ՎերացվածըՍլովենիա 2004, 45min.
Սց./ռեժ./հնչ.` Դիմիտար Անակիև, օպեր.` Դիմիտար Անակիև, Ուրոս Կնեզ, Սիմոն Օբլեսչակ, կոմպոզ.` Ցիրիլ Ելինչիչ: մոնտ.` Մարկո Ցվեյիչ:
Ալեքսանդար Տոդորովիչը վերջին 30 տարիներին ապրել է Սլովենիայում: Մի օր նա գնում է վերականգնելու իր վարորդական իրավունքը, բայց ծառայողը հայտնում է, որ այլևս գոյություն չունի արձանագրությունների մատյանում: Երբ 1991-ին Սլովենիան անկախացավ և անջատվեց նախկին Հարավսլավիայից, Տոդորովիչը և ոչ սլովեն ծագման ավելի քան 18 հազար բնակիչներ վերացվեցին բոլոր պաշտոնական փաստաթղթերից: Տոդորովիչը Վերացվածների ընկերակցություն է հիմնում և պայքարում այս փոքրամասնության իրավունքների համար: | Անակիև, Դիմիտար Դիմիտար Անակիև ծն. 1960, Բելգրադ, Սերբիա:
Ավարտել է Բժշկական ինստիտուտը և 7 տարի աշխատել` որպես բժիշկ, ապա անկախ գեղարվեստական գործունեություն է ծավալել: Տարբեր լեզուներով թարգմանված 11 բանաստեղծական ժողովածուների հեղինակ է, խմբագիր է աշխատել "Ապոկալիպսա" գրական հանդեսում, սցենարիստ է, ռեժիսոր և պրոդյուսեր: Եղել է Տոմլինի "Z glavo ne s kamero" կինոդպրոցի դասախոս, այժմ վավերագրական կինոյի դասեր է տալիս Լյուբլյանայի "The Change of View" կինոդպրոցում: Հիմնել է "Dimitar Anakiev Films" փոքրիկ ընկերությունը, որտեղ աշխատում է որպես անկախ կինոգործիչ: 2003-ին եղել է Սլովենիայի Կոբարիդ քաղաքի FREECO վավերագրական կինոյի փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը:

Aleksandar Todorovic has been living in Slovenia for the past 30 years. One day, he went to have his driver’s license renewed, but the clerk told him he did not exist anymore in the register of Slovenia. When Slovenia became independent in 1991 and parted from former Yugoslavia, Todorovic and more than 18,000 other citizens of non-Slovenian origin were erased from all official documents. Todorovic has founded the Association of Erased People and fights for the rights of this minority.
Anakiev, Dimitar
Born 1960, Belgrade, Serbia:
Graduated from High Medical School and worked for 7 years as a medical doctor, then continued his artistic work as a freelancer: a poet with 11 collections of own poetry published in several languages, editor in Apokalipsa literary magazine, screenwriter, director and producer. He was a mentor of film school “Z glavo ne s kamero” in Tolmin and now is teaching documentary film in “The Change of View” film school, Ljubljana. He is the owner of Dimitar Anakiev Films, a small company in which he works as an independent filmmaker. In 2003 he was the Art Director of FREECO Documentary Film Festival in Kobarid, Slovenia.