6 կարճամետրաժ ԴուբայիցՄիացյալ Արաբական Էմիրություններ 2008, 100min.
Պրոդ.` Էրիխ Օհ, Նալիա ալ-Խաջա, Նիկոլաս Դոլդինգեր, սց./ ռեժ.` Նալիա ալ-Խաջա, օպեր.` Էրիխ Օհ, կոմպոզ.` Մոհամեդ Յանիզ, հնչ.` Հուսսամ Զեյնեդդին, մոնտ.` Ռաուլ Սկոպերզ:
Դերերում. Ֆերիյալ Էնթեզարի, Շեյխա ալ-Քաթիբի, Ֆաթմա, Ահմադ Համիդ, Ֆազլուր Ռեհման:
8-ամյա Արաբանան ձանձրացրել է ծնողներին ու լիովին անտեսված է նրանց կողմից: Նա հեռանում է մոր և սպասուհու աչքի առաջ, բայց ոչ ոք ուշք չի դարձնում, որ գնում է բնության գիրկը` իր կյանքին ինչ-որ հուզմունք հաղորդելու համար: Բաց վերջաբանով այս պատմությունը հիշեցնում է. երեխաներին պետք է սիրել և աչքը նրանց վրա պահել:
Արևի տակ
2005, 23 րոպե
Պրոդ.` Խալիդ ալ-Աուար, Ալի Ֆ. Մոստաֆա, սց./ ռեժ.` Ալի Ֆ. Մոստաֆա, օպեր.` Միշել Դիերիք, կոմպոզ.` Կունալ Սունդերջի, հնչ.` Ռոն Բագնուլո, մոնտ.` Ահմեդ Աբդուլկադեր
Դերերում. Մոհամեդ Մուստաֆա, Ամինա Նոլան, Աբդուլլահ ալ-Սայեղ, Սայֆ ալ-Դին, Մարուան ալ-Սաբրի, Մոհամեդ ալ-Հաջ, Մոհամեդ, Սամի Զեյդան:
13-ամյա մուսուլմանի ծոմապահության առաջին օրն է Ռամադան սրբազան ամսին: Մենք ականատես ենք դառնում նրա ընկալումներին, սխալ դատողություններին ու դժվարություններին և հայացք նետում, թե ինչպես է վերաբերվում իր ընտանեկան դաստիարակությանը և իսլամական միջավայրին այսօրվա աշխարհում:
Բինթ Մարիամ
2008, 27 րոպե
Պրոդ.` Ահմեդ Հասան Ահմեդ, սց.` Մոհամեդ Հասան Ահմեդ, ռեժ.` Սայիդ ալ-Մուռռի, օպեր.` Հասան ալ-Քասիրի, կոմպոզ.` Տահա ալ-Աջմի, նկ.` Ահմեդ Հասան Ահմեդ, հնչ.` Մուստաֆա Քազիմ, մոնտ.` Տահա ալ-Աջմի
Դերերում. Մոհամեդ Իսմայիլ, Ռահսա ալ-Օբայդլի, Նևեն Մասի:
Պատմությունը զարգանում է անձրևի յուրաքանչյուր կաթիլի հետ, և պատմողը Բինթ Մարիամն է` «Մարիամի աղջիկը»: Նա մեկնում է իր 60-ամյա ամուսնու մահից հետո, մոտենում այն դեմքերին, որ դրոշմված են թախծով և լռությամբ:
Դուռ
2008, 19 րոպե
Պրոդ./նկ.` Ահմեդ Հասան Ահմեդ, սց.` Ահմեդ Սալմին, ռեժ./օպեր./մոնտ.` Ուալիդ ալ-Շեհհի, կոմպոզ.` Իբրահիմ ալ-Ամիրի:
Ուղևորություն դեպի մարդու էության անտեսանելի խորքերը` բացակա դռան որոնման միջոցով: Դա կյանքի դուռն է:
Ես տղամարդ եմ
2006, 19 րոպե
Պրոդ.` Շամմա Աբու Նաուաս, ռեժ.` Շամմա Աբու Նաուաս, Սահար ալ-Խատիբ:
Այս վավերագրական ֆիլմը էմիրաթցի այն երիտասարդ տղամարդկանց ընդունելու հասարակական պայքարի մասին է, որոնք տարբեր առումներով իրենց աղջկա պես են պահում, ասենք, հետևում են իրենց արտաքին տեսքին, եղունգները երկարացնում և մաշկը խնամում: «Ի±նչ է պատահում, երբ տղամարդը փորձում է ապացուցել իր տղամարդկությունը»:
Հատուկ հիշատակում (Էմիրաթների կինոմրցույթ, 2007):
Քարացած դեմք
2007, 6 րոպե
