Բացթողումներով քարտեզ Մեծ Բրիտանիա 2006, 26min.
Պրոդ./ռեժ.` Ալիս Նելսոն, սց.` Ալիս Նելսոն, Բրայան Նելսոն, օպեր.` Յան Դոդս, երաժշտ.` Մորիս Ռավել, հնչ.` Զոուի Իրվինգ, մոնտ.` Ալան Բրաուն:
Ֆիլմը ներկայացնում է 70-ականների սկզբին ռեժիսորի հոր ուղևորությունը Խորհրդային Ռուսաստանում` իր կառուցած ավտոֆուրգոնով, որը նա մկրտել է Սուպերֆուրգոն անունով: Արխիվային ձայնագրությունների, խաղարկային դրվագների, լուսանկարների և անիմացիայի համադրությամբ ստեղծված սյուրռեալիստական և զավեշտալի պատումն ընդգրկում է 12.000 մղոն տարածք, 14 երկիր և 26 առանձնահատուկ օր: Ըստ էության, սա մանր աղետների հավաքածու է, մի պատմություն, ըստ որի` փաստն իսկապես կարող է հորինվածքից արտառոց լինել, և երբեմն երկու կետերի միջի գորշ տարածքը հետազոտման ամենահետաքրքիր վայրն է, մանավանդ եթե մոռացել ես քարտեզ վերցնել:
Ժյուրիի մրցանակ` լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմի համար (Սլամդանսի ԿՓ, Փարք Սիթի, ԱՄՆ, 2007), միջազգային մրցույթի լավագույն կարճամետրաժ կինոնկար, Հանդիսատեսի մրցանակ և Պատանեկան ժյուրիի գլխավոր մրցանակ (Քորքի ՄԿՓ):
| Նելսոն, ԱլիսԱլիս Նելսոն (ծն. 1969, Դուբլին, Իռլանդիա)
Այժմ բնակվում է Էդինբուրգում (Շոտլանդիա): Գեղարվեստի (նկարչություն) և կինոարվեստի մագիստրոսի կոչում ունի: 2003-ին նկարահանել է իր առաջին ֆիլմը` «Կոչումը»: «Բացթողումներով քարտեզը» նրա երրորդ կարճամետրաժն է, որը ներկայացվել է աշխարհի ավելի քան 40 կինոփառատոներում և 9 մրցանակ շահել: Channel 4-ը Նելսոնին հանձնարարել է չորս կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ նկարահանել պատմության ամենամեծ գիտական կեղծիքների և խաբեությունների մասին: «Գիտական խաբեությունները» հեռարձակվել է 2007/8 եթերաշրջանում: Channel 4-ի երկրորդ պատվերը չորս կարճամետրաժ ֆիլմերից կազմված «Ինձ կորցնելով» շարքն էր, որը նույնպես հեռարձակվել է նույն եթերաշրջանում: Չորս տարեց մարդկանց թուլամտության մասին պատմող այս շարքի մասերից մեկը` «Ինձ կորցնելով. Աննի»-ն, արժանացել է Շոտլանդիայի կինոյի և հեռուստատեսության ակադեմիայի մրցանակին` որպես լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ: Վերջերս Նելսոնը պատվեր է ստացել նկարահանելու «Տասը նոր պատվիրանները» լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմի մասերից մեկը` ի նշանավորումն Մարդու իրավունքների հռչակագրի 60-րդ տարելիցի:
Կոչում (2003), Դժվարին դեպք (2005), Բացթողումներով քարտեզ (2006), Գիտական խաբեությունները (2007-2008, մինի հ/ս), Ինձ կորցնելով (2007-2008, մինի հ/ս): |

Map with Gaps, A UK 2006, 26min.
A Map With Gaps is an account of a journey made by the director's father through Soviet Russia in the early seventies, in a van he built and named Supervan. Utilising a combination of archive audio recordings, drama reconstruction, still photography and animation, a surreal and comic tale unfolds of 12,000 miles, 14 countries and 26 very peculiar days. Essentially this is a catalogue of minor disasters, a story that demonstrates that fact can indeed be stranger than fiction and sometimes the grey area between the two is the most interesting place to explore, particularly if you forgot to bring a map.
Jury Award for Best Short Documentary (Slamdance FF, Park City, USA, 2007), Best International Short, Audience Award & Winner Youth Jury Award (Cork IFF).
| Nelson, AliceAlice Nelson (born 1969, Dublin, Ireland)
Alice Nelson currently resides in Edinburgh, Scotland. She has a Masters in Fine Art (painting) and a Masters in Film. In 2003, she directed her first film, Vocation. A Map With Gaps was her third short film. It has been selected for over 40 festivals worldwide, and has won nine awards. Nelson was commissioned by Channel 4 (UK) to direct five short documentaries on the greatest scientific hoaxes and scams through history. Science Scams were broadcasted in 2007/8. Nelson's second commission for Channel 4 for a series of four short films called Losing Myself were also broadcasted at this time. Based on the experiences of four elderly people with dementia, one of the episodes, Losing Myself: Annie won a Scottish BAFTA for Best Short Film. Nelson has recently been commissioned to direct a segment for feature length documentary, The Ten New Commandments to mark the 60th anniversary of the Human Rights Declaration.