Վարդանանց կանչ Հայաստան 2008, 23min.
Պրոդ./սց.` Կարեն Տոնոյան, ռեժ./օպեր.` Սամվել Ամիրխանյան, կոմպոզ.` Մարտին Ահարոնյան, հնչ./մոնտ.` Արմեն Դաշտոյան:
Ժողովուրդը պաշտամունքի առարկա է դարձրել 1500 տարի ապրած, զորավար Վարդանի տնկած ծառը: Վերականգնում է մոռացված ավանդույթներ, վերհիշում հրաշագործություններ ու որպեսզի ապրի հավատը, նույն տեղում եկեղեցի է կառուցած: Եվ անհայտ է մնում որևէ այս հավատի իրական աղբյուրը` բնության նկատմամբ ժողովրդի պաշտամունքը, հայրենիք պաշտպանի մեծարումը, թե քրիստոնեական հավատի հզորությունը:
| Ամիրխանյան, Սամվել Սամվել Ամիրխանյան (ծնվ. 1973, Երևան, Հայաստան)
1990 - 1995թթ.-րին սովորել է ԵՊՄԻ կուլտուրայի ֆակուլտետի գեղարվեստական ֆիլմի ռեժիսուրա բաժնում: 1993 - 2004թթ աշխատել է “Նավիգատոր” ստուդիայում` որպես օպերատոր: 2004թ–ից աշխատում է “Բաղինյան Արտ Վիդեո” ստուդիայում` որպես ռեժիսոր և օպերատոր:
Զորակոչ (1997), Արթուն լինենք (1997), Սպիտակ իմ ցավ (1998), Դուդուկ (2003), Ապաշխարության շարականներ (2004), Միտք և կամք (2005), Ավանդական Նոր տարի (2006), Վարդանանց կանչ (2008):

The nation has made up a cult the tree planted by commander Vardan, which already exists for already 1500 years. It restores forgotten traditions, remembers everything, and for the faith to remain alive, has constructed a church in its place. And the real source of this faith still stays unknown: is it the nation’s adoration towards nature, or the adoration of homeland defender, or the power of Christian faith.
Amirkhanyan, Samvel
Samvel Amirkhanyan (born 1973, Yerevan, Armenia)
From 1990-1995 studied at Yerevan State Pedagogical Institute, department of film directing. From 1995-1997 has served in Army of RA. From 1993-2004 has worked at “Navigator” studio as a cameraman. Since 2004 he has been working at “Baghin