Սց.` Ռուստամ Խամդամով, Ռենատա Լիտվինովա, ռեժ./զգեստ. նկ.` Ռուստամ Խամդամով, օպեր.` Ռիֆկատ Իբրահիմով, Սերգեյ Մոկրիցկի, կոմպոզ.` Վլադիմիր Մարտինով, երաժշտ.` Ջուզեպպե Վերդի, Ջակոմո Պուչչինի, Միխայիլ Գլինկա, Ռոբերտ Շուման, հնչ.` Միխայիլ Ռեզնիչենկո, մոնտ.` Իրակլի Կվիրիկաձե, պրոդ.` Գալինա Կուզիմբաեւա:
Դերերում. Ռենատա Լիտվինովա, Էրիկ Կուրմանգալիեւ, Արաքսյա Դավթյան, Ռոզա Ջամանովա, Բիբիգյուլ Տուլիգենովա:
Վոկալ. Էրիկ Կուրմանգալիեւ, Արաքսյա Դավթյան, Ռոզա Ջամանովա, Բիբիգյուլ Տուլիգենովա:
"Կինոհամերգ", որ վերակենդանացնում է Ստալինի ժամանակներում մեծ ժողովրդականություն վայելող ժանրը: Սրա թունդ ժամանցային տարբերակը Վերդիի, Պուչչինիի, Գլինկայի եւ այլ կոմպոզիտորների մեներգերի սյուրռեալիստական զվարճալի շրջապտույտ է: Դերերգերը կատարում են խորհրդային օպերայի նախկին աստղեր այնպիսի վայրերում, ինչպիսիք են լքված գործարանը, քոչվորի հյուղակը կամ ղազախական տափաստանը. Այդ օպերային հատվածները ներկայացնող արարողապետը Ռենատա Լիտվինովան է` հետխորհրդային "մորթեպատ Վեներան", որը մելամաղձոտ դատողություններ է անում կայսերական վեհության անկման մասին: Ֆիլմի մոգական հմայքը ծնվում է լույսի եւ գույնի փոխազդեցությունից, աբսուրդ կատակերգության ոգուց եւ արտասովոր զգեստներից:
Խամդամով, Ռուստամ
Ռուստամ Խամդամով (ծն. 1944, Տաշքենդ):
Նկարիչ, ռեժիսոր, "Տրիումֆ" եւ "Ազգային մշակութային գանձ" մրցանակների դափնեկիր: 1969-ին ավարտել է Մոսկվայի կինոինստիտուտի ռեժիսուրայի ֆակուլտետը (Գ. Չուխրայի արվեստանոց): 90-ականների սկզբին Փարիզի քաղաքապետի հրավերով բնակվել է Ֆրանսիայում, այժմ ապրում է Մոսկվայում: Նկարչական գործերը գնվել եւ այժմ ցուցադրվում են Փարիզում, Լոնդոնում եւ ընդգրկված են մասնավոր հավաքածուներում: Լինելով համաշխարհային նյութական մշակույթի երեւելի գիտակ եւ ինքնատիպ արվեստագետ` ձեւավորման էսքիզներ է արել բարձր նորաձեւության եւ պատրաստի հագուստի որոշ եվրոպական տների պատվերներով, ակնեղենի էսքիզներ` ԱՄՆ-ի Ռուսական աշխարհի ցուցասրահի համար, թատերական նախագծերի, ներառյալ` Անդրեյ Կոնչալովկու "ճայի" (2004), զգեստների հեղինակն է: Նրա առաջին խաղարկային ֆիլմը` "Իմ սիրտը լեռներում է" ուսանողական աշխատանքը, համաշխարհային կինոիրադարձություն դարձավ` հուզելով Ֆելինիին եւ Անտոնիոնիին: Երկրորդ ֆիլմը ավարտին չհասցվեց, իսկ երրորդի` "Աննա Կարամազովա"-ի պրեմիերան կայացավ Կաննի փառատոնի մրցութային ծրագրում եւ արժանացավ մամուլի խանդավառ ու հակասական արձագանքին:
Իմ սիրտը լեռներում է (1967), Անակնկալ ուրախություններ (1974, անավարտ), Աննա Կարամազովա (1991), Վոկալ զուգահեռներ ( 2005):

Vocal ParallelsKazakhstan 2005, 65min.
A “film-concert” that revives a genre vastly popular in the era of Stalin. His highly entertaining version offers a playfully surreal round of arias by Verdi, Puccini, Glinka and other composers, performed by former stars of Soviet opera in locations like an abandoned factory, a nomad’s hut, or somewhere in the Kazakh steppes. These operatic fragments are presented by mistress of ceremonies Renata Litvinova – a post-Soviet Venus in Furs who makes melancholy comments about the decline of imperial grandeur. The film derives its magic from the ingenious interplay of light and colour, from absurd comedy and the extravagant costumes. | Khamdamov, Rustam Born 24.05.1944, Tashkent, Uzbekistan.
Artist, director, laureate of “Triumph” and “Nation’s Cultural Treasure” awards. Graduated from the VGIK, direction faculty (1969, G. Chukhray’s workshop). At the beginning of the 90-s he lived in France on the invitation of Paris mayor, at the present lives in Moscow. The artist’s pictures were bought and now demonstrated by galleries of Paris, London and private collections. An outstanding expert of the material culture and an original artist, he made drafts for decorations ordered by some European haute couture and pret-a porte houses, drafts of jewelry for the “Russian World Gallery” in USA, costumes for the theatrical projects, including The Gull by Andrey Konchalovsky (2004). First directorial feature of him, a student work My Heart’s in the Highlands, became a world cinema event and excited Fellini and Antonioni. The second wasn’t finished and the third – Anna Karamazof f- was premiered in Cannesin the main competition program and received the most enthusiastic and contradictory press.
My Heart Is in the Highlands (1967), Accident Elations (Nechayannye radosti 1974, not finished), Anna Karamazova (1991), Vocal Parallels (Vokaldy paralelder, 2005).