունը հնարավոր դարձնելու համար:
Քեյ-Ռահբեր, Ֆարամարզ
Ֆարամարզ Քեյ-Ռահբեր
Իրանական ծագումով ավստրալացի ռեժիսոր: Գրիֆիթ համալսարանի Քուինսլանդ արվեստի քոլեջի մրցանակակիր շրջանավարտ լինելով` անցած 10 տարում զբաղված է եղել վավերագրական ֆիլմերի արտադրության մեջ: Տարվածությունը ռեժիսուրայով` հիմնավոր օպերատորական փորձի հետ մեկտեղ, օգնել է, որ ձևավորվի նրա խորաթափանց, դիտողունակ կինոոճը: Ֆարամազը Գրիֆիթ համալսարանի Գրիֆիթ կինոդպրոցում կինոյի և վավերագրության դասախոս է:

In the late 1990s an Australian puppeteer Brian and his colleague traveled to a festival in Lahore, Pakistan. During those 10 days the young man, raised by liberal parents, fell in love with the 17-year-old Amber, a Muslim girl. “Poetry is what it is when we look at each other,” he explains with great emotion. Back in Brisbane, Brian started studying Islam and even converted. Aamir, as he was called from then on, wanted to marry the girl he loved at all costs. Two years after their encounter, he had finally saved enough money to travel to Amber and her parents in Lahore to ask for her hand. The multicultural relationship turned out to be tougher than he expected. Miscommunication as well as social and cultural differences complicated things, even if all parties did do their best to make the marriage a possibility.
Faramarz K-Rahber for Faraway Productions
www.donkeyinlahore.com
K-Rahber, Faramarz
Faramarz K-Rahber
Faramarz K-Rahber is an Australian-Iranian filmmaker. An award-winning graduate from Griffith University Queensland College of Art, he has worked across many roles in the documentary industry in the last 10 years. His focus on directing, mixed with a strong background in cinematography, has helped shape his insightful, observational style of filmmaking. Faramarz is a lecturer in Documentary and Film Production at the Griffith Film School, Griffith University.