Ծածուկ պարտեզ Ռուսաստան / Կանադա 2007, 52min.
Պրոդ.` Նիլ Ուիթերզ, Տատյանա Դանիլյանց, սց./ռեժ.` Տատյանա Դանիլյանց, օպեր.` Գոնզագ Պիշլեն, հնչ.` Օլեգ Վասիլենկո, Օլգա Վասիլևա, Կառլա Մարինոնի, մոնտ.` Ալեքսեյ Բլազևսկի, Տատյանա Դանիլյանց, Անաստասիա Պանովա:
Ժամանակակից շատ քաղաքներ այժմ հայտնվել են նոր շինությունների և միգրացիայի հարաճուն ճնշման տակ: Առաջընթացի և քաղաքի պատմական միջավայրի պահպանման հակամարտությունը կարող է քաղաքը տանել դեպի «թանգարանացում»: Վենետիկը նման վայրերից մեկն է: Զբոսաշրջիկի առաջին հայացքից քաղաքը կարծես «գեղեցիկ թանգարան» լինի: Հարց է ծագում. իսկ այստեղ իրական կյանք կա՞: Վենետիկցիներին` քաղաքի ամենօրյա կյանքով ապրող իսկական քաղաքացիներին հանդիպելով` ռեժիսորը պարզում է զարմանալի պատասխանը:
| Դանիլյանց, Տատյանա Տատյանա Դանիլյանց
Գեղարարվեստ և արվեստի պատմություն է ուսանել Մոսկվայի Սուրիկովի անվ. արվեստի ինստիտուտում, կինոռեժիսուրա` Բարձրագույն կինոդասընթացում: Եղել է Անջեյ Վայդայի ուսանողուհին (Կրակով, 1997): Կինոռեժիսոր է աշխատել հեռուստատեսությունում և տարբեր կինոընկերություններում (TNT, Կլիո-ֆիլմ և այլն), սցենարիստ` միջազգային գովազդային գործակալություններում: 2001-ին Նիլ Ուիթերզի հետ հիմնել է «Butterfly Angel» կինոստուդիան (Մոսկվա): 2004-ից Ռուսաստանում եզակի` «Մոսկվա. արտհաուսը կարճամետրաժ ֆիլմերում» ծրագրի համակարգողն է, ծրագիր, որ աջակցում է կարճամետրաժ կինոյին: Դանիլյանցը նաև բանաստեղծուհի է, ազատ բանաստեղծության միջազգային մրցույթի կրկնակի դափնեկիր, պոեզիայի երկու գրքի հեղինակ: Ապրում և աշխատում է Մոսկվայում:

Many contemporary cities are under intense growth pressure because of the new building and migration. The conflict between progress and preservation of the authentic historical urban environment may lead the city to “museumification”. Venice is one of such places. At the first glance of a tourist it seems to be just a “beautiful facade of a museum”. The question we ask ourselves: does any real life exist here? At her exciting journey, the director discovers the surprising answer meeting Venetians – the real citizens of Venice in their daily life…
Butterfly Angel Film Company
Address: Leningradsky prospect 76, bldg 3, Suite 159, Moscow 125315 Russia
Tel: +7 9165056066
E-mail: withers@dol.ru, info@butterflyangel.ru
www.butterflyangel.ru
Daniliyants, Tatiana
Tatiana Daniliyants
Daniliyants studied Fine Art & Art History at the Surikov Fine Art Institute (Moscow) and Film Directing at the Higher Courses of Cinematography (Moscow). She has been a student of Andrzej Wajda (in Krakow in 1997). Daniliyants worked as a film director for TV and production companies (TNT, Klio-film and others) and as a scriptwriter for the international AdAgencies. In 2001 Tatiana Daniliyants and Neil Withers founded the Butterfly Angel Film Studio (Moscow). Since 2004 she is a curator of a unique program in Russia “Moscow: Art-house in short films” that promotes short films. She is also a poet, twice a prize winner of international festival of verse libre, author of 2 books of poetry. Tatiana Daniliyants lives and works in Moscow.