Երկրի վրա ապրող հրեշտակներ Ռուսաստան 2007, 30min.
Ֆիլմի հերոսները որբանոցում ապրող երեխաներ են: Նրանք պատմում են Իլդուսի մասին և հաղորդակից դարձնում բարի ու չար կախարդների վերաբերյալ իրենց մտքերին: Այս երեխաներն ունեն նաև այն հարցի սեփական բացատրությունը, թե ինչու է երկինքը որոտում և անձրև գալիս: Նրանք խոստովանում են նաև իրենց ծածուկ երազանքները: Բայց ամենից շատ ուզում են ապրել հարազատ մայրերի հետ:
| Գաբրիլյան, Ալեքսանդր Ալեքսանդր Գաբրիլյան
1994-1995 թթ. առաջին Չեչենական ռազմարշավի մասնակիցն է: Այնուհետև ապրել և որպես վարորդ է աշխատել Սիբիրում: 2003-ից Մոսկվայի կինոինստիտուտի ռեժիսորական բաժնի ուսանող է:
Հուսո գավաթ (2003), Երազ (2004), Իմ պապը (2005), Երիտասարդությունը (2005), Որսաշրջան (2005), Դեպի երկինք (2006), Երկրի վրա ապրող հրեշտակներ (2007):

Angels That Live on Earth Russia 2007, 30min.
The characters of the film are small children living in the orphanage. They will tell you about Ildus and will share with you their thoughts about good or bad magicians. As well they have their own explanation to the question why it thunders and rains. And they'll disclose their secret dreams and one's sleep. But above all they want to live with their own mothers. | Gabrilyan, Alexander Alexander Gabrilyan was born in Kuban, studied at school, then served in the army. He is a participant of the 1st Chechen campaign in 1994 -1995. Awarded for that. Then he lived and worked as a driver in Siberia. Since 2003 he is a student of VGIK. Directing faculty under the leadership of Sergey Miroshnichenko.