Արտաքսում Ռուսաստան 2007, 150min.
Պրոդ.` Դմիտրի Լեսնևսկի, սց.` Օլեգ Նեգին, Անդրեյ Զվյագինցև (Արտյոմ Մելքումյանի մասնակցությամբ, ըստ Վիլյամ Սարոյանի "Ծիծաղելի բան" վիպակի), ռեժ.` Անդրեյ Զվյագինցև, օպեր.` Միխայիլ Կրիչման, կոմպոզ.` Անդրեյ Դերգաչով, Արվո Պյարտ, նկ.` Անդրեյ Պոնկրատով, հնչ.` Անդրեյ Դերգաչով, մոնտ.` Աննա Մասս:
Ամուսինը, կինն ու երկու երեխան` տղան և աղջիկը, արդյունաբերական քաղաքից գալիս են գյուղ, ամուսնու ծննդավայրը` նրա հին հայրական տանը մնալու: Ի հակադրություն նախկին միջավայրի (քաղաքի, որ ուրախությամբ է լցնում հերոսների հարաբերություները, հարթում սուր եզրերը և նույնիսկ երջանկության ու սիրո որոշակի պատրանք ստեղծում), նոր միջավայրը Բնությունն է: Սա ապշեցուցիչ զառիթափ բլուրների, նախապատմական ծովի հատակի և բերրի հողի միջավայրն է, որոնք աչքից ընկած ավերակների են վերածվել: Տխուր է, թեկուզև` վեհ: Ձևացում չկա: Եվ դա մեծ զոհաբերություն կպահանջի: Ոչ ոք չի բռնի որդու դեմ հոր բարձրացրած ձեռքը: Աղաղակող ձայնը չեն լսի: Որդուն գառը չի փոխարինի: Դանակ բարձրացնողը ականջներ ունի, որ չեն լսում, աչքեր, որ չեն տեսնում և սիրտ, որ չի զգում: Բայց նրա հավատը մարդու հպարտության "օրենքի" նկատմամբ զորեղ է ու անսպառ, այնքան զորեղ, որքան նրա զղջումը: Սերմը ցանված է, և դրան պիտի բերքը հետևի: Ֆիլմը բոլորիս` բարի, գեղեցիկ մարդկանց մասին է` անհուսության ողբերգական հանգամանքներում:
| Զվյագինցև, Անդրեյ Անդրեյ Զվյագինցև (ծն. 1964, Նովոսիբիրսկ)
Թատերական ուսումնարանն ավարտելուց հետո աշխատել է թատրոնում: 1986-ին տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ ավարտել է Պետական թատերական ինստիտուտի դերասանական բաժինը: Այնուհետև որպես դերասան մասնակցել է անկախ թատերական ծրագրերի և նկարահանվել մի քանի ֆիլմում: 2000-ին առաջին անգամ հանդես է եկել որպես հեռուստատեսային ռեժիսոր` երեք մաս նկարահանելով Ren TV-ի "Սև սենյակ" սերիալի համար: "Վերադարձը"` նրա կինառաջնեկը, Վենետիկի ՄԿՓ-ում արժանացավ երկու "Ոսկե առյուծի"` իբրև լավագույն կինոնկար և լավագույն դեբյուտ: Ֆիլմն ավելի քան 40 միջազգային պարգև նվաճեց, այդ թվում` Եվրոպական կինոակադեմիայի` Ֆասբինդերի անվան "Հայտնություն" մրցանակը, Ռուսաստանի կինոակադեմիայի "Ոսկե արծիվը"` որպես լավագույն կինոնկար և լավագույն օպերատորական աշխատանք, ներկայացվեց "Ոսկե գլոբուսի" և "Սեզարի"` "լավագույն արտասահմանյան կինոնկար" անվանակարգում, արժանացավ Շվեդական կինոինստիտուտի մրցանակին և BBC-ի Համաշխարհային կինոյի մրցանակին նույն անվանակարգում, ինչպես նաև FIPRESCI-ի մրցանակին` Փալմ Սփրինգսի ՄԿՓ-ում:
Սև սենյակ (հ/ս, 3 դրվագ. "Բուսիդո", "Խավար", "Ընտրություն", 2000), Վերադարձ (2003), Արտաքսում (2007):

Banishment, The Russia 2007, 150min.
A husband, wife and two children (a boy and a girl) come from an industrial city to the countryside, to the husband’s birthplace, to stay in his father’s old house. In contrast to the old setting (the city that brightens up the relations between the characters, that smooths the rough edges, and even creates some illusion of happiness and love), the new setting is Nature. It is a setting of breathtaking rolling hills, the bottom of a prehistoric sea, and fertile land, all lying in the ruins of dislike. It is sad even though it is proud. It doesn’t let on. It will demand great sacrifice. And no one will hold back the hand the father raises against his son. The voice crying out will not be heard. The son will not be replaced by the lamb. For the one who raises the knife has ears that can not hear, eyes that can not see, and a heart that can not feel. Yet his belief in the “law” of human pride is vehement and inexhaustible, as vehement as his remorse. The seed has been planted and the harvest must follow. This film is about all of us – kind, beautiful people in the tragic circumstances of hopelessness.
| Zvyagintsev, Andrey Andrey Zvyagintsev (born 1964, Novosibirsk)
After graduating from theatre school he worked in the theatre. In 1986, he moved to Moscow where he graduated from the acting department of the Moscow State Theatre School. Then he worked as an actor in independent theatre projects and acted in several films. In 2000, he made his debut as a television director of 3 episodes for the series Black Room for REN-TV. The Return, his feature debut received two Golden Lions at the Venice IFF for Best Film and Best Debut. The film won more than 40 international awards including the European Film Academy Discovery – Prix Fassbinder, the Russian Film Academy Award Golden Eagle for Best Film and Best Cinematography, a nomination for the HFPA Golden Globe in the category of Best Foreign Film, the Swedish Film Institute Award for Best Foreign Language Film, a nomination for a Cesar in the category of Best Foreign Film, a BBC World Cinema Award for Best Foreign Film, and the FIPRESCI Award for Best Foreign Language Film at Palm Springs IFF.