Ծովահրեշների ծնունդը Ֆրանսիա 2007, 85min.
Պրոդ.` Բենեդիկտ Կուվրյոր, Ժերոմ Դոպֆեր, սց./ռեժ.` Սելին Շամա, օպեր.` Կրիստել Ֆուրնյե, կոմպոզ.` Ժան-Բատիստ դը Լոբյե, նկ.` Գվենդալ Բեկոն, հնչ.` Պիեռ Անդրե Դանիել Սոբրինո, մոնտ.` Ժուլիեն Լաշերե:
Դերերում. Պոլին Աքար, Լուիզ Բլաշեր, Ադել Հյոնել, Ուորեն Ժակեն, Կրիստել Բառա, Մարի Ժիլի-Պիեռ:
Ամառը Փարիզի նոր արվարձաններից մեկում: Առաստաղին նայելուց բացի` անելիք չկա: Մարին, Աննը և Ֆլորիանը 15 տարեկան են: Նրանց ճանապարհները խաչվում են տեղի լողավազանի անցուղիներում, որտեղ սերն ու տենչանքը անսպասելիորեն դրամատիկ դրսևորում են ստանում:
Լուի Դելյուկ մրցանակ` լավագույն առաջին ֆիլմի համար, 2007:
| Շամա, Սելին Սելին Շամա (ծնվ. 1980, Պոնտուազ, Վակ դ’Ուազ, Ֆրանսիա)
Սցենարիստի կրթություն է ստացել FFEMIS-ում` կինոյի և լսատեսողական արվեստների ֆրանսիական բարձրագույն դպրոցում: «Ծովահրեշների ծնունդը»` նրա առաջին ռեժիսորական աշխատանքը, ի սկզբանե հղացվել է որպես սցենար, որը Շաման 2006-ին ներկայացրել է ավարտական քննությանը: Միայն հանձնաժողովի անդամ` ռեժիսոր, սցենարիստ Քսավյե Բովուայի խորհրդով է երիտասարդ սցենարիստը որոշել ֆիլմ նկարահանել: 2007-ին կինոնկարն ընդգրկվել է Կաննի փառատոնի «Հատուկ հայացք» ծրագրում, իսկ 2008-ին` ներկայացվել «Սեզար» մրցանակի:

It is summer in a new suburb of Paris and there is nothing to do but to look at the ceiling. Marie, Anne and Floriane are 15. Their paths cross in the corridors at the local swimming pool, where love and desire make a sudden, dramatic appearance.
Prix Louis Delluc, Best First Film, 2007
Balthazar Productions
Canal+ (participation)
Région Ile-de-France (participation)
Arte / Cofinova 3
Sciamma, Celine
Céline Sciamma (born 1980, Pontoise, Val-d'Oise, France)
Sciamma is a graduate from La FEMIS – the High School for Cinema and Audio and Visual Arts, France. The Water Lilies is her debut as a director, with its screenplay written by Scamma for her final exam at the FEMIS in 2006. it was upon the advice of director and screenwriter Xavier Beauvoir, a member of examination commission, that the young author decided to shoot the film. In 2007 the film was included in the Un Certain Regard programme at the Cannes FF, and has been nominated for Cesar in 2008.