Հուլիսը լճափում Ֆրանսիա 2008, 52min.
Պրոդ.` Ռընո Չելելեքյան, սց./ռեժ./օպեր./մոնտ.` Խաժակ Սուջյան, կոմպոզ.` Խաժակ Սուջյան, Սեդրիկ Դուսե, հնչ.` Վիկտոր Բելին:
Ֆիլմը պատկերում է ծովի մակերևույթից մոտ 2.000 մետր բարձրության վրա գտնվող հայկական մի գյուղի կյանքը: Խորհրդային միության փլուզումից հետո անցումը շուկայական տնտեսության դժվար է: Այսօր Լճափը ծանր կացության մեջ է: Գյուղը մնացել է իր հույսին` գոյատևելու համար զբաղվելով հողագործությամբ և պատրաստվելով ցուրտ ձմեռներին` առանց արտաքին օգնության որևէ հույսի: Գյուղացիներն իրենց անզոր են զգում երկրի մեծ տնտեսական խնդիրների առաջ: C.S.O.E.-ն` Որբերի և ուսանողների օգնության կոմիտեն, իր առաջին մարդասիրական ձեռնարկման շրջանակներում երեք շաբաթով գալիս է Լճափի դպրոցի դասարաններն ու մարզասրահը վերանորոգելու և ամռանը զբաղմունք չունեցող երեխաների համար միջոցառումներ կազմակերպելու: Կոմիտեի 20-25 տարեկան անդամները առաջին անգամ են ձեռքի աշխատանքով զբաղվում: Դժվար օրեր են խմբի համար: Թեև նրանք իրենց համարում են աշխարհից կտրված, Լճափի բնակիչները շատ զգացված են և միաժամանակ զարմացած ֆրանսիացիների օգնությունից:
| Սուջյան, Խաժակ Խաժակ Սուջյան (ծնվ. 1983, Փարիզ)
Մեծացել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի ժողովրդական թաղամասերից մեկում` հարվածային գործիքներ նվագելով ռոքնռոլի խմբում և ընկերների հետ կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմեր նկարելով: 22 տարեկանում հաճախել է Փարիզի 10-րդ շրջանի ակադեմիայի թատերական դասընթացը և նկարել իր առաջին երաժշտական տեսահոլովակը, որը ներկայացվել է Էքս-ան-Պրովանսի տեսահոլովակների միջազգային փառատոնում: 2007-ին նկարահանել է իր առաջին վավերագրական ֆիլմը` ՙՀուլիսը Լճափում՚: Ֆիլմն արդեն ցուցադրվել է Բեռլինի ՄԿՓ-ի ՙԵրիտասարդ տաղանդներ՚ ծրագրում:

The film is about the life of a village in Armenia located at more than 2,000 meters of altitude. The introduction of the market economy in Armenia after the demise of the Soviet Union was accompanied with many difficulties. The villagers are abandoned to themselves, constrained to cultivate soil to survive and prepare for hard winters with no external help to expect. The villagers feel unprotected against the major economic problems of the country. The C.S.O.E. (Relief committee for orphans and students) arrives in Ltchap for 3 weeks at its first humanitarian support action to renovate the worn-out classes and the gymnasium of the school and to organize activities for children who do nothing to do in summertime. The members of organization aged 20 to 25, have never been engaged in nay manual work before
The days are full of hardships for them. They feel like being far away from the rest of the world, but the villagers are grateful for the help of the French and surprised at the same time.
Les Improductibles
Address: Boulevard Magenta, 75010, Paris, France
Tel: 0033 1420 62677
E-mail: renaud@lesimproductibles.com
Soudjian, Khajag
Khajag Soudjian (born 1983, Paris, France)
Native Armenian, Khajag Soudjian was raised in a popular district of the French capital while playing drums in a rock’n’roll band and directing short films with friends. At 22, he attended theater courses at the Academy of the 10th district of Paris and shot his first musical video, which was selected by the International Clip Festival in Aix-en-Provence. In 2008 he directed his first film July in Ltchap. The film has already been selected at the Berlin IFF at the section Young Talents.