Սց./ռեժ./հնչ,` Դավիթ Ասլանյան, օպեր.` Արթուր Աբովյան, մոնտ.` Արսեն Սարգսյան:
Մարիամ Աստվածածնի վերափոխման տոնը, որը նշվում է նաև Խաղողօրհնեք անվան տակ, հայ եկեղեցու 5 տաղավար տոներից մեկն է: Սա նաև Դղերի եկեղեցու օրն է և առավել մեծ շուքով, թե աղմուկով հենց Դղերի եկեղեցում է տոնվում: Տոնին նախորդող գիշերը գալիս են ուխտավորները, մնում եկեղեցում` իրենց ուխտին հավատարիմ, հոգևոր երգեր երգում, քնում սուրբ պատերի ներսում: Ուխտի գիշերին հաջորդող առավոտը նախ գալիս են առևտրականներն ու ղումարբազները և փռում իրենց փալաս-փուլուսը, արևածաղկի պարկերը, մանղալները… Հետո կամաց-կամաց հավաքվում են հավատացյալներն ու անհավատները, շատակերներն ու պարկեշտները, անզգամներն ու խելացիները… Սկսվում է անասունների սպանդը, ապա` խրախճանք, շրջապատի աղտոտում, միաժամանակ մոմ են վառում, աղոթում են… Մի խոսքով, սովորական տոնակատարություն է, ինչպես դա սովոր են անել հավատացյալ ու անհավատ հայերը:
Ասլանյան, Դավիթ
Դավիթ Ասլանյան
Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետը: Մասնակցել է ավելի քան 30 պատրաստական կուրսերի կինոարտադրության, լրագրության, հեռուստամարքեթինգի եւ մենեջմենթի թեմաներով: 1990-2000 թթ. աշխատել է Հայաստանի ազգային հեռուստաընկերությունում, 2000-2005 թթ.` Ինտերնյուզ Հայաստանում` որպես թրեյնինգի տնօրեն: 2005-2007 թթ. անկախ ֆիլմարտադրող է եղել: 2007-ից ՙԵրկիր Մեդիա՚ հեռուստաընկերության գեղարվեստական տնօրենն է:

The film is about Mariam Astvatsatsin holiday, which is also known as “Khaghoghorhneq”. This is one of the 5 taghavar holidays of Armenian church. The holiday is celebrated specially in the village Dgher. The day of the holiday is also the day of the Dgher’s church. The previous night pilgrims come to the church, stay there, sing religious songs, sleep inside saint walls. The next morning merchants come here and lay down all their staff: clothes, sunflower bags… Then all the believers gather, then they kill (sacrifice) animals and the festivity begins. People also light candles, pray, as usual during holidays. The camera is like a stranger, who follows all those events 3 days and nights. There is no need to speak about positive or negative, because one can find eveything here: it’s the mini model of our society, gathered on top of the hill – village Dgher.
Awards: Radio Netherlands Training Center, Hillversium, The Netherlands, Production award for the film "OUTSIDERS", 2005
Aslanyan, David
David Aslanyan
He got education at Philosophy Department of Yerevan State University. Completed more than 30 training courses on film production, news journalism, TV marketing and management etc. From 1990 - 2000 worked at Armenian National TV, from 2000 – 2005 in Internews Armenia as a Training Director. From 2005 - 2007 worked as a Freelance Film Producer. From 2007 till present is the Art Director of Yerkir Media TV Company.