Տրեշետա. Մի կղզու պատմություն Խորվաթիա 2005, 80min.
Պրոդ.` Վեսնա Մորտ, սց.` Պավո Մարինկովիչ, ռեժ.` Դրաժեն Ժարկովիչ, Պավո Մարինկովիչ, օպեր.` Վեդրան Սամանովիչ, կոմպոզ.` Հրվոյե Չրնիչ, նկ.` Գորանա Ստեպան, հնչ.` Տոնի Յուրկովիչ, մոնտ.` Սլավեն Զեչևիչ:
Դերերում. Յոսիպ Գենդա, Ժարկո Պոտոչնյակ, Սինիշա Բրայչիչ, Տրպիմեր Յուրկիչ, Բրունա Բոբիչ-Տուդոր, Մարինկա Պրգա, Քսենյա Պրոհասկ:
Խորվաթական փոքրիկ, մեռնող կղզու փոքրաթիվ բնակիչների թվում ապրող չորս ընկերները գրեթե ամեն երեկո թուղթ են խաղում: Երբ չորսից մեկը մեռնում է, մնացած երեքը հուսահատորեն չորրորդ խաղացող են փնտրում: Նրանք փորձում են հավաքագրել տեղի քահանային, գյուղի անբանին, ամառանոց գնելու համար մեծ քաղաքից կղզի եկած մի մարդու, ոստիկանին… Այս փնտրտուքը միահյուսվում է կղզու հատուկենտ բնակիչների ճակատագրերի հետ` բացահայտելով նրանց խոր պահված գաղտնիքները:
Մանհայմ-Հայդելբերգի ՄԿՓ, 2006 (Էկումենիկ ժյուրիի մրցանակ), Բերգամոյի կինոհանդիպում, 2007 ("Արծաթե Ռոզա Կամունա"):
| Ժարկովիչ, Դրաժեն Դրաժեն Ժարկովիչ (ծն. 1970, Զագրեբ, Խորվաթիա)
Ավարտել է Զագրեբի Դրամատիկական արվեստի ակադեմիայի կինոյի և հեռուստատեսության ռեժիսուրայի բաժինը: 1993-ից աշխատելով իբրև ազատ արվեստագետ` մի շարք խաղարկային և վավերագրական նախագծեր է իրականացրել որպես սցենարիստ ու ռեժիսոր: Չորս Օկտավյան մրցանակի է արժանացել Խորվաթ կինոքննադատների ընկերության կողմից` "Սպասիր ինձ", "Ինքնաորոնում" ու "Շալտեր" կարճամետրաժների և "Ամանորյա …" միջին մետրաժի խաղարկային ֆիլմի համար: "Շալտերը" "Ոսկե ձիթապտուղ" մրցանակ է շահել Բարի հեռուստատեսային փառատոնում, իսկ Ժարկովիչի "Գնա, Դեղին" լիամետրաժ դեբյուտը 2002-ին նույն փառատոնում` "Արծաթե ձիթապտուղ": 2005-ին «Առավոտից մինչև գիշեր» կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմի մոնտաժի համար Խորվաթական կինոյի օրերին արժանացել է Ժյուրիի մրցանակին:
Ինքնաորոնում (1993), Ոչինչ մշտական չէ (1994), Ոճիր և պատիժ (1994), Ռոքնռոլ (1994), Իվան Բ.-ի … (1995), Ամանորյա … (1997, հ/ֆ), Գնա, Դեղին (2001, հ/ֆ), Տրեշետա. մի կղզու պատմություն (2006, հ/ֆ), … և արքայադուստրեր (2007, հ/ս, 7 մաս):
Մարինկովիչ, Պավո Պավո Մարինկովիչ (1967, Զագրեբ, Խորվաթիա)
Ավարտել է Զագրեբի Դրամատիկական արվեստի ակադեմիայի սցենարական բաժինը: Առաջին դրամատիկական գործերը ասպարեզ է հանել 90-ականների սկզբին: Խորվաթիայում և արտասահմանում ներկայացված նրա պիեսները բազմաթիվ մրցանակներ են վաստակել: Աշխատել է Խորվաթական հեռուստատեսության դրամատիկական հաղորդումների խմբագրությունում, ղեկավարել` շուրջ քսան լիամետրաժ և միջին մետրաժի խաղարկային ֆիլմերի ու մի շարք մինիսերիալների սցենարական աշխատանքը: Պիեսներ և սցենարներ է գրում, դրամաներ թարգմանում և էսսեներ գրում դրամատիկական արվեստի մասին: Հեղինակել է Դրաժան Ժարկովիչի "Գնա, Դեղին" ֆիլմի սցենարը:

Tressette: A Story of an Island
On a small, dying Croatian island, four friends live among the few inhabitants, playing card games almost every evening. When one of the four dies, the remaining three desperately try to find the fourth for the game. Thus they attempt to conscript the local priest, the village loon, a man from big city who came to the island to buy a summer house, the local cop... Their search becomes embroiled in the destinies of the small number of people on the island, revealing their deeply buried secrets.
Mannheim-Heidelberg IFF, 2006 (Prize of the Ecumenical Jury); Bergamo Film Meeting, 2007 (Silver Rosa Camuna)
Žarković, Dražen
Dražen Žarković (born 02.11.1970, Zagreb, Croatia)
Dražen Žarković graduated from Film and TV Directing at the ADU (Academy of Drama Arts). Working as a freelance artist since 1993, he has created numerous feature and documentary projects as writer and director, and assistant director in features. He has won four Oktavijan Awards from the Croatian Film Critics’ Society, for his short subjects Čakaj me (1993), Hunt for Oneself (1994) and Šalter (2001), and for his medium-length feature Novogodišnja pljačka (1998). Šalter has won the Golden Olive Award at the Bar TV Festival, while his feature-length debut, Go, Yellow!, won the Silver Olive at the same festival in 2002. He won the Jury Prize at the Days of Croatian Film as editor of the documentary short Od jutra do mraka in 2005.
Hunt for Oneself (Samopotjera, 1993), Nothing's Permanent (Prolazi sve, 1994), Crime and Punishment (Zlocin i kazna, 1994), Rock 'n' roll (1994), Proljece Ivana B. (1995), Novogodisnja pljacka (1997, TV), Go, Yellow (Ajmo zuti, 2001, TV), Tressette: A Story of an Island (Treseta, 2006), Bitange i princeze (7 episodes, 2007).
Marinković, Pavo
Pavo Marinković (born 1967, Zagreb, Croatia)
Pavo Marinković graduated from Scriptwriting at the ADU. His first dramatic works appear in the early nineties. His plays, performed in Croatia and abroad, have garnered numerous awards. He has worked for the Drama Programme of the Croatian Television, supervising scriptwriting on some twenty long and medium-length features, and several miniseries. He writes theatrical plays and film scripts, collaborates on theatrical and film scriptwriting, translates dramas and publishes essays on dramatic art. He wrote the screenplay for the Dražen Žarković feature Go, Yellow!