Նոր հայրենիք գտնելովԹուրքիա 2006, 56min.
Սց./ռեժ./հնչ.` Էնիս Ռիզա, օպեր.` Քորայ Քեսիկ, կոմպոզ.` Սինան Սաքիզլի, մոնտ.` Բուակ Դալ, պրոդ.` Նալան Սաքիզլի:
Ֆիլմը պատմում է բնակչության փոխանակման մասին, որ տեղի է ունեցել 1922-ին Հունաստանի եւ Թուրքիայի միջև: Թուրքիայի Մաքրին (Ֆաթիյե-Կայակոյ) Հունաստանում` նոր հայրենիքում, դարձել է Նեա Մաքրի (Նոր Մաքրի): Այս ֆիլմով Նեա Մաքրիի բնակիչներն իրենց զգացմունքներն են պարզում թուրքերի հանդեպ, պատմում են անցյալի, ներկայի եւ ապագայի մասին: Նրանք վերաբնակվածների առաջին եւ երրորդ սերնդից են, ովքեր ապրել են արտագաղթի ցավը, ստիպված լքել իրենց հայրենիքը, տեղափոխվել նոր երկիր եւ հասակ առել նախնիների տխուր պատմությունների տակ: Խոսքը երկու մշակույթների պատկանող մարդկանց` բարեկամության վերափոխվող նախապաշարմունքների մասին է, մարդիկ, որ առանձնացել են, քանի որ պատմությունն իրենք չեն կերտել եւ ոչ էլ ի զորու են եղել փոխել: | Ռիզա, Էնիս Էնիս Ռիզա, ծնվել է 1948, Անկարա:
Բարձր դասարաններում եւ համալսարանում արդեն տարված էր լուսանկարչությամբ ու թատրոնով եւ հանդես է եկել մի շարք ներկայացումներում` որպես դերասան եւ ռեժիսոր: Լուսանկարչական աշխատանքները ցուցադրվել են Ֆրանսիայում եւ ԱՄՆ-ում: 1969-ից սկսել է նկարահանել վավերագրական եւ կարճամետրաժ ֆիլմեր: Եղել է թուրքական "Երիտասարդ կինո" շարժման նախաձեռնողներից եւ Թուրքիայի շատ շրջաններում ու քաղաքներում կազմակերպել է վավերագրական կինոնկարների ցուցադրություններ ու փառատոներ: 1972-ին նրա երկու խաղարկային ֆիլմերը երկու վավերագրական ժապավենների հետ մեկտեղ ("Ուրիշ արև", "Նրանք եւ նրանց", "Բարև, սարի ծաղիկ", "Թուրքիա 1971") տարբեր արձագանք գտան` ցուցադրվելով արտասահմանում: 1973-1988 թթ. աշխատել է նաև որպես հրատարակիչ-խմբագիր: Վավերագրական ֆիլմեր ցուցադրող "Milliyet TV" ալիքի հիմնադիրներից է, մեծապես աջակցել է շատ վավերագրական ֆիլմերի կայացմանը: 1987-ին Նալան Սաքիզլիի հետ հիմնել է "VTR" կինոռեժիսորական որոնումների եւ արտադրության ընկերությունը եւ սկսել անկախ ֆիլմեր թողարկել: 1996-ին մասնակցել է Թուրքիայի Վավերագրող ռեժիսորների ընկերակցության հիմնադրմանը, որի խոսնակն ու նախագահն է եղել մինչև 2005-ը: Նրա ֆիլմերը ցուցադրվել են թուրքական եւ արտասահմանյան շատ փառատոներում եւ հեռուստաալիքներով:
Ստամբուլի մասին (1990), Եվ գովազդ (1990), Ժամանակին համաքայլ (1991), Տեսնելով Աֆրիկան` Լուսին թռչելիս (1991), Թուրքիայի տնտեսական պատմության տարեգրություն (1994), Կլիմայի եւ ժամանակի հեքիաթներ (1995), Եվրամիությունը եւ Թուրքիան (1995), Նազիմ Հիքմեթ (1995), Օսմանյան շրջանից մինչ օրս (1996), Փոքրամասնության կրթությունը եւ կառույցները Օտտոմանյան շրջանից մինչ այսօր (1996), Լսիր ինձ անկեղծորեն (1997), Խորհելով Էգեյան տարածաշրջանի մասին (1997), Հանրապետության երգը (1998), Հանրապետության երազները (1998), Երկիրը, որ ողբում եմ (1999), Թողնել ճոպանով գնալու (2000), Վիշտ. բաժանման հայրենիք (2001), Ձկնորսի օրագիրը (2001), Ղազիի իզմիրյան օրերը (2003), Փողոցում (2004), Հազարամյա ուղեւորություն. 600-1600 (2005), Նոթեր ցուցահանդեսից. "Թուրքեր" (2005), Նոր հայրենիք գտնելով (2006):

Adopting a New HomelandTurkey 2006, 56min.
The film tells the story of a population exchange between Greece and Turkey in 1922. Makry (Fethiye - Kayaköy) in Turkey turns out to be Nea Makry (New Makry) in Greece, a new homeland. By this film, people in Nea Makry started to question their feelings towards the Turkish people. They started to share their feelings of the past, present and future. They are the people from the 1st to 3rd generation of population exchange who suffered the sorrow of immigration, force to leave their homeland and move to a new country, and who grew up with the sorrowful stories of their predecessors. The transformation of prejudices into friendship of the people of two cultures that stay apart because of the history they did not create and could not change. | Riza, Enis Enis Riza
Born 1948, Ankara.
He was interested in photography and theatre in high school and at the university and took part in plays as actor as well as a director. His photography works have been exhibited in France and U.S.A.
In 1969, he started to work on documentary and short films. He was among the founders of the “Young Cinema” movement in Turkey and organized many documentary film screenings and festivals in different regions and cities in Turkey. In 1972, two of his feature films, besides his two documentary films, generated various repercussions when they were shown abroad, which are called “Another Sun”, “They and Them”, “ Hello, Mountain Flower”, “Turkey 1971”. He also worked as a publisher / editor the dates 1973 and 1988. He was involved in the foundation of MTV (Milliyet TV), a TV channel that screened documentaries, and contributed great effort in the success of the institution, and realization of many documentary films. In 1987, he established “VTR Film Directing Research & Production Company” together with producer Nalân Sakızlı and started to produce films independently. In 1996, he was involved in the foundation of “The Association of Documentary Filmmakers in Turkey”. He is the spokesman, and was the chairman of the board until 2005. His films have been screened in many festivals, screenings, TV channels in Turkey and abroad.
About Istanbul (1990), And Advertisement (1990), Integrating into Time (1991), Seeing Africa While Flying to Moon (1991), Chronicle of Turkish Economic History (1994), Tales on Climate and Time (1995), European Union and Turkey (1995), Nazım Hikmet (1995), The Ottoman Period until Today (1996), Minority Education and Institutions from The Ottoman Period until Today (1996), Listen to Me Sincerely (1997), Thinking about the Aegean Region (1997), The Song of the Republic (1998), Dreams of the Republic (1998), The Country that I Wept for (1999), To Let Go of the Rope (2000), Sorrow: Homeland of Separateness (2001), Diary of a Fisherman (2001), Izmir Days of the Ghazi (2003), On the Street (2004), A Journey of a Thousand Years 600-1600 (2005), Notes from an Exhibition, ‘Turks’ (2005), Adopting a New Homeland (2006).