Պրոդ./սց./ռեժ./օպեր.` Քորբեթ Մեթյուզ, կոմպոզ.` Ռիչարդ Հորովից, հնչ.` Քայլ Սթենֆիլդ, մոնտ.` Պրեմ Սուրիյակումար:
Ապշեցուցիչ ճանապարհորդություն դեպի իր արվեստով, Սահարայով, կյանքով և մանավանդ անդիմադրելի մահվամբ տարված փայլուն, խորհրդավոր ռեժիսոր Ֆրենք Քոուլի առեղծվածային կյանքը, մահը և հետմահու կյանքը: Ձևով հնարամիտ նրա ֆիլմերը ուսումնասիրում են հեղինակի հափշտակությունը մահվամբ, մի բան, որ նաև նրա կյանքի շարժիչ ուժն էր: Քորբերթ Մեթյուզը Քոուլի նկարահանած անմոռանալի նյութը սահունորեն համատեղում է նրա ընտանիքի և բարեկամների հետ արված հարցազրույցների հետ` այն մարդու պատշաճ կենսապատումը կառուցելու համար, որի արվեստն ու կյանքն իրարից չեն տարբերվում: Երազելով հաղթել իր նեմեսիսին` Սահարային, և միայն «Bolex» կինոխցիկով զինված` Քոուլը 7.300 տանջալի կիլոմետր է կտրել, 11-ամսյա ճանապարհորդության ելել ուղտով` ցանուցիր դիակներով լի անապատը կտրելու համար: Հետագա շուրջ 10 տարին նա մոլեգնորեն աշխատել է այնտեղ նկարահանած իր «Կյանք` առանց մահվան» ֆիլմի վրա: Երբ ֆիլմը համարյա ավարտված էր, Քոուլը վերադարձել է հավելյալ նկարահանումներ անելու, բայց ողբերգականորեն այլևս ետ չի եկել:
Մեթյուզ, Քորբեթ
Քորբեթ Մեթյուզ (ծնվ. 1972, Մոնրեալ)
Մոնրեալում բնակվող ռեժիսոր է, որ նաև իր գործերի պրոդյուսերն ու օպերատորն է: Կինոարվեստ է ուսանել Կոնկորդիա համալսարանում և 2001-ից մի շարք լայնամետրաժ վավերագրական ֆիլմերում աշխատել որպես հետազոտող, երկրորդ օպերատոր ու ռեժիսորի ասիստենտ: Նրա մրցանակակիր աշխատանքներն են «Lezenvisib»-ը, «Կլանող Բուդդան» և «Սահարան անցած մարդը»: Մեթյուզի ֆիլմերը նոր կինարտահայտչականությունը համակցում են ավանդական փաստագրության մոտեցումների հետ` հանդիսատեսին մի նոր լսատեսողական ոլորտ տանելով: 2005-ին հիմնել է 7th Embassy սեփական կինոընկերությունը:

Man Who Crossed the Sahara, The
A breathtaking journey into the mysterious life, death and afterlife of Frank Cole, a brilliant, enigmatic filmmaker obsessed with his art, the Sahara, life, and most compellingly, death. His formally inventive films explored his fascination with mortality, which was also his fuel for life. Korbett Matthews fluidly wraps Cole’s haunting film footage around interviews with his family and friends to construct a fitting meta-narrative for a man whose art and life were indistinguishable. Dreaming of conquering his nemesis, the Sahara, and armed with only a Bolex camera, Cole made the grueling 7,300-kilometer 11-month journey by camel across the cadaver-littered desert. Over the next 10 years, Cole worked obsessively on the film he shot there Life without Death. When it was almost complete, Cole went back to shoot more footage but tragically, he was never to return.
Matthews, Korbett
Korbett Matthews (born 1972, Montreal, Canada)
Matthews is a Montreal-based filmmaker who produces, directs and photographs his own works. He studied filmmaking at Concordia University and has worked as a freelance researcher, cameraman and assistant director on several feature-length documentaries since 2001. His award winning films include Lezenvisib, Devouring Buddha and The Man Who Crossed the Sahara. His films merge new forms of cinematic expression with traditional non-fiction approaches to move viewers into a new audio-visual realm. In 2005 he opened 7th Embassy, his own film production company.