Ռուսաստան - Հայաստան. հեռու, բայց միասին
Պրոդ.` Յակով Կալլեր, սց.` Անդրեյ Գավրիլով, ռեժ.` Վազգեն Չատինյան, օպեր.` Սերգեյ Ստարիկով, հնչ.` Լյուդմիլա Վեյցման, մոնտ.` Ալեքսանդր Ֆոմին:
Այս ֆիլմը հետխորհրդային շրջանի և հետխորհրդային տարածքներում առաջին ֆիլմն է, որում փորձ է արված ցույց տալ մեր հոգևոր բարեկամության պատմական արմատները և երկու ազգերի, այժմ արդեն անկախ պետությունների արդի փոխհարաբերությունները: Շատ բաներ, որ հեռուստադիտողը կտեսնի այս ֆիլմում, գիտի Հայաստանի գրեթե յուրաքանչյուր բնակիչ, իսկ ռուսաստանցիների մեծ մասի համար դրանք նորություններ են: Եվ ընդհակառակը. Ռուսաստանի բնակիչների համար ակնհայտ փաստերը անհայտ են հայաստանցիների համար: Ֆիլմի հերոսները` Ռուսաստանի և Հայաստանի բնակիչներ են` պատմության մեջ հետք թողած, մեր ժամանակակից, քիչ հայտնի և հռչակի գագաթնակետին գտնվող: Հենց նրանց կյանքն ու գործունեությունն են սահմանում ռուս-հայկական այսօրվա փոխհարաբերությունները:
Չատինյան, Վազգեն
Վազգեն Չատինյան (ծնվ. 06.04.1951, Մոսկվա, Ռուսաստան)
Ավարտել է Երևանի պետական գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի ռեժիսուրայի ֆակուլտետը: 1993-1996 թթ.-րին աշխատել է ռուսական OPT հեռուստաընկերության «Առանց դադարի» հեռուստահաղորման ռեժիսոր: Հեռուստահաղորդումը արվեստի կյանքում ամենանշանակալի իրադարձությունների, նոր թատերական ներկայացումների և կինեմատոգրաֆի հաջողությունների, նորանուն նկարիչների և քանդակագործների, մոդելավորողների և գրողների, բանաստեղծների ու դրամատուրգների, դերասանների և ռեժիսորների, կոմպոզիտորների ու երաժիշտների մասին էր: Ներկայումս աշխատում է «AB-TV» հեռուստաընկերությունում, «Բաց դռների օրը» հեռուստահաղորդման ռեժիսորն է, որը ներկայացնում է Մոսկվայի ուսումնական հաստատությունները և հեռարձակվում է «Մայրաքաղաք» հեռուստաընկերությամբ:
Ֆիլմագրություն
Օրգանական եռապատում (1976), Տոնախմբություն Օբերյեխում (1989), Հիշողությունների վալս (1994), Ռուսաստան-Հայաստան. հեռու, բայց միասին (2008):

Russia-Armenia, Not Close, But Together
This is the first film during the Soviet period and on the Soviet territories, which tries to explore the roots of spiritual friendship and two nations, now already the modern relations of independent states. A lot of things, which the audience will see in the film, is familiar to every resident of Armenia, and is news for the vast majority of Russian. And vice-versa: the facts obvious for Russians are unknown for Armenians. The heros of the film are residents of Armenia and Russia who have their place in history, who are our contemporaries, who are not very well-known. Their life and activites define Armenian-Russian relations in our times.
“AB-TV” TV Company
Address: Dmitrovskoe avenue house 9-F, 127434, Moscow, Russia
Tel.: 7 (495) 730-63-66
Fax.: 7 (495) 977-65-22
E-mail: ykaller@abtv.ru
www.abtv.ru
Chatinyan, Vazgen
Vazgen Chatinyan (born 06.04.1951, Moscow, Russia)
Graduated from Yerevan State Art-Theatrical Institute, department of film direction. From 1993-1996 he has worked at Russian TV Company OPT, TV program “Non-stop” as a director. The TV program is about the most significant events in the life of art, new theatrical performances and the success of cinematography, about the new artists and sculptors, modelers and writers, poets and playwrights, actors and directors, composers and musicians. At present he works at “AB-TV” TV company, he is the director of “The Day of Open Doors” TV program, which presents the educational institutions of Moscow and is shown by “Capital” TV company.
Organic Triptych (1976), Fest in Oberyech (1989), Waltz of Memories (1994), Russia-Armenia, not close, but together (2008).