Պրոդ.` Օլեգ Կոխան, սց.` Ռուստամ Իբրահիմբեկով, ռեժ.` Ռոման Բալայան, օպեր.` Բոգդան Վերժբիցկի, կոմպոզ.` Վադիմ Խրապաչով, նկ.` Վլադիմիր Կարաշևսկի, հնչ.`Վյաչեսլավ Շչերբակ, մոնտ.` Վիկտոր Ֆեդիկ:
Դերերում. Անդրեյ Կուզիչև, Օկսանա Ակինշինա, Օլեգ Յանկովսկի:
80-ականների սկիզբ, Խորհրդային Միություն: Արտասահմանյան ռադիոհաղորդումներ լսելն արգելված է, մյուսների առաջ սեփական կարծիքը հայտնելը` վտանգավոր: Բացեիբաց կարող ես խոսել միայն խոհանոցում, փակ վարագույրի ետևում, իսկ ճշմարտությունը կարելի է գտնել «սամիզդատ» կոչված նյութերում, որոնք ծածուկ մի ընկերոջից մյուսին են փոխանցվում: ՊԱԿ-ը գաղտնալսում է հեռախոսային խոսակցությունները, հետևում անվստահելիներին և ծրագրում ոչնչացնել այլախոհներին: Երիտասարդ գրող Սերգեյ Գոլոբորոդկոն գրել է «Կնոլ կայանը» վեպը, որը նկարագրում է «իրական սոցիալիզմի» հակառակ կողմը: ՊԱԿ-ի գործակալները պատրաստ են ամեն ինչի` շանտաժի, ձերբակալությունների, սպանությունների, որպեսզի վեպը չտպագրվի արտասահմանում, ճշմարտությունը ամբողջատիրության մասին դուրս չգա «երկաթե վարագույրի» սահմանից: ՊԱԿ-ը Սերգեյի մտերիմ ընկերոջն ստիպում է դավաճանել նրան, հայտնի գրողը` Սերգեյի հոգևոր ուսուցիչը, ձերբակալվում է և բանտում կնքում իր մահկանացուն, իսկ սիրած կինը անհետանում է Սերգեյի կյանքից… Կերպարները փորձում են հաղթահարել այս խոչընդոտները, բայց այնքան էլ հեշտ չէ ինքն իրեն հաղթահարելը:
Բալայան, Ռոման
Ռոման Բալայան (ծն. 1941, Ներքին Հորաթաղ, Լեռնային Ղարաբաղ)
Ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր: 1969-ին ավարտել է Կիևի թատերական ինստիտուտի կինոռեժիսուրայի բաժինը: Այդ ժամանակից ի վեր ապրում ու աշխատում է Կիևում և Մոսկվայում:
Գողը (1969), Անատոլ Պետրիցկի (1970), Ռոմաշկինի էֆեկտը (1973), Կաշտանկա (1973), Մենավոր գայլը (1978), Թռիչքներ երազում և արթմնի (1983), Համբույր (1983), Պահպանիր ինձ, իմ թալիսման (1986), Մատնիչը (1987), Մցենսկի գավառի լեդի Մակբեթը (1989), Առաջին սեր (1995), Երկու լուսին, երեք արև (1998), Մի գիշեր Փարաջանովի թանգարանում (1998), Գիշերը լուսավոր է (2003), Դրախտի թռչունները (2008):

Birds of Paradise Ukraine 2008, 94min.
Early 80s in the Soviet Union... Listening to foreign broadcasting is prohibited; expressing one’s opinion is dangerous. One can openly speak only in the kitchen behind the closed curtain and find truth in the Samizdat materials (self-print) that is passed on secretly from friend to friend. KGB is phone tapping, watching over unreliable persons and planning annihilation of the dissidence. Young writer Sergey Goloborodko wrote the novel “Station Knol” that describing the reverse of “Real Socialism”. KGB agents are ready for everything: blackmails, arrests, assassinations for the sake of novel would not be published abroad, that truth about totalitarian order would not get over the iron curtain. The main friend of Sergey is pushed by KGB to betray him, the famous writer - Sergey's spiritual teacher is arrested and died in prison and the beloved woman is vanishing from his life... The characters are trying to fly away from these obstacles but it is not so easy to fly from oneself…
SOTA Cinema Group
Kreschatik, 4 of 12
Kiev, 01001
tel.: +380 (44) 537 09 45, 278 6095
e-mail: kokhan@sota.net.ua
| Balayan, Roman Roman Balayan (born 1941, Nerkin Horatagh, Nagorno-Karabakh)
A graduate of the Cinema School of the Kyiv Theater State Institute with a diploma of a film director in 1969, Balayan has since been living and working in Kyiv and Moscow as a film director, scriptwriter and producer.
Thief (Vor, 1969); The Romashkin Effect (Effekt Romashkina, 1973); Kashtanka (1975); Lone Wolf (Biryuk, 1977); Flights in Dreams and in Reality (Polyoty vo sne i nayavu, 1982); Guard Me, My Talisman (Khrani menya, moy talisman, 1986); The Kiss (Potseluy, 1983); The Spy (Filyor, 1987); Lady Macbeth of Mtsensk District (Ledi Makbet Mtsenskogo uezda, 1989); The First Love (Pervaya lyubov, 1995); Two Moons, Three Suns (Dve luny, tri solntsa, 1998); A Night in the Parajanov Museum (1998); The Night Is Bright (Noch Svetla, 2004); Birds of Paradise (2008)