Վաղվան ուղղված նամակ Թուրքիա 2007, 47min.
Այսօր աշխարհում խոսում են ավելի քան 6.700 լեզուներով: Եթե մասնագետների կանխատեսումներն իրականություն դառնան, ապա հաջորդ դարի ընթացքում մոտ 5.000 լեզուներ կանհետանան իրենց պատմական վայրից: Այս վտանգը սպառնում է նաև սիրիակին` աշխարհում խոսվող երեք ամենահին լեզուներից մեկին: Սիրիակն արմատներ է ձգել Միջագետքի հյուսիսից մինչև Հարավարևելյան Անատոլիա: Ֆիլմն անդրադառնում է սիրիակ լեզվի պատմությանն ու այս մշակույթի գեղագրական ավանդույթին` ներկայացնելով քահանա Գաբրիել Աքթասին` Հարավարևելյան Թուրքիայի գեղագիրներից մեկին: Դրվագներ պատկերելով նաև սիրիակների առօրյա կյանքից` ֆիլմն արտացոլում է մայրենի լեզուն պահպանելու կարևորությունը մշակութային առումով: Զուգահեռներ են անցկացվում սիրիակ լեզվի կենսուղու և ծնունդ-մահ հասկացության` կյանքի ու մշակույթի հիմնական շարժիչ ուժերի միջև:
«Ոսկե ողկույզ» («Ոսկե խաղող» 2-րդ ԿՓ, Կիպրոս, 2008), «Առաջին մրցանակ» մասնագիտական կարգ:
| Այթեքին, Հաքան Հաքան Այթեքին (ծն .1961, Անկարա, Թուրքիա)
Բակալավրի կոչում է ստացել Մամուլի և հեռարձակման տեխնիկական դպրոցում և ավարտել Մարմարայի համալսարանի հասարակական գիտությունների ինստիտուտի լրատվական գիտությունների բաժինը: Բազմաթիվ վավերագրական ֆիլմերի սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորն է. սկսել է աշխատել դեռ ուսման տարիներից, Սուհա Արինի հետ: Այս ասպարեզում մի շարք ազգային և միջազգային մրցանակների դափնեկիր է: Գրել է նաև գեղարվեստական ֆիլմերի սցենարներ, երկու գրքի («Քարեր և երազանքներ», «Անձկալի քամին»), հոդվածների, պատմվածքների, էսսեների հեղինակ է, որոնք տպագրվել են տարբեր հանդեսներում: Այժմ դասախոսում է Մալթեփե համալսարանի լրատվամիջոցների ֆակուլտետում և նույն համալսարանի ռադիո- և հետռուստատեսային հեռարձակման տեխնիկական դպրոցում բաժին է գլխավորում:
Շարժման ձեռագիրը. երկրաշարժ (1988), Ձյունածածկ լեռների հետևում (1989), Կենդանի ստվերներ (1989), Ոսկե քաղաքը. Ստամբուլ (համառեժ.` Սուհա Արին, 1996), Երկու աշխարհի միջև (6 մաս, համառեժ.` Հասան Օզգեն, 1999-2000), Հայտնագործության եզրին (2 մաս, 2000), Լույսը իր ձայնն է փնտրում (2001), «Ոչ մի դեպքում»,- ասում են նրանք (2002), Ես` Վեդաթ Գյունոլս (համառեժ.` Թուրհան Յավրուզ, 2003), Վաղվան ուղղված նամակ (2007):

Letter for Tomorrow, A Turkey 2007, 47min.
Today about 6,700 languages are spoken in the world. If the predictions of the specialists become true; approximately 5000 languages will be wiped out in the next century from their historical place. This danger is also valid for “Syriac” one of the three oldest languages spoken in the world. It is rooted from North of Mesopotamia and South Eastern Anatolia. A Letter For Tomorrow, emphasizing the historical background of the “Syriac” language and the calligraphy tradition of this culture by introducing a priest, Gabriel Aktas, one of the calligraphers in the South Eastern of Turkey. Giving some sections from daily life of the Syriac society, the film reflects the importance for catching on the native language in terms of culture. The film establishes parallels with the life cycle of the Syriac language and the birth-death notion, the basic dynamics of the life and the culture.
Social Democracy Foundation
2nd International Golden Bunch (Golden Grapes FF, Cyprus, 2008); Professional Category “ First Prize“
| Aytekin, Hakan Hakan Aytekin (born 1961, Ankara, Turkey)
He completed his undergraduate degree in A.U. Technical School of Press and Broadcast and graduated from Marmara University Social Sciences Institute Communication Sciences Division. He has many productions as a screenwriter and director in documentary film field, which he had started with Suha Arın in his school years. He won national and international awards in this field. Beside the scenarios he has written in fictional movie field, he also has two books Stones and Dreams (Taşlar ve Düşler) The Longing Wind (Hasret Rüzgarı) and articles, stories, essays, which were published in various magazines. Currently he is working as a lecturer in Maltepe University Communication Faculty and as head of department in Maltepe University Technical School of Radio and Television Broadcasting.
Signature of Movement: Earthquake (1988), Behind the Snowy Mountains (1989), Living Shadows (1989), Golden City: Istanbul (Associative Dir. with Suha Arın, 1996), Between Two Worlds (6 Episodes - Associative Dir. with Hasan Özgen, 1999-2000), On the Edge of Discovery (2 episodes, 2000), Light is Looking for Its Voice (2001), "No Way!" They said... (2002), Me, Vedat Günyol (Associative Dir. with Turhan Yavuz, 2003), A Letter for Tomorrow (2007).