Աշուն Թուրքիա / Գերմանիա 2008, 106min.
Պրոդ.` Ֆեյզուլլա Սերքան Աջար, Քադիր Սյոզեն, սց./ռեժ.` Օզքան Ալփեր, օպեր.` Ֆեզա Չալդիրան, կոմպոզ.` Յուրի Ռյադչենկո, Այսենուր Քոլիվար, Սումրու Ագիրյուրույեն, Օնոք Բոզքուրթ, նկ.` Ջանան Չայիր, հնչ.` Մոհամեդ Մոխթարի, մոնտ.` Ադնան Էլիալ:
Դերերում. Օնուր Սայլաք, Ռայֆե Ենի•յուլ, Մե•ի Կոբալաձե, Սերքան Քեսքին, Նինո Լեջավա, Սիբել Օզ, Ջիհան Չամքերթեն, Սերհան Փիրփիր, Յասար Գյուվեն:
Մանվածապատ ներքին ուղևորություն, որն ընդգրկում է չմարող անցյալը, վաղանցիկ ներկան և խոստումնալից ապագայի բացակայությունը: Բայց հակառակ այս ամենին, հույսը փոփոխությունների հանդեպ դրդել է և դեռ շարունակում է հերոսներին դրդել ամուր կառչելու կյանքին: 1997-ին Յուսուֆը քաղաքականապես ակտիվ, ձախ հայացքների տեր ուսանող է, 2007-ին` արդեն հուսախաբ ձախողակ: Տանուլ տված գործի համար տասնամյա բանտարկությունից հետո նա վերադառնում է Սև ծովի արևելյան շրջանում գտնվող հայրենի գուղը: Այրի մայրը առավել քան երջանիկ է` տեսնելով նրան, բայց ծննդավայրի ազդու, չքնաղ սարերը միայն ավելի են խորացնում Յուսուֆի անվստահությունն ու մենությունը: Մի օր, մանկության ընկերոջ հետ պանդոկում ժամանակ սպանելիս նա հանդիպում է իր նման վիրավոր հոգու: Դա եթերային Էկան է` վրացի մարմնավաճառ, որը փող է վաստակում այն օրվա համար, երբ սահմանի մյուս կողմում կկարողանա վերստին միանալ դստերը: Այս հարազատ հո•իները կօ•նեն իրար հաղթահարելու ամենամթին երկյուղները:
Լավագույն ռեժիսոր (Սոֆիայի ՄԿՓ, 2009):
| Ալփեր, Օզքան Օզքան Ալփեր (ծն. 1975, Թուրքիա)
Ստամբուլի համալսարանում հետևել է ֆիզիկայի և գիտության պատմության դասընթացների: 1997-ից աշխատել է որպես ռեժիսորի ասիստենտ և արտադրության մենեջեր տարբեր ֆիլմերում: Նկարահանել է մի կարճամետրաժ խաղարկային և երկու կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմեր: ՙԱշունը՚ նրա առաջին լիամետրաժ աշխատանքն է:
Տատը (2001), Ճանապարհորդություն ժամանակի միջով գիտնականի հետ (2002), Ռապսոդիա և մելամաղձ Տոկայ քաղաքում (2005), Աշուն (2008):

An intricately woven inner journey covering the enduring past, the fleeting present and the lack of a promising future. But despite it all, it is the hope for change, which once drove, and still drives, the characters to firmly cling to their lives. Such is Yusuf: in 1997 he was a politically active left-wing student; and in 2007, he was a disillusioned misfit. After a decade of imprisonment for a lost cause, he returns to his native village in the eastern Black Sea region. His widowed mother is more than happy to welcome him, but the overbearingly beautiful mountains of his homeland only deepen his self-doubt and isolation. One day, meandering in a tavern with his childhood friend, Yusuf encounters a similarly wounded soul. She is the ethereal Eka, a Georgian prostitute who yearns for the day she can reunite with her daughter across the border. These kindred spirits will help each other to confront their darkest fears.
Best director (Sofia IFF, 2009)
Kuzey Film Production
www.sonbaharfilm.com
Alper, Özcan
Özcan Alper (born 1975, Turkey)
Attended courses in physics and history of science at the University of Istanbul. Since 1997 he has been working as assistant director and production manager on a variety of productions. He directed a short fiction and two short documentaries. Autumn (2008) is his feature début.
Grandmother (2001), Voyage in the Time with a Scientist (2002), Rhapsody and Melancholy in Tokai City (2005), Autumn (2008).