Քարե արոտավայրեր Ֆինլանդիա / Իռլանդիա / Մեծ Բրիտանիա 2008, 65min.
Պրոդ.` Մարթա Օ’Նիլ, Յուկո Աալտոնեն, Բևերլի Քուք, ռեժ.` Դոնա Քոուլման, օպեր.` Դոնա Քոուլման, Յոհանես Լեհմուսկալիո, Տիմո Պելտոնեն, հնչ.` Կիմմո Վենտինեն, Պերտի Վենետյոկիմ Դագլաս Մյուրեյ, մոնտ.` Բրիջ Ռոուլի:
Ֆիլմը պատմում է Լադախ հիմալայան սարահարթում ապրող քոչվոր ընտանիքի մասին: Այս բարձրադիր ցուրտ անապատում քոչվորների կենսաձևն արագորեն անհետանում է, քանի որ ժամանակակից աշխարհը յուրացնում է փաշմինա այծեր բուծելու հարյուրամյա ավանդույթը: Այս պայքարի մեջ պարադոքս կա. Լադախի ավազոտ, քարքարոտ պայմանները թույլ են տալիս ստանալ ամենանուրբ գործվածքը` փաշմինայի բուրդ, որից տաք ներքնաշոր է պատրաստվում: Այդ բուրդը, որ խեղճ քոչվորների միակ եկամտի աղբյուրն է, դարձել է հումք քաշմիրյան շքեղ շալերի համար: Ֆիլմը պատկերում է այս արտասովոր մարդկանց կյանքը ինն ամսվա ընթացքում:
| Քոուլման, Դոնա Դոնա Քոուլման (ծն. 1975, Ֆիլադելֆիա, ԱՄՆ)
Հասակ է առել գլխավորապես Ֆինլանդիայում` տևականորեն գտնվելով Իռլանդիայում և Միացյալ Նահանգներում (այս երեք երկրների քաղաքացի է): Դպրոցական տարիներին մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել արվեստների հանդեպ, սովորել է դասական կիթառ նվագել և նկարել: Առաջին տեսաֆիլմերը նկարահանել է Յիվյասկիլյայի (Ֆինլանդիա) արվեստի հանրային դպրոցում: 1996-ին ճանապարհորդել է Հնդկաստանում: Սա մի քանի ուղևորություններից առաջինն էր, որի ընթացքում ուսումնասիրել է տիբեթական բուդդայականությունն ու մշակույթը` ամիսներ անցկացնելով հյուսիսային Հնդկաստանում, տիբեթցի փախստականների համայնքներում: Հնդկաստանից վերադառնալուն պես ընդունվել է Դուբլինի Թրինիթի քոլեջ` փիլիոփայություն և հոգեբանություն ուսանելու: Մագիստրոսի կոչում ստանալով` շարունակել է Թրինիթի քոլեջում երաժշտություն և զանգվածային հաղորդակցության տեխնոլոգիա ուսումնասիրել: Էլեկտրաակուստիկ երաժշտություն է հորինել, աշխատել ֆիլմի հնչյունային ձևավորման վրա և մի շարք կարճամետրաժներ նկարահանել, ապա` «Արձագանքները» վավերագրական աշխատանքը` որպես իր մագիստրական թեզի մաս: Համատեղ միջազգային արտադրությամբ կյանքի կոչված «Քարե արոտավայրերը» նրա վերջին վավերագրական ֆիլմն է: Քոուլմանը եղել է նաև ֆիննական ազգային հեռուստատեսության հաղորդավար, նկարազարդել Ֆինլանդիայի խոշոր հրատարակչություններից մեկի` Helsinki Media-ի լույս ընծայած գիրքը գյուտերի մասին, ինչպես նաև մի գիրք է հրապարակել իռլանդական հումորի մասին (Gummerus): 2004-ին օպերատոր և հնչյունային ինժեներ է աշխատել ֆինլանդիայի և Nordic film-ի նվագախմբերի հետ: Ապա ամսագրային հոդվածներ է գրել հյուսիսային Հնդկաստանի մշակույթի մասին` պատկերազարդելով սեփական լուսանկարներով, վիդեոարտադրություն է դասավանդել Յիվյասկիլյայի JAIKO ուսումնական հաստատությունում, թվային տեսաձեռնարկ թարգմանել: Քոուլմանը նաև երաժշտություն է գրում: Այժմ հաստատված լինելով Դուբլինում` շարունակում է իր ժամանակը կիսել Իռլանդիայի, ֆինլանդիայի, Հնդկաստանի և Չինաստանի միջև:

Finland / Ireland / UK
Stone Pastures tells the story of a nomadic family living on the Himalayan plateau of Ladakh. In this high altitude cold desert, the nomads’ way of life is fast disappearing as the modern world encroaches on the century old tradition of rearing Pashmina goats. This struggle contains a paradox: Ladakh’s gritty, rocky conditions gave rise to the finest of materials, pashmina wool. Produced by the nomads’ goats as a warm undercoat, this is the raw material for luxurious Kashmiri shawls, and the only source of income for the poor nomads. This film follows the life of these extraordinary people over the course of nine months.
Production company
Illume Ltd
Coleman, Donagh
Donagh Coleman (born 1975, Philadelphia, USA)
Grew up mainly in Finland, with long periods in Ireland and the US (he is a citizen of these three countries). In his school years Coleman showed a keen interest in the arts, studying classical guitar, painting and drawing. He made his first video films in the municipal school of art of JyvՊskylՊ, Finland. In 1996 Coleman travelled to India. This was the first of several trips where he studied Tibetan Buddhism and culture, spending months in North Indian Tibetan refugee communities. Returning from India, Donagh entered Trinity College Dublin to study philosophy and psychology. Taking a B.A. he continued with Trinity College’s esteemed Masters course in music and media technology. Here he composed electro-acoustic music, worked in sound-design for film, and made several short films before directing the documentary Echoes of as part of his masters thesis. International co-production Stone Pastures is his latest documentary film. Coleman has also been a presenter on Finnish National Television, he has illustrated a best-selling book on inventions by a major Finnish publishing house (Helsinki Media), as well as publishing a book on Irish humour (Gummerus). In 2004 Coleman worked as a cameraman and sound engineer with the Finnish and Nordic film orchestras. Of late he has written magazine articles concerning North Indian culture (featuring his own photography), taught video production in JyvՊskylՊ’s JAIKO communications degree, and translated a digital video handbook. Coleman also writes and produces music. Currently based in Dublin, he continues to divide his time between Ireland, Finland, India and China.