Մեծ Բրիտանիա / Ֆրանսիա / Իտալիա
Պրոդ.` Էնդի Հարիս, Քրիստին Լանգան, Թրեյսի Սիուորդ, սց.` Փիթեր Մորգան, ռեժ.` Սթիվեն Ֆրիրս, օպեր.` Աֆոնսո Բեատո, կոմպոզ.` Ալեքսանդր Դեպլա, նկ.` Ալան Մաքդոնալդ, հնչ.` Փիթեր Լինդսի, մոնտ.` Լուչիա Ձուկետտի:
Դերերում. Հելեն Միրեն, Ջեյմս Քրոմվել, Ալեքս Ջենինգս, Ռոջեր Ալամ, Սիլվիա Սիմս, Թիմ Մաքմալան, Ռոբին Սոունս:
1977-ի օգոստոսի 31-ին Դիանան` Ուելսի իշխանուհին, ավտովթարից զոհվում է Փարիզում: Չնայած նրա և արքայազն Չարլզի վիճելի ամուսնալուծությանը, Դիանան աշխարհի ամենահայտնի և սիրված կանանցից է, և հանրությունն իսկույն բուռն զեղումներով է արձագանքում նրա մահվանը: Ինչևէ, Դիանայի և Չարլզի ամուսնալուծության խառը հանգամանքների բերումով արքայական ընտանիքի խոսնակներն անվստահ են, թե ինչպես պիտի հրապարակավ ներկայացնել նրա վախճանը: Լրատվամիջոցները ժամանակ չեն կորցնում օգտվելու Բուքինգհեմյան պալատի վարանումից` Դիանային մեծարանքի տուրք մատուցելու համար, և շատերն այդ վարանումը համարում են արքայական ընտանիքին հաճախ վերագրված սառը վերաբերմունքի նշան, ինչն այս դեպքում ընկալվում է որպես Դիանային և նրան սիրող բազմաթիվ մարդկանց հասցված վիրավորանք: Վարչապետ Թոնի Բլերը թագուհու և հասարակության կապերի վերահաս աղետ է տեսնում և սկսում է հորդորել Էլիզաբեթ II-ին հայտարարություն անել զոհված Դիանայի հիշատակին, մի քայլ, որ հակառակ է քչախոս թագուհու բնույթին:
Վենետիկի ՄԿՓ, 2006 (Լավագույն դերասանուհի, լավագույն սցենար Ամերիկյան կինոակադեմիայի մրցանակ ("Օսկար"), 2006 (Լավագույն դերասանուհի), լավագույն սցենար), Բրիտանական կինոակադեմիայի մրցանակ, 2006 (Լավագույն դերասանուհի, լավագոււյն սցենար), "Ոսկե գլոբուս" (Դրամայի լավագույն դերասանուհի, լավագույն սցենար), "Գոյա" մրցանակ, 2006 (Լավագույն եվրոպական ֆիլմ), Կինոքննադատների ազգային ընկերության մրցանակ, 2006 (Լավագույն դերասանուհի, լավագույն սցենար), "Արբանյակ" մրցանակ, ԱՄՆ, 2006 (Դրամայի լավագույն դերասանուհի, լավագույն բնօրինակ սցենար), Կինոդերասանների գիլդիաjյի մրցանակ, ԱՄՆ (Լավագույն դերասանուհի):
Ֆրիրս, Սթիվեն
Սթիվեն Ֆրիրս (ծն. 1941, Լիչեսթեր, Մեծ Բրիտանիա)
Նախքան արվեստի ասպարեզ մտնելը իրավաբանություն է ուսանել Քեմբրիջի համալսարանում: Լոնդոնի արքայական թատրոնում եղել է ռեժիսոր Լինդսի Անդերսոնի և դերասան Ալբերտ Ֆինիի օգնականը: Կինոյում կարիերան սկսել է որպես ռեժիսոր Կարել Ռայսի ասիստենտ` 1966 -1972 թթ. աշխատելով նրա հետ: 1968-ին կայացել է Ֆրիրսի ռեժիսորական դեբյուտը: Մի քանի հեռուստաֆիլմից հետո նրա վերելքն ապահովել է "Իմ հոյակապ լվացքատունը" (Հանիֆի Քուրեշիի սցենարով): Ֆրիրսը և Քուրեշին կրկին համագործակցեցին լոնդոնցի զույգի անկայուն հարաբերությունների մասին պատմող "Սեմին և Ռոզին անկողին են մտնում" ֆիլմում: Ֆրիրսի հաջորդ երեք ֆիլմերն ամենահաջողն էին նրա կարիերայում: Առաջինը` "Ականջներդ սրիր"-ը, կենսագրական դրամա է անգլիացի հակասական դրամատուրգ Ջո Օրթոնի մասին. Մեկ տարի անց "Վտանգավոր կապերը", ըստ Շոդերլո դը Լակլոյի վեպի` Ջոն Մալկովիչի և Գլեն Քլոուզի մասնակցությամբ, լավագույն ռեժիսորական աշխատանքի համար ներկայացվեց Բրիտանական կինոակադեմիայի մրցանակին և մի շարք միջազգային մրցանակների արժանացավ: Ֆրիրսին ավելի մեծ միջազգային ճանաչում բերեց "Խաբեբաները", որը լավագույն ռեժիսորական աշխատանքի համար առաջադրվեց "Օսկարի": 2002-ին ասպարեզ հանեց իր լավագույն ֆիլմերից մեկը` "Կեղտոտ հմայքները" դրամատիկ թրիլերը` Լոնդոնում աշխատող և գոյատեւող ապօրինի գաղթականների մասին: 2003-ին ևս մեկ անգամ ֆիլմ նկարահանեց Բրիտանական հեռուստատեսության համար. "Գործը" քաղաքական դրամա է, որը պատմում է, թե ինչպես Թոնի Բլերն անցավ Լիբերալ կուսակցության գլուխ:
Այրում (1968), Խուզարկուն (1971), Անիծված երեխաներ (1979), Հարվածը (1984), Իմ հոյակապ լվացքատունը (1985), Ականջներդ սրիր (1987), Սեմին եւ Ռոզին անկողին են մտնում (1987), Վտանգավոր կապեր (1988), Խաբեբաները (1990), Մերի Ռայլի (1996), Կրպակը (1996), Հայ-Լո երկիրը (1998), Անհուն հավատարմություն (2000), Լիամ (2000), Կեղտոտ հմայքներ (2002), Տիկին Հենդերսոնը ներկայացնում է (2005), Թագուհին (2006):

Queen, The UK / France / Italy 2006, 103min.
