Պրոդ.` Խի-Ջին Էնգ, Վեյ-Պինգ Տան, սց./ռեժ.` Խի-Ջին Էնգ, օպեր.` Մենգ-Հինգ Գոհ, Փոլ Լյունգ, կոմպոզ.` Քելի Տանգ, հնչ.` Ջասթին Սիհ, մոնտ.`Հուի Լինգ Լոու,:
Սա չինական Կարմիր բանակի այն դեռատի կին զինվորների երբեք չներկայացված պատմությունն է, ովքեր մասնակից են եղել Մեծ արշավին` ավելի քան 200 հազարանոց զորքի 12 հազար 500 կիլոմետրանոց հետիոտն նահանջին, որը տևել է 1934-ից մինչև 1937-ը: Էլին` մի 28-ամյա պեկինցի լրագրողուհի, 5 հազար կիլոմետրանոց ոդիսական է ձեռնարկում, որ նրան Կենտրոնական Չինաստանից հասցնում է հյուսիս-արևմտյան Չինաստանի Գոբի անապատը: Ճանապարհին նա բացահայտում է Արևմտյան երթային զորաբանակի ողբերգական պատմությունը` չինական Կարմիր բանակի ամենամեծ ռազմական ձախողումներից մեկը: Մեծ արշավի այս դրվագը անհայտ է Չինաստանի սահմաններից դուրս: Պատմության խորքն ուղղվելով` Էլին դեմ առ դեմ հանդիպում է ժամանակակից չինուհու սեփական ինքնությանը:
Խի-Ջին Էնգ
Մեծացել է Սինգապուրում և ուսանել Միչիգանի համալսարանում: Հետագա 15 տարին զբաղվել է գովազդով` որպես տեքստի հեղինակ և գեղարվեստական ղեկավար: 1993-ին Սինգապուրում հիմնել է "Monsoon Advertising" ընկերությունը: Նրա աշխատանքները միջազգային մեծ մրցանակների են արժանացել գովազդի աշխարհում: 2001-ին որոշել է որպես անկախ պրոդյուսեր վավերագրական ֆիլմ թողարկել չինական Մեծ արշավի մասին, որը գերել էր նրա երևակայությունը դեռ 23 տարի առաջ: 2004-ին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ավստրալիա, որտեղ շարունակել է իր "Long March Film" կինոընկերության միջոցով հետամուտ լինել ֆիլմի ստեղծմանը: "Չկապված ոտքերը" Խի-Ջին Էնգի առաջին ռեժիսորական աշխատանքն է:

A young woman retraces the footsteps of China's female soldiers of The Long March and encounters untold stories of courage and hope in the face of extreme deprivation and brutality.
This is the never-been-told story of the Chinese Red Army's teenage female soldiers of The Long March - a massive military retreat of over 200, 000 troops on foot over 12, 500 kilometres that lasted from 1934 to 1937.
Elly, a 28-year-old journalist from Beijing, embarks on a 5, 000 kilometre odyssey that takes her from Cangxi in Central China to Xingxingxia in the Gobi Desert northwest of China. Along the way, she uncovers the tragic and chilling story of the destruction of the Western Route Army - the greatest military failure of the Chinese Red Army. This episode of Long March history is largely unknown outside of China.
As she sets out in search of history, she is forced to confront her own identity as a modern Chinese woman.
Khee-Jin Ng
Khee-Jin Ng grew up in Singapore and attended the University of Michigan. He went on to spend the next 15 years in advertising as a copywriter and creative director.
In 1993, he co-founded Monsoon Advertising in Singapore. Khee Jin's work has won major international advertising creative awards including D&AD(UK), Clios, AWARD (Australia), New York Advertising Festival and London International Advertising Awards.
In 2001, Khee-Jin decided to independently produce a documentary film about The Long March in China, a story that had first captured his imagination 23 years earlier.
In October 2004, he moved to Perth, Australia, with his family where he continued to pursue the film Feet Unbound through his Australian production company Long March Films.
Feet Unbound was shot on location in China between February and October 2005. Post-production was completed in June 2006.