Մոխիրներից վերածնված
Ֆիլմը պատմում է չերքեզների մասին, որոնք 1864-ին հարկադրված էին արտագաղթել երկար կռիվներից հետո, երբ Ռուսաստանը ներխուժեց Հյուսիսային Կովկաս: Բնակություն հաստատելով Անատոլիայի տարբեր վայրերում` չերքեզների երկրորդ, երրորդ և չորրորդ սերունդները գաղթի պատմությունն են անում, թե ինչպես են նոր կյանք և ավանդույթներ հիմնել, որոնք չերքեզներին յուրահատուկ են դարձնում: Ֆիլմը ներկայացնում է նրանց առօրյան և ծեսերն ինչպես թուրքերեն, այնպես էլ մայրենի լեզվով, որը նրանց մշակույթի անբաժան մասն է:
Ռիզա, Էնիս
Էնիս Ռիզա (ծնվ. 1948, Անկարա )
Թուրքական վավերագրական կինոյի ռահվիրաներից է: Նկարահանել է ավելի քան 30 ֆիլմ, որոնց մի մասը մրցանակների և բարձր գնահատականի է արժանացել Թուրքիայում և արտասահմանում: Թուրաքիայի վավերագրողների ընկերակցության հիմնադիր անդամ է, յոթ տարի եղել է այդ ընկերակցության նախագահը: Ֆիլմեր նկարահանելուց զատ, վավերագրական կինոյի մասին դասախոսություններ է կարդում երկու համալսարանում:
Ստամբուլի մասին (1990), Եվ գովազդ (1990), Ժամանակին համաքայլ (1991), Տեսնելով Աֆրիկան` Լուսին թռչելիս (1991), Թուրքիայի տնտեսական պատմության տարեգրություն (1994), Պատմություններ կլիմայի և ժամանակի մասին (1995), Եվրամիությունը և Թուրքիան (1995), Նազիմ Հիքմեթ (1995), Փոքրամասնության կրթությունն ու կառույցները Օսմանյան ժամանակաշրջանից մինչև օրս (1996), Լսիր ինձ անկեղծորեն (1997), Խորհելով Էգեյան տարածաշրջանի մասին (1997), Հանրապետության երգը (1998), Հանրապետության երազները (1998), Երկիրը, որ ողբում եմ (1999), Պարանը թողած (2000), Վիշտ. բաժանման հայրենիք (2001), Ձկնորսի օրագիրը (2001), Ղազիի իզմիրյան օրերը (2003), Փողոցում (2004), Հազարամյա ուղևորություն. 600-1600 (2005), Նոթեր ցուցահանդեսից. «Թուրքեր» (2005), Նոր հայրենիք գտնելով (2006), Քաղաքական թափառականը. Այդին Գյուվեն Գյուրքան (2006), Մոխիրներից վերածնված (2007):

Born Out of Ashes Turkey 2007, 57min.
Born out of the Ashes tells the story of Circassians forced to immigrate in 1864 after the Russian invasion of North Caucasus. Inhabiting different locations in Turkey, second, third and fourth generations of Circassians tell the stories of the immigration, how they built their new lives and their traditions that make the Circassians peculiar. The documentary depicts them in their daily lives and rituals both in Turkish and in their own language – an inseparable part of their culture.
Production VTR Film Directing Research and Production
Address: Orhan Ersek Sokak No 66/2-3
Tesvikiye 34367, Istanbul
Tel:+90 212 231 3931
Fax: +902122326147
E-mail: info@vtr.com.tr
www.vtr.com.tr
| Riza, Enis Enis Riza
Rıza is one of the pioneers of documentary filmmaking in Turkey. He has realized more than thirty documentaries some of which have received awards and acclaim in Turkey and abroad. He is a founding member of The Association of Documentary Filmmakers in Turkey and the was the chairman of the Board of Directors of the Association for seven years. Besides being a documentary film director he also lectures at two universities on documentary filmmaking.
About Istanbul (1990), And Advertisement (1990), Integrating into Time (1991), Seeing Africa While Flying to Moon (1991), Chronicle of Turkish Economic History (1994), Tales on Climate and Time (1995), European Union and Turkey (1995), Nazım Hikmet (1995), Minority Education and Institutions from the Ottoman Period until Today (1996), Listen to Me Sincerely (1997), Thinking About the Aegean (1997), The Song of The Republic (1998), Dreams of the Republic (1998), The Country that I Wept for (1999), Let Go of the Rope (2000), Sorrow: Homeland of Separateness (2001), Diary of a Fisherman (2001), Izmir Days of The Ghazi (2003), On the Street (2004), Adopting a new homeland… (2006), A political nomad: Aydın GՖven GՖrkan (2006), Born out of ashes (2007).