Պրոդ.` Սիլվիա Վիլչինսկի, սց.` Սիլվիա Վիլչինսկի, Քիմ Մորդոնթ, ռեժ./օպեր.` Քիմ Մորդոնթ, կոմպոզ.` Քեյթլին Եո, հնչ.` Մայքլ Գիսինգ, մոնտ.` Ադրիան Ռոտիրոլլա:
Նկարահանվել են. Փհոնեսայ Սիլավանը, Լեյթ Սթիվենսը, Լինթոնգ Սիփհավոնգը:
Ավելի քան 35 տարի առաջ, վիետնամական պատերազմի ժամանակ ամերիկյան ռումբեր էին թափվում Լաոսի վրա. դա «գաղտնի պատերազմ» էր, որն այդ երկիրը դարձրեց պատմության մեջ ամենառմբակոծվածը` մեկ շնչին ընկնող ռումբերի քանակով: Այս ավերածությունը մահաբեր ժառանգություն է թողել. չպայթած ռումբերը դեռ սփռված են երկրում: Մի հսկայական գործող ռումբ է հայտնաբերվում գյուղական դպրոցի հետևում, և ռումբերի վնասազերծման ավստրալիացի մասնագետ Լեյթ Սթիվենսը գալիս է դա զննելու: Նա նոր թիմ է պատրաստում, ուստի դժկամությամբ ստիպված է ռումբի վնասազերծումը հետաձգել` մինչև թիմը պատրաստ լինի առաջադրանքը կատարել: Դժկամությամբ, որովհետև գյուղի չքավորները ռումբի մետաղական մասերի ապօրինի աշխույժ վաճառք են ձեռնարկել, իսկ տեղացի երեխաները ռումբեր գտնելու գործին են: Լեյթը վնասազերծողների իր սկսնակ խմբին տանում է հեռու տարածք, որտեղ պետք է առաջին անգամ փորձարկվեն կարողությունները: Լեյթը գործի է դնում իր լակոնիկ կատակներն ու քաջալերիչ վերաբերմունքը, որպեսզի թիմի և տեղացիների համատեղ ուժերով կարողանա հաջողությամբ գլուխ բերել այս տանջալի գործը: Ֆիլմը ներկայացնում է պատերազմի հետևանքները և նրանց անսահման արիությունը, ովքեր ջանում են շտկել իրավիճակը:
Վավերագրական ֆիլմի լավագույն երաժշտություն (Կինոկոմպոզիտորների ավստրալիական գիլդիայի մրցանակներ), Երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված լավագույն խաղարկային կինոնկար (Artivist ՄԿՓ և մրցանակներ, Հոլիվուդ):
Մորդոնթ, Քիմ
Քիմ Մորդոնթ
Կինոկարիերան սկսել է Մեծ Բրիտանիայում, որպես հետազոտող BBC և Channel 4-ի վավերագրական ֆիլմերի համար: Նրա առաջին վավերագրական աշխատանքը, որի պրոդյուսերն էր նաև, «45 տարին բավական է» վերնագրով ( 26 րոպե, 1992), բուլղարական հեռուտատեսության համար, քննում էր արվեստագետների կյանքը Բուլղարիայում` երկաթե վարագույրի խորտակվելուց առաջ և հետո: Ապա Մորդոնթը SBS TV-ի համար նկարահանեց և որպես պրոդյուսեր թողարկեց «Փրկություն» 52- րոպեանոց վավերագրական ֆիլմը Ավստրալիայի բնիկների «Փրկության օր» համերգի մասին: 1995-ին, դարձյալ SBS TV-ի համար, նա Քեթի Իթոքի հետ ասպարեզ հանեց «Հեղինակային իրավունքները» (52 րոպե)` տեղաբնակ արտիստների իրավունքների պաշտպանության մասին: Ֆիլմը 18 ամսվա մեջ երեք անգամ ցուցադրվեց SBS-ի «Գլուխգործոց» ֆիլմաշարով և վաճառվեց ամբողջ աշխարհում: 2000-ին Մորդոնթը SBS TV-ի համար նկարահանեց «Արագության քաղաքը» 26- րոպեանոց վավերագրական ժապավենը, որ Սիդնեյի կենտրոնի պատկերն է երեք հանձնակատար հեծանվորդների աչքերով: Ֆիլմը լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական կինոնկար ճանաչվեց Ֆենիքսի ԿՓ-ում (ԱՄՆ) և լավագույն վավերագրական կինոնկար` Բայրոնի Բեյի ԿՓ-ում, ցուցադրվեց բազմաթիվ կինոփառատոներում, այդ թվում` և Հռոմում: Իր սցենարով Մորդոնթը նկարահանել է նաև «Բակապահ շան ուրվականը» 15-րոպեամոց դրաման` հոգեբուժարանում ստեղծված մի սիրո պատմություն, որը լավագույն դրամա է ճանաչվել Բայրոն Բեյի ԿՓ-ում: Ֆիլմը ներկայացվել է նաև մի շարք միջազգային կինոփառատոներում, ներառյալ և Լոս Անջելեսի կարճամետրաժ ֆիլմերի ԿՓ-ը, Թելուռայդի անկախ կինոյի փառատոնը, Բիլբաոն և Սան Պաուլուն: 2005-ին Մորդոնթը նկարահանեց «Խցկելով Միջին Ա» 50-րոպեանոց դրաման: Ֆիլմը ցուցադրվեց Մումբայի և’ Սենթ Քիլդայի ԿՓ-երում, և’ SBS հեռուստաալիքով: 2007-ին Մորդոնթը հրապարակ հանեց իր առաջին լիամետրաժ ֆիլմը` «Ռումբերի բերքահավաքը»` կինոթատրոններում ցուցադրելու համար: Սիդնեյի ԿՓ-ում ֆիլմի պրեմիերան ընդունվեց հոտնկայս ծափահարությամբ:
