Նրանք ինձ մայրիկ են կոչում Նորվեգիա 2007, 52min.
Պրոդ.` Հյել Էրիկսեն, սց./ռեժ.` Մագնուս Յորդհեյմ, օպեր.` Տորստեյն Նոդլանդ, Մագնուս Յորհեյմ, հնչ.` Անդրեաս Էրիկսեն, մոնտ.` Սուենդ Էուեն Հեռա:
Նկարահանվել է Յուսի Բյորնը:
Երբ Յուսի Բյորնը ձեղնահարկում բացում է տատից մնացած հին ճամպրուկները, նրա կյանքը վերափոխվում է: Յուսին գտնում է տատի օրագրերը, լուսանկարներն ու քարտեզները, բժշկական գործիքներ և թերթերի կտրածոներ: Նա գերված է: Որոշում է ճանապարհորդել տատի հետքերով և փնտրել իր հայկական արմատները: Բոդիլ Կատարինա Բյորնը (1871-1960) նորվեգացի ռահվիրա էր, դայակ և միսիոներ: Նա իր կյանքը նվիրել է հայ ժողովրդին, հատկապես երեխաներին օգնելուն: Մոտիկից ականատես է դարձել Հայոց ցեղասպանությանը, մի փորձառություն, որ քիչ մնաց խլեր նրա կյանքը:
| Յորդհեյմ, Մագնուս Մագնուս Յորդհեյմ
Ծնվել և մեծացել է Օսլոյում (Նորվեգիա): 16 տարեկանից լրջորեն սկսել է զբաղվել կինոյով: 1998-ին ավարտել է Չեխոսլովակիայի պետական կինոինստիտուտը (FAMU ): 2001-ից Նորվեգիայում հեռուստատեսության և վիդեոյի ծրագրեր է պատրաստել: Ռեժիսորական կրթություն ստանալուց հետո աշխատել է որպես անկախ ռեժիսոր, մասնակցել բազմաթիվ նախագծերի` սկսած կոմերցիոն և կարճամետրաժ ֆիլմերից մինչև վավերագրական ժապավեններ: Վերջերս Նորվեգիայի հեռարձակման ընկերության (NRK) համար նկարահանել է համատեղ վավերագրական ֆիլմ Աֆղանստանում նորվեգական ուժերի մասին: «Նրանք ինձ մայրիկ են կոչում» ֆիլմի նկարահանումները տևել են երեք տարի:

When Jussi Biørn steps into his attic and reopens old suitcases left after his grandmother, his life is about to change. He finds her diaries, photographs and maps, medical equipment and newspaper clippings. Jussi is captivated. He decides to travel in his grandmother’s footsteps and search for his own Armenian origin. He is confronted with a disaster of enormous proportions, the Armenian Genocide of 1915. Bodil Katharina Biørn (1871-1960) was a Norwegian pioneer, nurse and missionary. She devoted her life to helping the Armenian people, especially the children. She witnessed the Armenian Genocide up close, an experience that nearly took her life.
Jordheim, Magnus
Magnus Jordheim
Born and raised in Oslo, Norway, Jordheim took up film as a serious activity at the age of 16. he graduated from the FAMU (Czechoslovakian State Film School) 1998 and the Program Production for Television and Video, Norway in 2001. Since graduating as a director, he has worked as a freelancer, involved in numerous projects spanning from commercials and shorts to documentaries. Lately he has been co-directing a documentary for the Norwegian Broadcasting Corporation (NRK), focusing on the Norwegian forces in Afghanistan. The making of “They call me mother” has taken 3 years.