Մայր հողի պարգևը Բոլիվիա / Ճապոնիա 2008, 104min.
Պրոդ./սց./ռեժ.` Տոսիֆումի Մացուսիտա, օպեր.` Գուստավո Սոտո Նունյես, Գիլյերմո Ռուիս Կարլոս Կրեսպո, Սեսար Պերես Ուրտադո, երաժշտ.` Լուսմիլա Կարպիո, հնչ.` Կլաուդիո Դուրան, մոնտ.` Տոսիֆումի Մացուսիտա:
Նկարահանվել են Քրիստիան Ուայգուան, Լուիս Մամանին, Ֆանի Մոսկեսը, Ֆրանսիսկո Գուտիերեսը, Իլարիա Կաբրերան:
Բոլիվիայում նկարահանված ոգեշունչ պատմություն է: Հերոսը 13-ամյա տղա է, որը, ավանդույթի համաձայն, ապրում է ծնողների հետ Ոյյունի աղի լճի մոտ: Մի գարնան օր էլ նա իր առաջին քարավանով գնում է հոր հետ: Աղի կտորներն իրենց լամաներին բարձելուն պես նրանք բռնում են «աղի ուղին», ամիսներով ճանապարհ կտրում` թանկարժեք հանքանյութը փոխանակելով Անդերի այլ ապրանքների հետ: Ճանապարհին, տարբեր փորձություններից ու հանդիպումներից հետո տղան հասկանում է, թե ով է ինքը` որպես երիտասարդ և կեչուա: Երբ ուղևորությունը հասնում է ավարտին, նա տոնախմբության ժամանակ հանդիպում է մի գեղեցիկ աղջկա: Ջահել սրտերն արթնանում են, քանի որ մի պարզ, բայց սրտաբուխ ընդհանուր երազ ունեն` աղի լճում միասին հեծանիվ քշել: Վերջում տղան պարզում է, թե տատն ինչ նկատի ուներ` «Մայր հողի պարգև» ասելով:
| Մացուսիտա, Տոսիֆումի Տոսիֆումի Մացուսիտա (ծն. 1950, Կակոգավա, Ճապոնիա)
Դոսիսյա համալսարանն իրավաբանության բակալավրի կոչումով ավարտելուց հետո պրոդյուսերի օգնական է եղել «Սուչիկու Կիոտո» կինոստուդիայում: 1979-ին մեկնել է ԱՄՆ` Նյու Յորքի համալսարանում կինոռեժիսուրա ուսանելու: 1981-ին Նյու Յորքում հաստատված Entel Communication,Inc. ճապոնական հեռուստաընկերությունում սկսել է աշխատել որպես պրոդյուսեր: 1987-ին հիմնել է Dolphin Productions-ը` վավերագրական ֆիլմեր և հեռուստածրագրեր նկարահանելու համար:

Pachamama is a spiritual tale set in Bolivia. The protagonist is a 13-year-old boy who lives in the traditional way, with his family near the salt lake of Uyuni. One spring he goes with his father on his first caravan. Strapping blocks of salt to the backs of their llamas, they follow the “Salt Trail” for months, exchanging the precious mineral for other products of the Andes. Along the way, through many experiences and encounters, the boy discovers who he is as a young man and a Quechua. As the trip comes to a close, he meets a beautiful girl at a festival. Their two young hearts awaken, as they share a simple but profound dream: to ride a bicycle together across the salt lake. By the end he discovers what his grandmother meant by “The Gift of Pachamama.”
Dolphin Productions
140 East 7th street #3K, New York, NY 10009, USA
Tel.: (212) 979.5507
Fax: (212) 979.5502
E-mail:
http://www.pachamama-movie.com/
Matsushita, Toshifumi
Toshifumi Matsushita (born 1950, Kakogawa, Japan)
After graduating from Doshisha University (Bachelor Degree in Law), worked at Shouchiku Kyoto Film Studio as assistant producer. In 1979, came to the United States to study filmmaking at New York University. In 1981, started as a producer at Entel Communication, Inc., a Japanese television company based in NYC. In 1987, founded Dolphin Productions to make documentaries and TV programs.