Պրոդ.` Ֆաբրիցիո Մոսկա, Ալեքսանդր Մալե-Գի, Էմանուելե Կրիալեզե, սց./ռեժ.` Էմանուելե Կրիալեզե, օպեր.` Անյես Գոդար, կոմպոզ.` Անտոնիո Կաստրիգանո, նկ.` Կառլոս Կոնտի, հնչ.` Պիեռ-Իվ Լավուե, մոնտ.` Մերիլին Մոնթյո:
Դերերում. Շառլոթ Գենզբուր, Վինչենցո Ամատո, Ավրորա Կուատտրոկկի, Ֆրանչեսկո Կազիզա, Ֆիլիպպո Պուչիլլո, Ֆեդերիկա Դե Կոլա, Իզաբելլա Ռագոնեզե, Վինսենթ Սկիավելլի, Մասսիմո Լագուարդիա, Ֆիլիպպո Լունա, Անդրեա Պրոդան, Էռնեստո Մայո:
1913 թվական: Սիցիլիական գյուղաշխարհի մի մեկուսի անկյունում ապրում է Մանկուզո ընտանիքը: Նրա միապաղաղ առօրյան խախտվում է Ամերիկայից եկած մի մարդու գալուստով: Այս մարդը տեղից տեղ է գնում` պատմելով Նոր աշխարհի, դրա բնակիչների ու դրախտային հարստությունների մասին: Նրա գործը նախկինում մեկնած և այժմ Ավետյաց երկրում երջանիկ աշխատող մարդկանց ընտանիքներին ուղեկցելն է: Եկվորը Մանկուզո ընտանքին ևս իր օգնությունն է առաջարկում գալիք ուղևորության ընթացքում: Նոր աշխարհի քաղաքացիները դառնալու համար նրանք պետք է ասես մեռնեն ու վերածնվեն` ետևում թողնեն իրենց հայրենիքի հնամենի սովորույթները, ուժեղ լինեն մարմնով և առողջ` հոգով, հավատարմության երդում տան, եթե ուզում են անցնել Ոսկե դռնով: Այդ կերպարանափոխության ժամկետը օվկիանոսը կտրելու երկու շաբաթն է, որից հետո նրանք պիտի հասնեն Ահեղ դատաստանի վայրը` Արցունքների կղզին` Էլիս Այլենդ: Այստեղ շատ ընտանիքներ ստիպված կլինեն ընդմիշտ բաժանվել: Բոլորին չէ, որ արտոնված է Դրախտի դարպասից ներս մտնել:
Վենետիկի ՄԿՓ, 2006 (ՙԱրծաթե առյուծ՚` հայտնության համար, "Կինոգալիք" մրցանակ` լավագուն կինոնկարի համար, FEDIC-ի մրցանակ, Պազինետտիի մրցանակ` լավագույն կինոնկարի համար, SIGNIS-ի մրցանակ, UNICEF-ի մրցանակ):
Կրիալեզե, Էմանուելե
Էմանուելե Կրիալեզե (ծն. 1965, Հռոմ)
1995-ին ավարտել է Նյու Յորքի համալսարանի Թիչ արվեստի դպրոցը: Նրա առաջին խաղարկային ռեժիսորական աշխատանքը` "Մի ժամանակ մենք օտարական էինք" ֆիլմը, ասպարեզ է եկել 1998-ին: Երկու տարագիրների` Նյու Յորքում ապրող սիցիլիացու և հնդիկի բարեկամության այս պատմությամբ Կրիալեզեն մասնակցել է Սանդենսի կինփառատոնին: "Ռեսպիրոն"` նրա երկրորդ խաղարկային ֆիլմը, 2002-ին Կաննի ՄԿՓ-ում արժանացել է Քննադատնների շաբաթվա Գլխավոր մրցանակին և Երիտասարդ քննադատների մրցանակին:

1913. In a desolate corner of the Sicilian countryside lives the Mancuso family The monotony of daily life is relieved by the arrival of a man from America. This man goes from place to place talking about the New World and its inhabitants, of the riches of this paradise. His job is to accompany the families of the men who have left previously and are now happily working in the Promised Land.The man has come to offer his help to the Mancuso family during the voyage ahead. To become citizens of the New World, they must die a little, and must be reborn. They must leave behind the antiquated customs of their homeland; they must be strong in body and healthy in mind, must swear loyalty if they wish to pass through The Golden Door. The time during which this metamorphosis is to be accomplished is a time of two weeks of the ocean crossing, after which they will arrive at the place of Final Judgement: the Island of Tears, Ellis Island. Here many families will be forced to to split up forever. Not all are privileged to enter the gates of Heaven.
Venice IFF, 2006 (Silver Lion – Revelation, 'CinemAvvenire' Award - Best Film, FEDIC Award, Pasinetti Award - Best Film, SIGNIS Award, UNICEF Award).
Crialese, Emanuele
Emanuele Crialese (born 1965, Rome)
He is graduated from the Tisch School of the Arts at New York University. His feature directorial debut, Once We Were Strangers, was completed in 1998. Crialese has participated at Sandance FF with this story about the friendship of two emigrants, a Sicilian and an Indian living in New York. His second feature, Respiro, won the Critic Week Grand Prize and the the Young Critics Award at the Cannes IFF in 2002.