Գետը կարմրել էր ԱՄՆ 2009, 59min.
Երեսուն ականատեսների վկայությունների միջոցով ֆիլմըպատկերում է 1915-ին Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների որոնումը: Քննարկվում են ցեղասպանության պատճառները հայոց և թուրքական պատմությունների համատեքստում: Մեծ տեղ է հատկացված հայերի տեղահանման հրամաններին, ամերիկացի միսիոներների և հյուպատոսների հաղորդումներին, որբ երեխաների հանդեպ ցուցաբերված վերաբերմունքին ու նրանց աքսորին դեպի անապատ, բռնի դավանափոխությանը, ինքնության կորստին և գաղտնի հեռագրերին: Ֆիլմը հանդիսատեսին տանում է լեգենդար Եփրատ գետի լեռնային ջրերից մինչև Սիրիայի տոթակեզ անապատներ` մեկ ու կես միլիոն բնաջնջված հայերի վերջին օթևանը: Աշխարհագրական առումով կինոնկարն սկսվում է Հին Հայաստանի լեռնաշխարհից, որտեղ ենթադրաբար Եդեմի այգին էր` Արարատ լեռան մոտակայքում: Այս ճանապարհի մյուս հանգրվաններն են Հալեպը` Հյուսիսային Սիրիայում, Եփրատի միջնամասի երկայնքով տեղավորված համակենտրոնացման ճամբարների վերահսկիչ կենտրոնը: Ֆիլմն ավարտվում է Դեյր Զոր անապատում, որտեղ տեղի է ունեցել փախստական երեխաների ամենամեծ զանգվածային ջարդն ու հրկիզումը անձավներում: Որոնումն ավարտվում է պատմական Հայաստանից երեք արաբացած փրկվածների հայտնաբերմամբ:
| Հակոբյան, Մայքլ Մայքլ Հակոբյան
Պրոդյուսեր, ռեժիսոր, գրող Մայքլ Հակոբյանը` Atlantis Productions-ի նախագահը, միջազգային հարաբերությունների դոկտորի աստիճան է ստացել Հարվարդի համալսարանից: Ավարտել է Կալիֆորնիայի համալսարանը Բերքլիում և երկու տարի Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանում ապիրանտ եղել կինոարվեստի գծով: Քաղաքագիտություն և տնտեսագիտություն է դասավանդել Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանում, Բեյրութի Ամերիկյան համալսարանում, Բենարեսի հնդկական համալսարանում (Հնդկասատան), Քորվիլիսի Օրեգոնի պետական համալսարանում: 1954-ից իր սցենարներով ուսումնական և վավերագրական ֆիլմեր է նկարահանում ու թողարկում` կրթական նպատակներով և հեռուստատեսության համար: Ավելի քան 70 ֆիլմ է ստեղծել, որոնք շահել են 150-ից ավելի ազգային և միջազգային մրցանակներ: Հիմնական ֆիլմերից են «Ոսկե փաթույթի» և հինգմիջազգային առաջին մրցանակների դանեկիր «Ասիական հողը» (1955), երկու «Էմի»-ի հավակնորդ և հինգ առաջին մրցանակի դափնեկիր «Մոռացված ցեղասպանությունը» (1976), «Գերմանիան և գաղտնի ցեղասպանությունը» (2003, «Ոսկե խցիկ» մրցանակ պատմական կարգում, ԱՄՆ կինոյի և վիդեոյի ՄԿՓ): 1979-ին Հակոբյանը հիմնել է Հայկական կինոհիմնադրամը, որը 17 տեսաֆիլմ և կինոնկար է թողարկել հայոց պատմության և մշակույթի վերաբերյալ: «Գետը կարմրել էր» ֆիլմը 1915-ի կոտորածից շուրջ 400 փրկվածների ու ականատեսների 40-ամյա նկարահանումների վերջնական արդյունքն է և Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված եռապատումի եզրափակիչ կինոնկարը: Այս ֆիլմերը շոշափում են է մարդու իրավունքների, միջազգային արդարադատության և ըմբռնման խնդիրները:
Նեղոս գետը (1951), Ալին և նրա փոքրիկ ուղտը (1953), Ասիական հող (1954), Ապրիլը և նրա գառնուկը (1956), Տիբեթցի վաճառականներ (1958), Հիմալայներ. կյանքն աշխարհի տանիքին (1958), Ինչքա±ն է մեծ տիեզերքը (1960), Աֆրիկացի աղջիկը.Մալոբի (1960), Աֆրիկան իմ տունն է (1960), Ճապոնիայի ծովափնյա գյուղերը (1963), Հիմալայների լեռնային համայնքը (1964), Թանգարան.փախուստ դեպի ընկալում (1964), Հնդկաստանը և նրա սննդի խնդիրը (1965), Ուր է իմ ժողովուրդը (1965), Հարավային Կալիֆորնիայի պատմություն (1966), Նիգերիա.պետության կառուցման խնդիրներ (1967), Միջին Արևելքի խնդիրները (1967), Հենրի. Բարիոյի տղան (1968), Աֆրիկյան ոսկեդարի նեգրական թագավորությունները (1968), Հին Փյունիկիա (1968), Ռիքիի մեծ արկածը (1969), Երուսաղեմը և նրա ավանդը (1969), Երուսաղեմ. շատ աշխարհների կենտրոն (1969), Ամերիկյան պատմության սևամորթ հերոսները (1970), Մեքսիկաամերիկյան ընտանիք (1970), Մեքսիկացի կամ ամերիկացի (1970), Հնդկական գյուղի տղան (1970), Լինել ինչ-որ մեկը (1971), Եթե կենգուրուները ցատկում են, դու ինչու չես կարող (1971), Պատմական Հայաստանը (1971), Իսրայել. ճակատագրական ազգ (1972), Չհնչող աղմուկ (1973) Արաբա-իսրայելական հակամարտությունը (1974), Իսրայել. պատմությունը և մարդիկ (1974), Մետաքսագործությունը Չինաստանում (1976), Ձմեռը հնդկացիական արգելանոցում (1976), Ինչպես հետազոտություն անել (1976), Հայ դատը (1976), Մոռացված ցեղասպանություն (1976) Հայրենի երկիր (1977), Քանի դեռ խոտը կանաչ է (1977), Լռության մեկ դար (1978), Օտարականներ ավետյաց երկրում (1982), Կալիֆորնիայի հայերը. առաջին սերունդ (1984), Մանդատ Հայաստանի համար (1987), Կիլիկիա.վերածնունդ Հալեպում, (1987) Հայոց ավանդական խոհարարական արվեստը (1988), Ժառանգություն (1989), Արարարտի կանչը (1990), Հայոց ցեղասպանութունը (1992), Բիթլիսից մինչև Ֆրեզնո (1997), Ձայներ լճից (2000), Գերմանիան և գաղտնի ցեղապանությունը (2003), Գետը կարմրել էր (2008):

