Բացեք սահմանը Հայաստան 2007, 77min.
Սց./ռեժ.` Գեորգի Վանյան, Լուիզա Պողոսյան, օպեր.` Սերգեյ Սարվազյան, Արսեն Ապրեսյան, մոնտ.` Արման Մանուկյան, Բաղինյան Արտ Վիդեո:
Ֆիլմը նկարահանվել է Հայաստանի բոլոր մարզերում և Ղարաբաղի շրջաններում` «Խաղաղարար դեսանտ» նախագծի շրջանակներում: Շարքային քաղաքացիների մտքերն ու կարծքիներն են հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին:
| Վանյան, Գեորգի Գեորգի Վանյան (ծնվ. 1963, Հայաստան)
1986-1991 թթ. սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի ռեժիսորական բաժնում: 1989-1992 թթ. եղել է «Մխիթար Սեբաստացի» կրթական համալիրի ուսուցիչ-մեթոդիստ, տնօրինության անդամ, 1992-1994 թթ.` «Ար-Երևան թատրոնի» հիմնադիր տնօրենը, 1995-1997 թթ.` «Արար» թատերական և հրատարակչական համալիրի տնօրենը, 2002-2003 թթ.` Հանրային երկխոսության և զարգացման կենտրոնի գործադիր տնօրենը, 1997-2004 թթ.` Երևանի թիվ 61 դպրոցի տնօրենը: 1997-ից Խաղաղարար նախաձեռնությունների Կովկասյան կենտրոնի հիմնադիր նախագահն է:
Պողոսյան, Լուիզա Լուիզա Պողոսյան (ծն. 1968, Հայաստան)
1991-ին ավարտել է Երևանի պետհամալսարանի արևելագիտական ֆակուլտետը: 1991-1993 թթ. որպես թարգմանիչ աշխատել է «Մղեր»-ում: 1995-1997 թթ. լրագրող է եղել «Արար» թատերական և հրատարակչական համալիրում: 1998-2001 թթ. աշխատել է «Նահապետյան & Co» պատենտավորման գրասենյակում: 2003-ից Խաղաղարար նախաձեռնությունների Կովկասյան կենտրոնի ծրագրերի տնօրենն է:

Open the Border Armenia 2007, 77min.
The film was shot in all the regions of Armenia, Karabakh within the frames of the Peaceful Landing Party. The ordinary citizens’ ideas and opinions on Armenian-Azeri conflict are explored.
Peaceful Initiation Caucasus Center
Address: Yerevan, Shinararner str. 14, apt. 53
Tel: 091 40 14 59
E-mail: info@yahoo.com
www.southcaucasus.com
| Vanyan, Georgi Georgi Vanyan (born 1963, Armenia)
From 1986 to 1991 Vanyan studied at Yerevan State Institute of Theater and Cinematography receiving a Master Degree in Directing. From 1989 to 1992 he has worked at the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex as a teacher-methodologist and has been the member of the board of directors. Between 1992 and 1994 Vanyan worked at AR-Yerevani tatron Theater was as a director and has also been its founder. From 1995 to 1997 he headed Arar Theatrical and Publishing Complex. From 2002 to 2003 Vanyan was the executive director of Center for Public Dialogue and Development and the director of Yerevan School No.61 From 1997 to 2004. He has been the founder and the chairman of the Caucasus Center of Peacemaking Initiatives (CCPMI) since 1997.
Poghosyan, Luiza Luiza Poghosyan (born 1968, Armenia)
Poghosyan has graduated from the School of Oriental Studies, the Yerevan State University Faculty in 1991, receiving a Master Degree in Philology. From 1991 to 1993 she has worked as a translator at Mgher. From 1995 to 1997 Poghosyan worked as a journalist at Arar Theatrical and Publishing Complex. From 1998 to 2001 she has worked at Nahapetyan & Co Patent Office. She is the program director of Caucasus Center of Peacemaking Initiatives (CCPMI) since 2003.