Ստելա Ֆրանսիա 2008, 99min.
Պրոդ.` Բրյունո Բերթեմի, սց./ռեժ.` Սիլվի Վերեյդ, օպեր.` Նիկոլա Գորեն, կոմպոզ.` NousDeux the band, հնչ.` Դիմիտրի Օլե, մոնտ.` Քրիստել Դըվինտեր:
Դերերում. Լեորա Բարբարա, Կարոլ Ռոշե, Բենժամեն Բիոլե, Մելիսա Ռոդրիգես, Լետիսիա Գերար, Գիյոմ Դըպարդյո, Ժոան Լիբերո, Ժանիկ Գրավլին, Թիերի Նյովիկ, Վալերի Ստրո, Անն Բենուա, Քրիստոֆ Բուրսեյե:
1977 թվական. 11-ամյա Ստելան սկսում է հաճախել փարիզյան հեղինակավոր միջնակարգ դպրոց: Նա աշխարհ է դուրս գալիս, մի նոր աշխարհ, որը նման չէ իր իմացածին: Հրաշք է համարյա: Ստելան ապրում է բանվորական սրճարանում, Փարիզի ծայրամասին: Նոր դպրոցական տարին կփոխի նրա կյանքը:
Լավագույն սցենար (Ֆլանդերի ՄԿՓ, 2008):
| Վերեյդ, Սիլվի Սիլվի Վերեյդ
Ուսանել է աշխարհագրություն, երաժշտություն և նկարչություն: 1990-ին նկարահանել է Ժուան Ռոզովի “Comment tu dis?”տեսահոլովակը և աշխատել մի շարք ֆիլմերի վրա: Նրա կարճամետրաժները մեծ դրվատանքի արժանացան. “Շների և գայլերի մեջ” ֆիլմը 1992-ին Կլերմոն-Ֆերանի փառատոնում արժանացավ Canal+-ի պարգևին, իսկ “Կանաչ տունը” 1993-ին շահեց Ժյուրիի մեծ մրցանակը Նանսիում: Այնուհետև Սիլվի Վերեյդը գրեց “Եղբայր” ֆիլմի սցենարը, որը պիտի նկարահաներ` օգտվելով եկամտի հաշվին տրվող կանխավճարի համակարգից: “Եղբայրը” շարունակում էր այն թեմաները, որոնք արդեն արծարծվել էին նրա կարճամետրաժներում. ժողվրդական, գրեթե լուսանցքում ապրողների միջավայրի պատկերը և երկու աշխարհների` արվարձանների ու մայրաքաղաքի հանդիպումը: Ոչ մեկին նախապատվություն չի տրվում: Փոխարենը արգելապատնեշներն ու սոցիալական պառակտումը կարծես ավելի շատ կապ ունեն մարդկանց զսպվածության, քան արտաքին հանգամանքների հետ: 1998-ին, ներկայացվելով Կաննի փառատոնի “Ֆրանսիական կինո” բաժնում, “Եղբայրն” արժանացավ Կիրիլ Կոլարի անվան մրցանակին: Ի լրումն հաջողությանը քննադատների շրջանում` ֆիլմը գովասանքի արժանացավ սցենարի և ռեժիսորական աշխատանքի համար: 1998-ին Էմմա դը Կոնի դերակատարումը նրան “Սեզար” մրցանակ բերեց` որպես լավագույն խոստումնալից երիտասարդ դերասանուհու: 2000-ին Վերեյդը նկարահանեց իր երկրորդ խաղարկային ֆիլմը` “Արքայադուստրերը”` դարձյալ Էմմա դը Կոնի գլխավոր դերակատարմամբ:
Կանաչ տունը (1992), Եղբայր (1997), Արքայադուստրեր (2000), Կնոջ սեր (2001, հ/ֆ), Սառնասրտություն (2007, հ/ֆ), Ստելա (2008):

Stella France 2008, 99min.
1977. Stella, 11, begins her first year in a prestigious Parisian secondary school. Stella has come out into the world... A new world, far from the one she knows. Almost a miracle. She lives in a cafe, a working-class cafe, on the outskirts of Paris. This new school year will change her life.
Best Screenplay (Flanders IFF, 2008)
LES Films du Veyrier
In co production with
ARTE France Cinema,
WDR / ARTE
| Verheyde, Sylvie Sylvie Verheyde
Studied geography, music and drawing. In 1990 she directed the Juan Rozoff video clip Comment tu dis?and worked on numerous films. Her short films were highly acclaimed: Entre chiens et loups won the Canal+ Award at the Clermont-Ferrand Festival in 1992 and La Maisonverte won the Jury Grand prix at Nancy in 1993. Sylvie Verheyde then wrote the screenplay for Un frՌre, which she went on to direct, benefiting from the “avance sur recettes” subsidy scheme. Un frՌre follows up themes previously dealt with in her short films, via the depiction of a popular, almost marginal milieu and the meeting of two worlds, the suburbs and the capital city. Yet neither is given preference over the other. Instead, the blockages and social cleavages seem to have more to do with the inhibition of people than external circumstances. Selected for the 50th Cannes Festival in the “Cinռmas en France” section, Un frՌre won the Cyril Collard Prize in 1998. And, in addition to the film's success, praised for the high quality of its screenplay and direction, Emma de Caunes's role also won her the Cռsar award for Most Promising Young Actress in 1998. In 2000, Verheyde directed her second feature film, Princesses once again starring Emma de Caunes.