Աթոս լեռ, վանականների հանրապետություն Ֆրանսիա 2009, 52min.
Պրոդ.` Ֆիլիպ Օբեր, Մարի-Քրիստին Ֆոնտեն, սց.` Էդի Վիգեն, Իվոն Բերտորելլո, ռեժ.` Էդի Վիգեն, օպեր.` Էդի Վիգեն, Գրեգուար Օզան, կոմպոզ.` Համիդ Թիերի Մալե, հնչ.` Միքայել Կյուրեղյան, մոնտ.` Էլեն Պլեմյաննիկով:
Աթոս լեռը ինքնավար աստվածապետական հանրապետություն է, որ գտնվում է Հունաստանի հյուսիսում և սեփական կառավարությունը, ոստիկանությունը, խորհրդարանը, սովորույթներն ունի: 963 թվականին մի բյուզանդացի կայսեր հիմնած այս բացառիկ անկլավը` իր հազարամյա պատմությամբ, արգելված վայր է եղել կանանց և խցիկների առաջ: Վերջին մի քանի տարում բազմաթիվ ուղևորություններ են պահանջվել վավերագրական ֆիլմ նկարահանելու թույլտվության համար: Ապշեցուցիչ բնության գրկում հազարավոր վանականներ են ապրում մենաստաններում, որոնք իսկական ամրոցներ են հիշեցնում: Այդ մենաստանները քրիստոնեությանը նվիրված հսկայական գրադարան ունեն, որը երկրորդն է իր մեծությամբ: Սա սրբազան գանձերով և թանկարժեք ձեռագրերով հարուստ սուրբ հող է: Առաջին անգամ արգելված տարածքն իր դռներն է բացել խցիկների առաջ:
| Վիգեն, Էդի Էդի Վիգեն (ծն. 1976, Փարիզ, Ֆրանսիա)
Սեփական սցենարներով վավերագրական ֆիլմեր նկարահանելուց առաջ ռեժիսորի ասիստենտ է եղել, մոնտաժող և երկրորդ օպերատոր: 7 վավերագրական աշխատանք ունի: Դարձել է “Ընտանիքի այս պարոնայք” (Ces messieurs de la famille) շարքի հեղինակն ու ռեժիսորը, որը նվիրված է կինոյի ոսկեդարի ֆրանսիացի ռեժիսորներին: Այս դիմանկարները ստեղծելիս համագործակցել է այնպիսի կենդանի լեգենդների հետ, ինչպիսիք են Ջեյն Ֆոնդան, Կլաուդիա Կարդինալեն և Բրիջիտ Բարդոն: Դեռ այդ շարքի վրա աշխատելիս, իր համահեղինակ Իվոն Բերտորելլոյի հետ, ձեռնարկել է Աթոս լեռ կոչված վանական հանրապետության մասին պատմող կինոնկար: Վեց տարի է պահանջվել, հարյուրավոր նամակներ և մի շարք ուղևորություններ վանական հանրապետության ներսում նկարահանումներ անելու մասնակի թույլտվություն ստանալու համար: Վիգենի համար դրդապատճառ է դարձել նյութի բացառիկությունը:
Քրիստիան-Ժակ. տղամարդը, որ սիրում էր կանանց (2003), Անրի Ժորժ-Կլուզո, արտասովոր բռնակալը (2004), Մարսել Կառնե, ապրող կինոխցիկը (2005), Ռոժե Վադիմ, երջանկության միլիարդատերը (2006), Գիշերվա պահապանները (2007), Աթոս լեռ, Վանականների Հանրապետություն (2008):

Mount Athos, the Monk's Republic
Mount Athos is an autonomous theocratic republic, situated in the north of Greece, which has its own institutions such as government, police, parliament, customs… Founded by a Byzantine Emperor in 963, this unique enclave, with a thousand-year-old history, has been forbidden to women and cameras. Over the last few years, numerous trips were necessary to obtain an authorization to make a documentary. In the breathtaking landscapes live thousands of monks in many monasteries, conceived like real fortresses. The monasteries possess the second largest library of Christianity. This is a holy land, rich of sacred treasure and precious manuscripts. For the first time ever, this forbidden territory opens its doors to cameras.
Les films de l’Effronté
80, rue de l'Université
75007 Paris
E-mail: filmseffronte@hotmail.com
Vicken, Eddy
Eddy Vicken (born 1976, Paris)
He was an assistant director, an editor and a cameraman before becoming an author and a director of documentary films. To date, he has directed 7 documentaries. He began as an author and a director of a series entitled Ces messieurs de la famille, dedicated to the French movie makers of the Golden Age of Cinema. During the shooting of these portraits, he collaborated with such living legends as Jane Fonda, Claudia Cardinale and Brigitte Bardot. While still working on the series, together with his co-author, Yvon Bertorello he initiated the film on the ancient monastic republic, called Mount Athos. It took 6 years, hundreds of letters and several trips to get partial authorizations in order to film inside the Monk’s Republic.Vicken’s motivation stems from the rarity of the subject.
Christian-Jacque, the Man Who Loved Women (2003), Henri-Georges Clouzot, a Singular Tyran (2004), Marcel Carnռ, the Living Camera (2005), Roger Vadim, a Billionaire of Happiness (2006), Watchers in the Night (2007), Mount Athos, the Monks’ Republic (2008).