Խադակ Գերմանիա / Բելգիա / Հոլանդիա 2006, 105min.
Պրոդ.` Հեյնո Դեկերտ, սց./ռեժ.` Պետեր Բրոզանս, Ջեսիկա Հոոփ Վուդվորթ, օպեր.` Ռիմվիդաս Լեյպուս, երաժշտ.` Ալտան Ուրագ, Դոմինիկ Լավալռե, Միշել Շյոփինգ, Քրիստիան Ֆենես, Ի. Ս. Բախ , նկ.` Ագի Արիունզայխեն Դաուախու, հնչ.` Պեպեյն Աբեն, մոնտ.` Նիկո Լյոնեն:
Դերերում. Բատզուլ Խայանխյարվա, Ցեցեգի Բյամբա, Դամչա Բանզար, Ցերենդարիզավ Դաշնյամ, Դուգարսուրեն Դագվադորջ, Ուրինտույա Էնխտայվան, Օտգոնտոգոս Նամսրայ, Գերելսուխ Օտգոն, Բաթ-Էրդենե Դամդինսուրեն, Բամաբասուրեն Թումուրբաթար, Բյամբացոգթ Դաշնյամ:
Մոնղոլիայի ցրտաշունչ տափաստաններում նկարահանված ֆիլմն էպիկական պատմություն է անում Բագիի` մի երիտասարդ քոչվորի մասին, որը հակադրվում է իր ճակատագրին, որպեսզի շաման դառնա: Անասունը համաճարակի զոհ է դառնում, և քոչվորները ստիպված տեղափոխվում են լքված հանքաարդյունաբերական քաղաքներ: Բագին փրկում է գեղեցկուհի ածխագող Զոլզայայի կյանքը. նրանք միասին պարզում են, որ համաճարակը "սարքվել է"` քոչվորությանը վերջ դնելու նպատակով: Դա մեծ շրջադարձի պատճառ է դառնում:
Վենետիկի ՄԿՓ, 2006 (Լուիջի Դե Լաուրենտիսի մրցանակ):
| Բրոզանս, Պետեր Պետեր Բրոզանս
Աշխարհագրության և մշակութային մարդաբանություն է ուսանել: Որպես ուրբանիստական զարգացման փորձագետ` աշխատել է Էկվադորում: Ուսումնասիրել է ինքնասպանության համաճարակային ձևերը և նկարահանել "Ժամանակի ուղին" մրցանակակիր ֆիլմը: 1993-1999 թթ. հանդես է եկել որպես "Մոնղոլական եռերգության" (ՙՏափաստանների քաղաքը՚, "Շների պետություն՚, "Մոնղոլիայի պոետները՚) պրոդյուսեր և ռեժիսոր: Այս վավերագրական շարքը 23 մրցանակի է արժանացել:
Ժամանակի ուղին (1992), Տափաստանների քաղաքը (1993), Շների պետություն (1998), Մոնղոլիայի պոետները (1999), Խադակ (2006):
Վուդվորթ, Ջեսիքա Հոոփ Ջեսիքա Հոոփ Վուդվորթ
1971-ին Ավարտել է Փրինսթոնի համալսարանի իտալական գրականության բաժինը: 1994-ին ֆրանսիական հեռուստատեսության համար հետազոտող է աշխատել Փարիզում, Եվրոպական հեռուստատեսությունների և հանդեսների արտահաստիքային թղթակիցն ու վավերագրող-հետազոտող եղել Հոնկոնգում և Պեկինում: 1999-ին ստացել է Սթենֆորդի համալսարանի` վավերագրական կինոյի ռեժիսորի մագիստրոսի աստիճան և Մոնղոլիայում` նկարահանել իր առաջին վավերագրական ֆիլմը` "Ուրգայի երգը՚: Որպես համապրոդյուսեր

Germany / Belgium / The Netherlands
Set in the frozen steppes of Mongolia, Khadak tells the epic story of Bagi, a young nomad confronted with his destiny to become a shaman. A plague strikes the animals and the nomads are forcibly relocated to desolate mining towns. Bagi saves the life of a beautiful coal thief, Zolzaya, and together they reveal the plague was a lie fabricated to eradicate nomadism. A sublime revolution ensues.
Venice IFF, 2006 (Luigi De Laurentiis Award).
Brosens, Peter
Peter Brosens
Graduated Geography and Cultural Anthropology. He worked as an expert in urban development in Ecuador. He researched epidemic forms of suicide and made the award-winning film El Camino Del Tempo. In 1993-1999 he directed and produced Mongolia Trilogy – consisting of documentaries of City Of The Steppes, State of Dogs and Poets of Mongolia awarded 23 times.
El Camino del tempo (1992), City of Steppes (1993), State of Dogs (1998), Poets of Mongolia (1999), Khadak (2006).
Woodworth, Jessica Hope
Jessica Hope Woodworth
Graduated Princeton in Italian Literature in 1971. In 1994 worked in Paris as a researcher for French TV, was a stringer and documentary researcher in Hong Kong and Beijing for European networks and magazines. She received a Masters in Documentary Film from Stanford University in 1999 and shot her first documentary, Urga Song, in Mongolia. She directed the co-produced documentary The Virgin Diaries in Morocco in 2001.
Brosens & Woodworth founded a Belgian independent production company Bo Films. Their second feature Fragments Of Grace is in developing process.