Ռաշտոնայի հացը Տաջիկստան 2007, 26min.
Պրոդ.` Սաֆար Խակդոդով, սց./ռեժ.` Շոդդի Սալեհ, օպեր.` Զիքիրիե Իսրայիլով, կոմպոզ.` Ակաշարիֆա Ջուրաևա, մոնտ.` Դենիս Բեկետով:
Դարեր ի վեր Կենտրոնական Ասիայի ժողովուրդները, մասնավորապես տաջիկները, առանձնահատուկ վերաբերմունք են ունցել հացի հանդեպ: Հացը եղել ու մնում է ոչ միայն սնունդ, այլև պաշտամունքի սրբազան առարկա: Ֆիլմը նախ պատմում է հաց պատարաստելու ավանդույթների մասին: Տարբեր չափի ու ձևի ախորժալի բլիթները թխում են կյանքի բոլոր դեպքերի համար` մանկան ծնունդ լինի, հարսանիք, թե հիշատակ մեռելոց: Ի վերջո, պարզվում է, որ հացը կապված է մարդկանց ճակատագրի հետ: Որոշ տներում մինչև օրս էլ պահում են կծած հացը և սպասում նրան, ով իր հետքն է թողել հացի վրա…
| Սալեհ, Շոդդի Շոդդի Սալեհ
Քանի որ Տաջիկստանում կինոարտադրության և երիտասարդ կադրերի պատրաստման առումով բարդ իրավիճակ է, «Կինոսերվիս» կազմակերպության հիմնադիրներ Սաֆար Խակդոդովը և Սադուլլո Ռահիմովը 2005-ին իրանցի հայտնի ռեժիսոր Մոհսեն Մախմալբաֆի աջակցությամբ մի փոքրիկ կինոդպրոց բացեցին: 2007-ին «Կինոսերվիսը» կազմակերպեց երիտասարդ կինեմատոգրաֆիստների ուսուցման դասընթաց, որի վերջում շրջանավարտները` հմուտ դրամատուրգների, օպերատորների օգնությամբ, սկսեցին նկարահանել իրենց անդրանիկ աշխատանքները: «Ռաշտոնայի հացը» այդ շրաջանավարտներից մեկի` ռեժիսոր Շոդդի Սալեհի առաջնեկն է:

Bread of Rashtona Tajikistan 2007, 26min.
For centuries the peoples of Central Asia, the Tajiks in particular, have had a special attitude towards bread. Bread has been and continues to be not merely food but a sacred object of worship. The film first tells about the traditions of making bread. Loaves of various size and shape are baked for all occasions in life: the birth of a child, a wedding party, or the memory of the dead. Lastly, bread is also related to people’s fates. In some households people still keep a bitten piece of bread and wait for the person who has left his/her mark on the bread.
| Saleh, Shoddi Shoddi Saleh
Since the situation in Tajikistan in terms of film production and training of young professionals is rather complicated, Safar Khakdodov and Sadullo Rahimov, the founders of CineService, opened up a small school of cinema in 2005 with the support of the renowned Iranian film director Mohsen Makhmalbaf. In 2007 CineService organised a training course for young cinematographers, upon completion of which the graduates started to make their early works assisted by skillful dramatists and cameramen. Bread of Rashtona is the first work of the film director Shoddi Saleh who was among the graduates.