Through the testimony of thirty eyewitnesses The River Ran Red depicts the search for survivors of the Armenian Genocide of 1915, perpetuated by the Ottoman Turkish government. The film discusses the causes of the Genocide, in the context of Armenian and Turkish history. Major sequences include: deportation orders of Armenians; reports by American missionaries and consuls; the treatment of orphaned children and their exile in the desert; forced conversion to Islam; loss of identity and secret telegrams. The film takes the viewer from the highland waters of the legendary Euphrates River to the burning deserts of Syria, the final resting place of 1,500,000 Armenians who perished. Geographically, the film begins in the mountains of Ancient Armenia, where the supposed site of the Garden of Eden is located near mount Ararat. Stops along the way include Aleppo in Northern Syria, the control center of concentration camps along the middle Euphrates River. The film ends in the Deir Zor desert where the greatest mass murders and incineration of refugee children in caves occurred. The search ends with the discovery of three Arabized survivors from Ancient Armenia.
Hagopian, Michael
Michael Hagopian
Dr. J. Michael Hagopian, producer, director and writer. Dr. Hagopian, President of Atlantis Productions, has a doctorate in International Relations from Harvard University. He is a graduate of the University of California at Berkeley and has done two years of graduate work in cinema at the University of Southern California. He has taught political science and economics at: the University of California at Los Angeles; American University of Beirut, Lebanon; Banaras Hindu University, India; and Oregon State University, Corvallis. Since 1954, Dr. Hagopian has been engaged in the research, writing and production of educational and documentary films for instructional and informational use in the classroom and on television. He has written, directed and produced over 70 educational and documentary films which collectively have won over 150 national and international awards. Seminal films include: Asian Earth, 1955, winner of the Golden Reel Award and five international first prizes; The Forgotten Genocide, 1976, nominated for two Emmy awards and winner of five first prizes; and Germany and the Secret Genocide, 2003, first place Golden Camera Award in the History category, U.S. International Film and Video Festival. In 1979, Dr. Hagopian established the Armenian Film Foundation, which has produced 17 videos and films on Armenian culture and history. The River Ran Red is the end product of 40 years of filming some 400 survivors and witnesses of the Armenian Genocide 1915 and is the final film of a trilogy on the Armenian Genocide of 1915. The general content of these films deal with the subject of human rights, international justice and international understanding.
The Nile River (1951), Ali and His Baby Camel (1953), Asian Earth (1954), Apryl and Her Baby Lamb (1956), Tibetan Traders (1958), Himalayas: Life on the Roof of the World (1958), How Vast Is Space? (1960), African Girl: Malobi (1960), Africa Is My Home (1960), Seacoast Villages of Japan (1963), Mountain Community of the Himalayas (1964), Museum...Gateway to Perception (1964), India and Her Food Problem (1965), Where are My People? (1965), History of Southern California (1966), Nigeria: Problems of Nation Building (1967), Problems of the Middle East (1967), Henry: Boy of the Barrio (1968), Negro Kingdoms of Africa's Golden Age (1968), Ancient Phoenicia (1968), Ricky's Great Adventure (1969), Jerusalem and Its Contributions (1969), Jerusalem: Center of Many Worlds (1969), Negro Heroes from American History (1970), A Mexican-American Family (1970), Mexican or American (1970), Hindu Village Boy (1970), To Be Somebody (1971), If Kangaroos Jump, Why Can't You? (1971) Historical Armenia (1971), Israel: Nation of Destiny (1972), Noise Not Sound (1973), The Arab-Israeli Conflict (1974), Israel: Its History and People (1974), Silk Making In China (1976), Winter On An Indian Reservation (1976), How to Do Research (1976), The Armenian Case (1976), The Forgotten Genocide (1976), The Native Land (1977), As Long as the Grass is Green (1977), A Century of Silence (1978), Strangers in a Promised Land (1982), California Armenians: The First Generation (1984), Mandate for Armenia (1987), Cilicia...Rebirth in Aleppo (1987), The Art of Traditional Armenian Cooking (1988), Legacy (1989), Ararat Beckons (1990), The Armenian Genocide (1992), From Bitlis to Fresno (1997), Voices from the Lake (2000), Germany and the Secret Genocide (2003), The River Ran Red (2009).