Պրոդ.` Մարկո Սկոպ, սց.` Մարեկ Լեսչակ, Յուրայ Լեհոցկի, ռեժ.` Յուրայ Լեհոցկի, օպեր.` Յուրա Խլպիկ, հնչ.` Մարիան Գրեգորովիչ, Ֆրանտիշեկ Կրահենբել, մոնտ.` Ֆրանտիշեկ Կրահենբել:
Նկարահանվել են. Պետեր Կոլեսար, Իվետա Կոպրդովա, Միրո Դանիել, Զուզանա Պոհանկովա:
Ֆիլմը կույր մարդկանց սիրո մասին է: Սերը կարող է լինել նուրբ, հիմար, կարող է և կույր լինել: Աշխարհում իր տեղը գտնելը հեշտ չէ նույնիսկ լավ տեսողություն ունեցողների, ինչ մնաց, թե կույրի համար: Կույր մարդկանց «հայացքը» հաճախ անխառն է ու, ըստ էության, շատ հաճախ էլ` սրամիտ: Դա բացահայտում է երջանկության իմաստի նոր կողմեր:
Լեհոցկի, Յուրայ
Յուրայ Լեհոցկի (ծն. 1975, Բրատիսլավա, Սլովակիա)
1990-1994 թթ. սովորել է Բրատիսլավայի բարձր արվեստի և արհեստների դպրոցում, մասնագիտացել` լուսանկարչության մեջ: 1995-2000 թթ. վավերագրական կինոարվեստ է ուսանել Բրատիսլավայի երաժշտական արվեստների ակադեմիայում: Աշխատում է որպես վավերագրական կինոյի, երաժշտական տեսահոլովակների, գովազդի ռեժիսոր:
Յոժկո Բալաշի լուռ աշխարհը (1995), Բավարար ջանքերով դիպլոմներ կունենանք (1996), Հուղարկավորությունն իրականում պրեմիերա է (1997), Երկվորյակներ (1999), Կույր սերեր (2008):

The film is about love between blind people. Love can be soft, love can be silly, and love can be blind at times... To find one’s place in this world is not an easy thing to do for people with good sight, but how much more difficult it can be for somebody who is blind? The “view” of blind persons is often pure and essential, and very often witty. It uncovers new dimensions of the meaning of happiness.
Artileria
Address: Drobneho 23, 841 01 Bratislava, Slovakia
Tel: +421 903 789 198
E-mail: skop@artileria.sk
www.artileria.sk
Lehotsky, Juraj
Juraj Lehotsky (born 1975, Bratislava, Slovakia)
Between 1990 and 1994 Lehotsky specialized in photography at the Higher Art and Crafts School in Bratislava (SUPS). He studied documentary film directing at the Academy of Music Arts in Bratislava (VSMU) in 1995-2000. He is working as documentary film director, director of music videos and advertising spots director.
Silent World of Jozko Balaz (1995), With Enough Effort We’ll Have Diplomas (1996), A Funeral is Actually a Premiere (1997), Twins (1999), Blind Loves (2008)