45 տարին բավական է (1992), Փրկություն (1994), Հեղինակային իրավունքներ (1995), Արագության քաղաք (2002), Բակապահ շան ուրվականը (2005), Խցկելով Միջին Ա (2005), Ռումբերի բերքահավաք (2007):

Over 35 years ago, during the Vietnam War, American bombs rained down on Laos in the ‘Secret War’, making it the most bombed country, per capita, in history. The deadly legacy of this destruction continues, with the country still scattered with unexploded ordnance.
A huge live bomb is found behind a village school and Australian bomb disposal specialist Laith Stevens arrives to check it out. He’s in the process of training a new team, so reluctantly leaves the bomb’s disposal until the team is up to the task. Reluctant, because rural poverty has triggered a brisk illegal trade in bomb scrap metal and the local children are out hunting for bombs. Laith will take his team of bomb disposal specialists down to a remote area where they will test their new skills on live bombs for the first time. Laith uses his laconic jokes and can-do attitude to bond with the team and local villagers in order to get them through this harrowing task alive.
Bomb Harvest depicts the consequences of war and the incredible bravery of those trying to clear up the mess.
Lemur Films
Best Music in a documentary (Australian Guild of Screen Composers Awards), Best Feature Children’s Advocacy (Artivist IFF and Awards, Hollywood).
| Mordaunt, Kim Kim Mordaunt
Mordaunt began his film career as a researcher on documentaries for BBC and Channel 4 in the UK. His first documentary as director/producer, 45 Years is Enough (26 mins, 1992) for Bulgarian TV, examined life for artists in Bulgaria just before and after the collapse of the Iron Curtain. Then Mordaunt directed and produced the 52 minute documentary Survival about the Aboriginal “Survival Day” concert in Australia, for SBS TV. In 1995, he directed/produced - with Cathy Eatock - CopyRightes (52 mins), also for SBS, about protection of the rights of indigenous artists. It screened in SBS’s Masterpiece slot three times in18 months and has sold around the world. In 2000 he directed the 26 minute documentary Speed City– a picture of the centre of Sydney from the frenzied point-of-view of three bicycle couriers, for SBS TV. It won Best Short Documentary at the Phoenix FF (US) and Best Documentary at the Byron Bay FF and screened at many international film festivals including Rome. Mordaunt directed and wrote the 15-minute drama Mongrel's Ghost, in 2001, a love story set in a psychiatric hospital, which won Best Drama at the Byron Bay FF. It was also invited to numerous international festivals including Los Angeles Short FF, Telluride Indiefest, Bilbao and Sao Paulo. In 2005 Mordaunt directed Jammin’ in the Middle E, a 50 minute drama. It screened at Mumbai and St Kilda FFs and on SBS TV. In 2007 Mordaunt directed his first feature-length film – the documentary Bomb Harvest for cinema release. It premiered to a Standing Ovation at the Sydney FF.