The British prime minister and the Royal Family find themselves quietly at odds in the wake of a national tragedy in this drama from director Stephen Frears. On August 31, 1997, Diana, Princess of Wales died in an auto accident in Paris; despite the controversial breakup of her marriage to Prince Charles, she was still one of the most famous and best-loved women in the world, and the public outpouring of emotion over her passing was immediate and intense. However, given the messy circumstances of Diana's breakup with Charles, official spokespeople for the Royal Family were uncertain about how to publicly address her passing. It didn't take long for the media to pick up on the hesitation of Buckingham Palace to pay homage to Diana, and many saw this as a sign of the cool emotional distance so often attributed to the royals, which in this case was widely seen as an insult against Diana and the many people who loved her. Prime Minister Tony Blair (played by Michael Sheen) saw a potential public-relations disaster in the making, and took it upon himself to persuade Queen Elizabeth II (played by Helen Mirren) to make a statement in tribute to the fallen Diana — an action that went against the taciturn queen's usual nature. The Queen was released the same year that Helen Mirren played Queen Elizabeth I in an acclaimed miniseries for British television; The Queen also gave Michael Sheen his second opportunity to play Tony Blair after portraying the prime minister in the television film The Deal. (All Movie Guide).
Academy Award (Oscar), 2006 (Best Actress), British Academy Awards, 2006 (Best Actress), Golden Globe, 2006 (Best Actress, Best Screenplay), Goya Awards, 2006 (Best European Film), National Society of Film Critics, 2006 (Best Actress, Best Screenplay), Satellite Awards, 2006 (Besst Actress- Drama, Best Original Screenplay), Screen Actors Guild, 2006 (Best Actress), Venice International Film Festival, 2006 (Best Actress, Best Screenplay).
| Frears, Stephen Stephen Frears (born 20.06.1941, Leicester, UK)
Frears studied law at Cambridge University before turning to the arts. He became involved with London's Royal Court Theatre, where he served as an assistant to director Lindsay Anderson and to actor Albert Finney. He started his career in the film industry as an assistant director to Karel Reisz, with whom he worked from 1966 until 1972.
In 1971, Frears made his directorial debut with Gumshoe. Frears helmed a few made-for-television films and, in 1985, he had his breakthrough directing My Beautiful Laundrette, - written for the screen by Hanif Kureshi. Frears and Kureshi again collaborated on Sammy and Rosie Get Laid (1987), a film about the faltering relationship between a London couple.
Frears' next three films proved to be some of the most successful in his career. The first, Prick up Your Ears (1987), was a biographical drama about the celebrated and controversial English playwright Joe Orton. A year later, a Best Director BAFTA nomination and a number of international honors greeted Frears for Dangerous Liaisons his adaptation of Choderlos de Laclo, with John Malkovich and Glenn Close. Frears gained more international acclaim and a Best Director Oscar nomination in 1990 for The Grifters. Frears continued in 2000 with a nod to his past by directing the television remake of Fail Safe, featuring an all-star cast headed by George Clooney and Harvey Keitel. It was the first live two-hour telefilm in decades. The same year he releases the drama Liam. In 2002, Frears made one of his very best films, Dirty Pretty Things, a biting yet hopeful drama-thriller about illegal aliens working, living, and surviving in London. In 2003, Frears once again directed a film for British television. The Deal was a historical political drama about how Tony Blair came to be the head of the Liberal party.