Պրոդ.` Քրիստո Նենով, ռեժ.` Բորիսլավ Շարալիև, օպեր.` Վենեց Դիմիտրով, երաժշտ.` Վեսելին Նիկոլով, նկ.` Մարիա Իվանովա, ձայնամփոփում` Լյուդմիլա Մահալնիշկա, ձայնագր.` Նիկոլա Բելիշկի, Գեորգի Վլադիչկի, մոնտ.` Պավլինա Շարալիևա:
Դերերում. Ստեֆան Դանաիլով, Բորիս Լուկանով, Անետա Պետրովսկա, Անտոնի Գենով, Վենցիսլավ Կիսյով և այլն:
Ֆիլմը պատկերում է Բորիս Առաջինի կյանքն ու գործունեությունը` ուժեղ պատմական անձնավորության, որն իր առաքելությունն ավարտում է ամբողջովին և դասվում սրբերի կարգին: Արքայազն Բորիս Առաջինը թագավորել է 9-րդ դարում: Երիտասարդ տարիներին` որպես փայլուն պետական գործիչ եւ դիվանագետ, բազում հաղթանակներ է տարել պատերազմներում հարևանների դեմ: Նրան հաջողվում է ոչ մի տարածք չզիջել թշնամիներին: Նրա ղեկավարությամբ Բուլղարիան թողնում է հեթանոսությունը և միանում քրիստոնեական ընտանիքին` վճարելով անչափ մեծ գին: Սակայն այլ ճանապարհ չկար: Քրիստոնեության ընդունումը 864-ին պատմական նշանակալի իրադարձություն էր: Դա այն երաշխիքն էր, որ Բորիս Առաջինը խաղաղության է ձգտում Արևելյան հռոմեական կայսրության հետ, ինչը նրան թույլ տվեց միավորել երկրում բնակվող բազմաթիվ ցեղախմբերը մեկ միավորված ազգության մեջ, իսկ հետագայում նաև հիմնել պետություն: Բորիս Առաջինը ներմուծում է սլավոնական գիրը` այսպիսով դարձնելով Բուլղարիան սլավոնական մշակույթի օրրան:
Շարալիև, Բորիսլավ
(1922-2002)
Ավարտել է Սոֆիայի «Սուրբ Կլիմենտ Օհրիցկի» համալսարանը և Մոսկվայի ՎԳԻԿ-ը: Աշխատել է Սոֆիայի «Բոյանա» կինոստուդիայում: 1972-1980թթ. եղել է խորհրդարանի անդամ, «Բոյանա» կինոստուդիայի նախագահ: Ստացել է բազմաթիվ գլխավոր մրցանակներ ազգային և միջազգային կինոփառատոներում:
Ֆիլմագրություն
Երգ մի մարդու մասին (1954), Ասպետն առանց զենքի (1966), Կրակելու օր (1966), Մեկ նկարահանման օր (1969), Ցտեսություն, ընկերներ (1970), Պարտադիր մեղսավորը (1971), Առաքյալը (1976), Ամբողջը սեր է (1979), Հարված (1981), Բորիս I: Երկխոսություն քրիստոնեության և նամակների հետ (1985), Պլյոնտեկ (1991):

Last Pagan, TheBulgaria 1985, 147min.
The picture features the life and deeds of Boris I – strong historic figure, who completes his mission to the full and at the end of his life receives holy orders. Prince Boris I is ruling in the late 9th century. In his youth, he, the brilliant statesman and diplomat, is experiencing heavy defeats in the wars he wages against his neighbors. Nonetheless, he manages not to cede a territory to the enemies. Under his rule, Bulgaria breaks with paganism and joins the Christian community, paying an exorbitant price, a heavy death toll, but there is no other way. The adoption of Christianity in 864 was a historical event of great significance. It guaranteed Boris I the much needed peace with the Eastern Roman Empire and allowed him to merge the numerous tribes inhabiting the country into a unified nation and later to found a state. | Sharaliev, Borislav Borislav Sharaliev (1922-2002)
Sharaliev graduated from the St. Kliment Ohridski Sofia University and the VGIK, Moscow. He worked at Boyana Film Studio, Bulgaria and had been a member of the Parliament from 1972 to 1980, Chair of the Board of the directors of Boyana Film Studio. He was the winner of a numerous Grand Prix at national and international film festivals.
A Song About the Man (1954), Knight Without Armor (1966), A Shooting Day Ritzar bez bronya (1966), Edin snimachen den (1969), Farewell, Friends! (1970), The Indispensable Sinner (1971), The Apostles (1976), All Is Love (1979), The Thrust (1981), Boris I: The Conversion to Christianity & Discourse of Letters (1985), Plyontek (1991)