Պրոդ./սց./ռեժ./օպեր./հնչ./մոնտ.` Ափո Թորոսյան, երաժշտ.` «Ավանդական խաչմերուկներ», Ջիվան Գասպարյան:
Ափո Թորոսյանը հայերի ցեղասպանությունը վերապրածների երկրորդ սերնդի ներկայացուցիչ է, կինոռեժիսոր և դերասան:
Նա ծնվել է Ստամբուլում` Թուրքիայում, և այժմ ապրում է ԱՄՆ-ում: 2006 թվականին Ափոն հարցազրույց է ունեցել հայերի ցեղասպանությունը վերապրածներից երեքի և հույների ցեղասպանությունը վերապրածներից մեկի հետ, ինչը եւ դարձել է ֆիլմի նյութը:
Թորոսյան, Ափո
Ափո Թորոսյան (ծնվ. 1942, Ստամբուլ, Թուրքիա)
Ափո Թորոսյանը հայերի ցեղասպանությունը վերապրածների երկրորդ սերնդի ներկայացուցիչ է, ծնվել է հայ հորից և հույն մորից: Փոքր ժամանակ նա ականատես է եղել 1955 թվականի քրիստոնյաների ահասարսուռ կոտորածին, որի ժամանակ քահանաներին կախաղան էին բարձրացնում և ամբողջ քաղաքով մեկ ոչնչացվում էին հունական ձեռնարկությունները: Ափոն 1968 թվականին ավարտել է Ստամբուլի Գեղարվեստի Ակադեմիան և նույն տարի մեկնել ԱՄՆ:
Բոսթոնում հաստատվելուց հետո Ափոն հիմնել է վիզուալ դիզայնի միջազգաին ընկերություն, որը նա վաճառեց 1986 թվականին իր ողջ ժամանակը արվեստին նվիրելու համար: Այդ ժամանակվանից նա ունեցել է բազմաթիվ միայնակ և խմբակային ցուցադրություններ Միացյալ Նահանգներով մեկ, Կանադայում և Եվրոպայում:
Նրա գործերը ընտրվել են Տոնկինի, Բորդոյի, Ֆրանսիայի Ժամանակակից Արվեստի թանգարանների, Ամերիկայի հայկական գրադարանի և թանգարանի (Ուոթերթաուն, Մասաչուսեթս), Արևմտյան Դիոսիզի (Բուրբանկ, Քալիֆորնիա), Արարատ Թանգարանի (Միշըն Հիլզ, Քալիֆորնիա), Հ.Բ.Ը.Մ. Մանուգյան Հավաքածուի (Մոնրեալ, Կանադա), Սուրբ Սիրտ Համալսարանի (Ֆեյրֆիլդ, Կոնեկտիկուտ ), Ֆլեթենի արվեստի թանգարանի (Նորֆիլդ, Մինեսոտա) և Ֆլորիդայի Հոլոքոստի թանգարանի (Սանկտ-Պետերբուրգ) կողմից` իրենց մշտական հավաքածուների համար: Ափոն նաև Բոսթոնի Փրինթմեյքերների միության և Ցեղասպանության հարցով գիտակների միջազգային կազմակերպության ակտիվ անդամ է:

Apo Torosyan is a second-generation survivor of the Armenian Genocide, a filmmaker, and an artist. He was born in Istanbul, Turkey and now lives in the United States. In 2006, Apo interviewed three survivors of the Armenian Genocide and a survivor of the Greek Genocide.
Torosyan, Apo
Apo Torosyan
Apo Torosyan, a second-generation Armenian Genocide survivor, was born the son of an Armenian father and a Greek mother. As a boy, he witnessed the terrifying events of the 1955 pogrom against Christians, in which priests were hanged and Greek businesses were destroyed all over the city. Apo graduated from the Academy of Fine Arts in Istanbul with a Master’s Degree in 1968, and emigrated to the United States the same year. After settling in the Boston area, Apo established an international visual design company, which he sold in 1986 to dedicate his full time to his art. Since then he has had numerous solo and group shows all over the United States, Canada and in Europe.
His art works have been selected by the MusÕ¼e d’Art Modern in Tonneins, Bordeaux, France; the Armenian Library and Museum of America in Watertown, Massachusetts; Western Diocese, Burbank, CA; Ararat Museum, Mission Hills, CA; A.G.B.U. Manoogian Collection, Montreal, Canada; Sacred Heart University, Fairfield, CT; the Flaten Art Museum in Northfield, Minnesota and the Florida Holocaust Museum in St. Petersburg FL. for their permanent collections. Apo is also an active member of the Boston Printmakers and the International Association of Genocide Scholars.