Պրոդ./սց./ռեժ.` Դավիթ Մաթևոսյան, օպեր.` Աշոտ Մկրտչյան, երաժշտութ.` Շաղիկ Մաթևոսյան, Վահագն Պապայան, արտադ. տն.` Աշոտ Մխիթարյան, հնչ.` Վահան Բակունց, մոնտ.` Աշոտ Մկրտչյան, Աշոտ Մխիթարյան, Զառա Այվազյան:
Դերերում. Աշոտ Ադամյան, Էդգար Մինասյան, Անի Մաթևոսյան:
XX-րդ դար, 90-ականների կեսեր: Հարավային Կովկասում մի տեղ...
…Թշնամիների երկու ջոկատ` ադրբեջանական և հայկական, շարժվում են դեպի ավիրված և հրդեհված մի գյուղ: Օհանը հայերից մեկն է` 20-ամյա մի երիտասարդ: Նրա շարժուձևերից և հայացքներից պարզ է, որ նա պատերազմում նորեկ չէ: Ադրբեջանցի զինվորների մեջ կարելի է տեսնել Յուսու‎‎ֆին: Նա փորձառու ամրակազմ 50-ամյա մարդ է` հոգնած տեսքով, հստակ շարժուձեւով:
Երկու կողմի համար էլ գյուղը մի չեզոք տարածք է` հարմար անցնելու թշնամու թիկունքը գիշերը և իրականացնելու մարտական ծրագիրը. նրանք ոչինչ չգիտեն թշնամու մոտենալու մասին…
Մաթևոսյան, Դավիթ
Դավիթ Մաթևոսյան (ծն. 1966)
Ավարտել է Երևանի պետ. համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետը։ 1988–ից որոշ ընդհատումներով մեդիայում ու կինոյում է։ Աշխատել և համագործակցել է վավերագրական, խաղարկային ֆիլմերի, հեռուստատեսային նախագծերի ու տեսահոլովակների ստեղծման վրա։ Պրդյուսերը և ռեժիսորն է ”Երկուսը” վավերագրական ֆիլմի, ”Պոլիֆոն” և ”Մարդկանց մոլորակը” հոլովաշարերի, ”Ֆիլմը այսպե՛ս ստեղծվեց” հաղորդաշարի։ 2007–ին ավարտել է ”Թշնամիները” կառճամետրաժ խաղարկային ֆիլմը։

Enemies, The Armenia 2007, 27min.
Two platoons of enemies - an Azeri and an Armenian move to a ruined and burnt village. Ohan is one of the Armenians - a 20-years old guy. It is obvious from his gestures and looks that he’s not a "new boy" in war. Yusuf can be seen among the Azeri soldiers. He is a heavily built, 50-years old man with a tired appearance, and skillful and distinct manners.
For both detachments the village is a neutral place, convenient for passing to the rear of the enemy at night, and carrying out an action: They don’t know anything about the enemy’s approaching.
| Matevossian, David David (Davit) Matevossian (born in 1966, Yerevan).
Graduated from the Yerevan State University, the faculty of Orientology. Since 1988 with some interruptions he works at media and filmproduction. He has worked and cooperated on creating documentary, feature films, TV programs and clips. He is the producer and the director of the documentary “The Two”, the clips “Polyphone” and “Peoples’ Planet” and the program – series “Thus was the Film created”. The short “The Enemies” was produced in 2007.