Հաչան սև շներ Թուրքիա 2009, 90min.
Պրոդ./սց./նկ.` Մեհմեթ Բահադիր Էր, ռեժ.` Մեհմեթ Նագադիր Էր, Մարինա Գորբաչ, օպեր.` Սվյատոսլավ Բուլակովսկի, երաժշտ.` Ալփ Էրքին Չաքմաք-Բարիս Դիրի, հնչ.` Ումութ Սենյոլ, մոնտ.` Մարինա Գորբաչ, Մեհմեթ Բահադիր Էր:
Դերերում. Ջեմալ Թոքթաս, Վոլգա Սորգու, Էրքան Ջան, Թայլան Էրթուգրուլ, Այֆեր Դյոնմազ, Մուրատ Դալթաբան, Էրգուն Քույուջու, Մեհմեթ Ուստա, Օնուր Դիքմեն, Մուհամեդ Ջանգյորեն, Սեներ Սավաս, Բարլաս Հյունալփ, Մեհմեթ Բահադիր Էր:
Լավագույն ընկերներ Սելիմն ու Չաչան, որ ջահել են ու անհանգիստ, Ստամբուլի արվարձանում ապրում են աղքատիկ կյանքով: Քաղաքի գործարար աշխարհի վիթխարի երկնաքերների տեսքը գրգռում է նրանց հավակնությունները: Ցերեկը աղավնիներ են պահում տանիքին, գիշերը` իրենց հնամաշ մեքենայով թրև գալիս խղճուկ փողոցներում: Նրանք ուզում են առևտրի մի հսկայական կենտրոնի մոտ սեփական կայանատեղին բացել, և բախտը ժպտում է ընկերներին, երբ տեղական մաֆիայի պարագլուխն սկսում է աջակցել նրանց: Բայց ամեն մեկն իր պատառն է ուզում կարկանդակից, և առևտրի կենտրոնի անվտանգության խորամանկ կապալառուն` Սաիթը, այնքան էլ հակված չէ թողնելու, որ իր «գործն» անցնի այս ձեռներեց տղաներին: Բացի դրանից, ոստիկանները հետևում են նրանց` մաֆիայի արդեն բացահայտ գործունեության դեմ հանցանշաններ հավաքելու նպատակով: Սելիմի ու Չաչայի երազանքները հօդս են ցնդում, երբ շատ չանցած նրանք հայտնվում են մինչև գլուխները հասնող ջրի մեջ: Այս թեժ ֆիլմը, որ նկարահանված է իրապատում ոճով, ներկայացնում է այն գործազուրկ թուրք երիտասարդների ճշմարիտ պատկերը, որոնք ուզում են իրենց կյանքը բարելավել: Աղքատության գրկում և ուժեղիգերիշխանության պայմաններում զարմանալի չէ, որ նրանք դառնում են բռնության զոհ:
| Էր, Մեհմեթ Բահադիր Մեհմեթ Բահադիր Էր (ծն. 1982, Քոջաելի Գոլջուկ, Թուրքիա) Ներկայումս կինոռեժիսուրա է ուսանում Ստամբուլի Միմար Սինան գեղարվեստի ակադեմիայի կինոյի և հեռուստատեսության բաժնում:
Նոկի, Նոկի ( 2004), Երկրաշարժ (2005), Հույս (2006), Բարձունք (2007), Հաչան սև շներ (2009):
Գորբաչ, Մարինա Մարինա Գորբաչ (ծն.1981, Կիև, Ուկրաինա)
2003-2005 թթ. աշխատել է ICTV հեռուստաալիքում` որպես Ուկրաինայի մասին պատմող ամենշաբաթյա վավերագրական նախագծի ռեժիսոր: 2005-ին Կիևի թատրոնի, կինոյի և հեռուստատեսության ազգային համալսարանն ավարտելուց հետո մեկ տարի սովորել է Ուկրաինայի Հոլիվուդյան դպրոցում և նույն տարի էլ` մասնակցել Բեռլինալեի Talent Campus-ին: 2007-ին խաղարկային կինոյի ռեժիսուրա է ուսանել Վարշավայում, Անջեյ Վայդայի կինոռեժիսուրայի վարպետության դպրոցում: Նրա կարճամետրաժ ֆիլմերը ցուցադրվել են տարբեր միջազ•ային փառատոներում և մի քանի մրցանակի արժանացել:

Restless and young, best buddies Selim and Çaça live a meager existence on the outskirts of Istanbul. Their neighborhood's view of the city's gigantic business towers accelerates their ambitions. By day they grow pigeons on the roof, by night they drive their pimped-up car, and roam the mean streets. The two buddies want to open up their own parking-lot business near a gigantic mall, and they just might get lucky, since they’re supported by the local mafia boss. But everyone wants a slice of the cake and the mall’s dodgy security contractor, Sait, is not so willing to let his 'turf' slide to these up-and-coming lads. Plus, the cops are on the boys’ tail to gather evidence against the mafia’s now 'legalized' activities. It isn’t long before Selim and Çaça’s dreams will be shattered when they find themselves in water over their heads. This sizzling film shot in a verité style, captures a verisimilitude representative of the many unemployed young Turkish men who just want to make a better life for themselves. Submerged in poverty and the prevailing macho culture, it is no surprise that they become victims of violence.
Karakirmizi Film
Protim Video Production
Er, Mehmet Bahadir
Mehmet Bahadir Er (born 1982, Kocaeli Golcuk, Turkey)
He is currently studying directing in the Cinema and TV department at Mimar Sinan Fine Arts Academy in Istanbul.
Noki Noki (2004), The Earthquake (2005), Hope (2006), The Height (2007), Black Dogs Barking (2009).
Gorbach, Maryna
Maryna Gorbach (born 1981, Kiev, Ukraine) From 2003 to 2005 she worked at the TV channel ICTV as a director of weekly documentary project about Ukraine. After graduating from Kiev National University of Theatre, Cinema and TV in 2005, she studied for a year at the Hollywood School in Ukraine and, the same year, participated in the Berlinale Talent Campus. In 2007 she studied feature film directing at the Andrzej Wajda Master School of Film Directing in Warsaw, Poland. Her short films have played in various international festivals and won several awards.