Պեկին 2008 Լեհաստան 2008, 39min.
Պրոդ.` Մոնիկա Ռադեցկա, սց./ռեժ.` Դագմարա Դժազգա, օպեր.` Մեչիսլավ Խուձիկ, կոմպոզ.` Դագմարա Դժազգա, Էվա Բլախուտ, հնչ.` Քշիշտոֆ Սկշիպչակ, մոնտ.` Էվա Պիսկար:
Կատովիցեի գլխավոր փողոցներից մեկում բավական է թեքվես մի կողմ, որպեսզի հայտնվես ուրիշ աշխարհում` «հրաշքների շրջանում», որ ստացել է Պեկին անվանումը: Հին, փտած արդյունաբերական թաղամասերն ապաստան են տվել թմրամոլության ու հուսահատության գիրկն ընկած մարդկանց: Նրանց մեծ մասը գործազուրկ է և ապրում է սոցիալական ապահովության կենտրոնի տրամադրած փոքրիկ նպաստներով: Այս մարդիկ, որ իրենց ՙանիծված՚ են կոչում, այստեղ են արտաքսվել բնակվարձի կուտակված պարտքերի պատճառով: Սիլեզցիներն ու գնչուներն աղքատությունը կիսում են իրար հետ: Ֆիլմը լեհական Պեկինում ապրող մարդկանց մեկ տարվա դիտարկման արդյունքն է, նրանց ուրախությունների և առօրյա հոգսերի պատմությունը:
| Դժազգա, Դագմարա Դագմարա Դժազգա (ծն. 1968, Լեհաստան)
Լեհական հեռուստատեսության լրագրող և հաղորդավար, աշխատում է Կատովիցեի կինոտուդիայում: Բազմաթիվ ռեպորտաժների և վավերագրական ժապավենների հեղինակ է, որոնց թվում են Ռոման Տոտենբերգի սենտիմենտալ ճանապարհորդությունը, Բոբրեկ Դանսը կամ «Պաննա Մարիան. ռահվիրաներ և հետնորդներ»-ը: 2003-ին արժանացել է Circom Regional-ի` Հանրային հեռուստատեսությունների միջազգային փառատոնի (Իտալիա) Մեծ մրցանակին վավերագրության ժանրում և Լոձի ԶԼՄ-ների 12-րդ լեհական փառատոնի «Ճերմակ կոբրա» մեծ մրցանակին: Նրա վավերագրական աշխատանքները ներկայացվել են Լեհաստանի շատ փառատոներում և ԱՄՆ-ում: Դժազգան եղել է Circom Regional-ի միջազգային մրցույթի ժյուրիում (Իռլանդիա, 2004, Դանիա, 2005) ինչպես նաև Ելենյա Գուրայի և Տարնուվի անկախ տեսաֆիլմերի փառատոնի ժյուրիի կազմում: Լեհ լրագրողների ընկերակցության և Սիլեզիական 44-ի կինոմիության անդամ է:

Just turn off one of the major streets in Katowice to find yourself in another world: in the “district of wonders” called “Peking”. Old, rotten industrial blocks accommodate people sinking in addictions and despair. Most of them are out of jobs and live on small benefits received from the social care center. They call themselves the “condemned ones”, sent here for their overdue rent debts. Poverty is shared here by the Silesians and the Gypsies. The film is the documentation of a yearlong observation of the people living in Polish “Peking” - the story of their joys and daily problems.
Telewizya Katowice, Telewizyina 1, 40-953 Katowice, Poland
Tel.: +48 605 605 537
Drzazga, Dagmara
Dagmara Drzazga (born 1968, Poland)
Polish Television journalist and presenter affiliated with Katowice studios. Author of many coverages and documentaries, e.g. The Sentimental Journey of Roman Totenberg, Bobrek Dance or Panna Maria- the Pioneers and Descendants. In 2003 she was awarded the prestigious Grand Prix Documentary at Circom Regional - IF of Public Televisions in Italy and “White Cobra” Grand Prix at the 12th Polish Festival of Mass Media in Lodz (Poland). Her documentaries were presented at numerous festivals in Poland and the USA. Drzazga was the member of the jury of Circom Regional international contests in Ireland (2004), Denmark (2005) as well as the Festival of Independent Video Films in Jelenia Gora and Tarnow (Poland). Member of the Association of Polish Journalists and Silesian Film Union 44.