Սց.` Վարդգես Բաղրյան, ռեժ.` Հրայր Ավետիսյան, օպեր.` Սերգեյ Համբարձումյան, Բենիկ Կարախանյան, Արթուր Ներսիսյան, Գեորգի Ղազարյան, Ցվետանա Պասկալևա, Ալբերտ Հարությունյան, Ֆրեդերիկ Տոնոլլի, Էդուարդ Գրիգորյան, Լեո Նիկոյան:
Ֆիլմը պատմում է ԼՂՀ հռչակման և նրա անցած 18-ամյա (1988-2006) հերոսական ուղու մասին:
Ավետիսյան, Հրայր
Հրայր Ավետիսյան (ծնվ. 1971, Ստեփանակերտ)
1993-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի գրաֆիկական դիզայնի բաժինը: 1991-ից կամավոր մասնակցել է Արցախի ազատագրական շարժմանը: 1996-ին աշխատանքի է անցել Հրազդանի հեռուստատեսությունում, միաժամանակ` մասնակցել Internews-ի օպերատորական և ռեժիսորական որակավորման դասընթացին: Նույն թվականին մեկնել է Ֆրանսիա և երկու ամիս աշխատել մասնավոր հեռուստատեսությունում: 1996-ից աշխատել է Արցախի Հանրային հեռուստատեսությունում` որպես ռեժիսոր, 2000-ից` գլխավոր ռեժիսոր: 1999-2000 թթ. զբաղեցրել է Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի լրատվական ծառայության պետի պաշտոնը: Կինեմատոգրաֆիայի և հեռուստատեսության ասպարեզում երկու անգամ (2005, 2008) արժանացել է Եղիշեի անվան պետական մրցանակի:
Ցավ, Գթասրտության ժամանակը, Սպասում, Սպասեք մեզ, Քաղաք, Գանձասար, Կար-չկար մի տղա, Հպարտություն, որի անունն է Արցախ, Թերթելով պատմության էջերը, Ինքնահաստատում, 88-ի արձագանքները:

Self-Affirmation Armenia 2006, 62min.
The film is about the declaration of Republic of Nagorno-Karabakh and the heroic path it has passed during the 18 years of its independence.
ADAMS
| Avetisyan, Hrayr Hrayr Avetisyan (born 1971, Stepanakert, Nagorno-Karabakh)
Avetisyan graduated from Department of Graphic Design, the Yerevan State of Fine Arts and Cinema. In 1996 Avetisyan joined the television company of Hrazdan simultaneously taking courses for cameramen and directors at Internews. He left for France the same year and worked at a private television company for two months. Avetisyan has been working at the Public Television of Artsakh since 1996 as a director. Avetisyan took the position of the head of information service of the Stepanakert municipality between 1999 and 2000. He has twice received the Yeghishe Award in 2005 and 2008.
Pain, Time for Kindness, Expectation, Wait for Us, City, Gandzasar, Once Upon a Time There Was a Boy, Pride Called Artsakh, Thumbing Through the Pages of History, Self-Affirmation, The Echoes of 88