Նա, ով ճամփա ընկավ. Վիմ Վենդերսի վաղ տարիները
Պրոդ.` Էբո Դեմանթ, Շտեֆանի ֆոն Էրենշտայն, Կարոլին ֆոն Ռոքես, Յուլյա Կաչմարեկ, Սոնյա Օտտո, սց./ռեժ.` Մարցել Վեն, օպեր.` Սառա Ռոթեր, կոմպոզ.` Քան Էրդողան, նկ.` Ջենի Ռյոսլեր, Իմքե Թուն, հնչ.` Մարցել Արենս, մոնտ.` Դորոթե Բրյոքելման:
Նկարահանվել են. Վիմ Վենդերս, Դոնատա Վենդերս, Էդա Քյոխլ, Բրունո Գանց, Լիզա Քրոյցեր, Հայնց Բադևից, Հելմութ Ֆարբեր, Յելա Ռոթլանդեր, Պետեր Հանդքե, Ռոբի Մյուլեր, Պետեր Պշիգոդա, Ուլիքե Զախվե:
«Ես իմ պատմությունն եմ». այսպես է կամիկաձեն պատասխանում «Ո±վ ես դու» հարցին` Վիմ Վենդերսի «Ճանապարհի արքաները» ֆիլմում: Զուգահեռներ անցկացնելով նրա վաղ ֆիլմերի և կենսագրության միջև` այս վավերագրական ժապավենն ուրվագծում է ռեժիսորի կյանքի պատմությունը` նախքան նա Գերմանիայից կմեկներ ԱՄՆ` իր «Ամերիկացի բարեկամը» ֆիլմի (1976/77) միջազգային ճանաչումից հետո: Անձնական զրույցներում Վիմ Վենդերսը խոսում է հետպատերազմյան Օբերհաուզենում անցած իր անհոգ պատանեկության մասին: Ֆիլմը հետևում է դեպի անցյալն ուղղված նրա ճամփորդությանը, որը տանում է Փարիզ, ուր այն ժամանակ ապրել է երիտասարդ նկարիչը և որոշել կինոռեժիսոր դառնալ: Վենդերսը պատմում է իր` ուսանողի փորձերի, հաջողությունների ու ձախողումների մասին: Նա վերհիշում է նաև Մյունխենի նորաստեղծ կինոդպրոցի առաջին ուսանողների վերաբերմունքն ու խանդավառ տրամադրությունը: Բացի Վենդերսից, արտահայտվում են և նրա ամենակարևոր բարեկամ-ուղեկիցները, որոնց թվում են Պետեր Հանդքեն, Ռոբի Մյուլերը, Ռյուդիգեր Ֆոգլերը, Բրունո Գանցը և Լիզա Քրոյցերը: Հուշեր պատմելիս նրանք շոշափում են Վենդերսի ֆիլմերի որոշ հիմնական, կրկնվող թեմաներ, ինչպիսիք են ինքնության որոնումը, ընկերությունը և հաղորդակցությունը: Այս մեկնաբանները խոսում են նաև Վենդերսի և իրենց համատեղ փորձառության մասին` ինչպես անձնական, այնպես էլ մասնագիտական առումով: Նրա վաղ գործերից բերվող հատվածները ցույց են տալիս, թե ինչպես է ռեժիսորը բազմիցս պատկերել իր ճանաչած իրական մարդկանց: Սա այն ուղիներից միայն մեկն է, որով ֆիլմը նոր լույս է սփռում Վիմ Վենդերսի վաղ շրջանի ֆիլմերի վրա:
Վեն, Մարցել
Մարցել Վեն (ծնվ. 1977, Կարլսռուե, Բադեն-Վյուրթեմբերգ, Գերմանիա)
Փորձնակ գրաֆիկական դիզայներ, գովազդային տեքստերի հեղինակ, ինչպես նաև Բեռլինի ու Հանովերի տարբեր կինոընկերություններում աշխատելուց հետո ընդունվել է Բադեն-Վյուրթեմբերգի կինոակադեմիայի վավերագրական կինոյի ռեժիսուրայի բաժինը: «Նա, ով ճամփա ընկավ» ֆիլմը նրա ավարտական աշխատանքն է:

“I am my own history”, is how the character Kamikaze responds to the question “who are you?” in Wim Wenders’s Kings of the Road. Drawing parallels between his early films and his personal biography, this documentary traces Wim Wenders’ own history, focusing on the director’s life prior to his leaving Germany for the USA after his international breakthrough with The American Friend (1976/77). In intimate conversations, Wim Wenders talks about his sheltered upbringing in post-war Oberhausen. The film follows him on a journey into the past that takes him to Paris, where he lived as a young painter and made his decision to become a filmmaker. He recounts his experiences, successes and failures as a film student on the way to becoming a director. He also conveys the attitudes and the euphoric mood among the first intake of students at a newly founded film school in Munich. Apart from Wenders himself, some of his most important fellow-travelers also have their say, including Peter Handke, Robby Müller, Rüdiger Vogler, Bruno Ganz and Lisa Kreuzer. As they remember, they discuss some of the fundamental, recurring themes of Wenders’ films – such as the search for identity, friendship and communication. These exponents also discuss their own personal experiences of Wenders – on both private and professional levels. Excerpts from Wenders’ early works illustrate how, time and again, the filmmaker was portraying people he knew and experiences that were authentic. This is just one of the ways in which this documentary sheds new light on the early films of Wim Wenders.
INDI Film GmbH
Filmakademie Baden-Württemberg
Südwestrundfunk (SWR)
| Wehn, Marcel Marcel Wehn (born 1977, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany)
After working as a trainee graphic designer and advertising copy writer as well as on various film productions in Berlin and Hanover, Wehn took up studies in documentary filmmaking at Baden-Württemberg Film Academy. Von einem der auszog is his graduation film.