Պրոդ./սց./ ռեժ.` Մանալ Ալի Բին Ամրո, օպեր.` Աբդուլլահ Հասան Ահմեդ, մոնտ.` Հասան Քիյանի:
Ներքին կասկածներ, որ համակցվում են մի աղջկա հին հուշերի հետ, որը դեռ ուշքի չի եկել խուճապային պահերից: «Ինչո՞ւ չենք կարող տեսնել կնոջ այս գեղեցիկ դեմքը»: | 6 ռեժիսորներ Նայլա ալ-Խաջա
Թորոնթոյի Ռայերսոն համալսարանում կինոարվեստ է ուսանել: Դուբայում գործող Dessart Production-ի հիմնադիրն ու կառավարիչ տնօրենն է: 2005-ին արժանացել է Էմիրաթների` «Տարվա կին» կոչմանը և նոյեմբերին` Լլոյդի բանկի «Ոգեշնչող ղեկավարություն» մրցանակին:
Արաբանա (2006):
Ալի Ֆ. Մոստաֆա
Բրիտանացի մոր և էմիրաթցի հոր զավակ է, հասակ է առել Դուբայում: Կինոն միշտ եղել է նրա կյանքի կարևոր մասը, և դեռ մանկուց սեփական կարճամետրաժ ֆիլմերն է արել: Բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո արդեն գոյություն ունեցող ընկերությունում հիմնել է բաժանմունք, որը կենտրոնացել է նկարահանման հրապարակի և ինտերյերների դիզայնի վրա: Ապա 2003-ին հասել է նպատակին` ընդունվելով Լոնդոնի կինոդպրոց: Ավելի քան 4 տարի աշխատել է կարճամետրաժ ֆիլմերի և հեռուստագովազդների վրա: Մինչև օրսիր ավարտական աշխատանքը ներկայացրել է աշխարհի տարբեր միջազգային կինոփառատոներում և մտադիր է մոտ ապագայում ձեռնարկել իր առաջին գեղարվեստական ֆիլմը:
Արևի տակ (2005):
Սայիդ Սալմին ալ-Մուռռի
2004-ին հիմնել է Cine Vision խումբը և արժանացել այնպիսի մրցանակների, ինչպիսիք են լավագույն երիտասարդ կինոռեժիսորի տիտղոսը, որ 2007-ին շնորհվել է Digital Studio հանդեսի կողմից, և Ժյուրիի հատուկ մրցանակը` «Հուբուբ» ֆիլմի համար, Էմիրությունների կինոմրցույթում (2006): «Էրջ ալ-Թեյն» ժապավենը2006-ին մրցանակ է բերել լավագույն սցենարի համար, մասնակցել նաև Բեյթ Սուրի փառատոնին (Տարիֆ, Ֆրանսիա, 2006), Իսմայիլիայի ԿՓ-ին (2006), Մուսկատի վավերագրական և կարճամետրաժ ֆիլմերիԿՓ-ին (2007): 2007-ի Էմիրությունների կինոմրցույթում «Ալ-Ղոբնա»-ն ևս արժանացել է մրցանակների: Սայիդ Սալմի ալ-Սուռռին մասնակցել է նաև 2005-ի և 2008-ի Դուբայի ՄԿՓ-ին:
Ավազը մնում է (2004), Հուբուբ (2005), Ճամփորդ (2005), Պատեր (2005), Էրջ ալ-Թեյն (2006), Ալ-Ղոբնա (2007), Արյունոտ հարսանիք (2007), Բինթ Մարիամ (2008):
Ուալիդ ալ-Շեհհի
Էմիրաթցի ռեժիսոր: Ռաս ալ-Խայմայի ԱՄԷ-ի գրողների և գրականագետների ստեղծագործական խմբի և խորհրդածող Արտիստական խմբի անդամ է:

Eight-year-old Arabana is bored and totally neglected by her parents. She wanders off right before the eyes of her mother and the maid, yet neither pays attention as she goes into the wilderness to give her life some excitement. This open-ended story strongly conveys the message that children should be loved and watched over.
D-Seven
Dessart Productions
Under the Sun
2005, 23 min.
Prod.: Khalid Al Awar, Ali F. Mostafa, Script/Dir.: Ali F. Mostafa, Dir. of Phot.: Michel Dierickx, Compos.: Kunal Soonderji, Sound: Ron Bagnulo, Edit.: Ahmed Abdulqader
Cast: Mohammed Mostafa, Amina Nolan, Abdullah Al Sayegh, Saif Al Deen, Marwan Al Sabri, Mohamed Al Haj, Muhamed, Sami Zeidan.
The film tells about a thirteen-year-old Muslim boy’s first day of fasting in the holy month of Ramadan. We get an insight into his understandings, misjudgments and difficulties, and take a close look at how he copes with his family upbringing and an Islamic orientated environment in the world today.
Afmfilms
Bint Mariam
2008, 27 min.
Prod.: Ahmed Hassan Ahmed, Script: Mohammed Hassan Ahmed, Dir.: Saeed Salmeen Al Murry, Dir. of Phot.: Hassan Al Katheeri, Compos.: Taha Al Ajmi, Prod. Design: Ahmed Hassan Ahmed, Sound: Mustafa Kazem, Edit.: Taha Al Ajmi
Cast: Mohammed Ismael, Rahsa Al- Obaidly, NevenMathi.
The storyis told by Bint Mariam –“Mariam’s Daughter” and is developed with every drop of rain. Bint Miriam leaves after the death of her 60-year-old husband, getting closer to faces, which bear sadness and stillness.
Cine Vision Group
Door
2008, 19 min.
Prod./Prod. Design: Ahmed Hassan Ahmed, Script: Ahmed Salmeen, Dir./Dir. of Phot./Edit.: Waleed Al Shehhi, Compos.: Ibrahim Al Amiri
A journey into the invisible depth of human being through search of a missing door. It’s the door of life.
Nafas Film produciton
I am a Man
2006, 19 min.
Prod.: Shamma Abu Nawas, Dir.: Shamma Abu Nawas, Sahar Al Khatib
A documentary about society’s struggle to accept young Emirati men behaving like girls in certain ways, such as taking care of the way they look, growing their nails long and taking care of their skin. “What happens when a man tries to prove his manhood”?
Special Mention (Emirates Film Competition, 2007).
Stuck Face
2007, 6 min.
Prod. /Script/Dir.: Manal Ali Bin Amro, Dir. of Phot.: Abdullah Hassan Ahmed, Edit.: Hassan Kiyani.
Inner doubts accompanied by old memories of a girl who hasn’t yet recovered from the moments of panic. “Why can’t we see the face of this beautiful female?” | 6 directors Naila Al Khaja
Holds a degree in film from Ryerson University, Toronto. She is the founder and Managing Director of Dubai based Dessart Production. She won the Emirates Women of the Year award in 2005 and a Lloyd’s Bank Inspirational Leadership award.
Arabana (2006).
Ali F. Mostafa
With his mother from the UK and his father from the UAE Ali grew up in Dubai. Film has always been a central part of his life and since childhood Ali has experimented making his own short films. Upon completion of his higher education Ali established a division from an existing company focusing on set and interior design. He pursued his goal in 2003 when he enrolled at the London Film School. Over 4 years Ali has worked on short films and TV commercials. To date Ali has presented his short graduation film to various international festivals around the world and endeavors to embark on his first feature film in the near future.
Under the Sun (2005).
Saeed Salmeen Al-Murry
He established the Cine Vision group in 2004 and is the recipient of awards such as Best Young Film Director from Digital Studio magazine in 2007 and Jury Special Prize of the film Huboob at the Emirates Competition in 2006. He won best Screenplay for Urj Al-Teen 2006, which also participated at Beit Soor Festival in Tarif France in 2006, the 2006 Ismailiya FF and the 2007 Muscat FF for Documentary and short films. He has also received awards for Al Ghobna at the 2007 Emirates Film Competition. He has participated in the 2005 and 2008 Dubai IFF.
Sand Remains (2004), Huboob (2005), A Traveler (2005), Walls (2005), Erj Al-Tein (2006), Al Ghobna (2007), The Blood Wedding (2007), BintMariam (2008).
Waleed Al Shehhi
Emirati filmmaker Waleed Al Shehhi is a member of the Creative Activity Group of UAE Writers and Literature Union in Ras Al Khaimah and the reflective Artistic Group.